Gün/Ay/Yıl mı Ay/Gün/Yıl mı?

Taçsız Kral Pele

Aktif Üye
Tarih vermede yeni moda çıkmış sanırım. Maillerde bir şey aratıyorum bulamıyorum derken sorunu anladım.

Arkadaş, tarihler Gün/Ay/Yıl şeklinde olmalı.

10.12.2023 ne şimdi bu. 10. ayın 12'si mi, yoksa 12. ayın 10'u mu.

Bu işin doğrusu Gün/Ay/Yıl'dır. Valla bu şekilde kullanmayanı dövesim geliyor.

Saat sağdan sola, tarih soldan sağa artmalı.

Sinirlendim de yazayım dedim :)

Malesef bu durum ulkeden ulkeye degisiyor.

Bu yuzden rakamlarla gun, kelime olarak ay, rakamlarla yil en guzeli. Her ulkede sorunsuz anlasiliyor.

1715706928999.png

Bugun icin farkli gosterimler ve standartlari

1715706989474.png

her ülke bir uyuzluk yapmasa orak tek biçim olsa illa bir farklılık olacak metrik inch v.s

Veritabanlarından genellikle ISO kullanıldığı için bende de öyle kullanmayı seviyorum. Gün/Ay/Yıl yine anlaşılır da bazısı Ay/Gün/Yıl filan yazıyor.

Gün/ay/yıl bence en mantıklısı. (küçükten büyüğe) Başka türlü oldu mu sol elimle yazı yazıyormuşum gibi hissediyorum.

Birde sayılarda nokta virgül karmaşası var böyle.

Benim de favorim ISO. Kim baksa yanlış anlamaz. Her veritabanı kendi formatının yanında bunu da kabul eder.

En önemlisi metin hali kolayca sıralanabilir. O yüzden özellikle tarih içeren dosya isimlerinde bunu kullanmayı tercih ederim.

2024-05-15 01:15:17.411

her ülke bir uyuzluk yapmasa orak tek biçim olsa illa bir farklılık olacak metrik inch v.s
PCB dizaynında Mil (inch tabanlı) çalımak daha çok işime geliyor.
mm ölçüsü sadece mm ölçülendirilmiş SMD malzeme kütüphanelerinde lazım oluyor.
Kaldıki altium designer da her iki halde hatta açısal ölçülendirme aralıkları da kullanılabiliyor.
Demekki lazım olan yerde gerkli olanı kullanmak lazım.
Ancak TARİH ve rakamsal ondalık ayıraçların bela olduğu gerçek.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,312
Üyeler
2,613
Son üye
Emirhan bedir

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back