GY-NEO6MV2 gps sensörü ve hc-04 mesafe sensörünün birlikte çalışma hatası

nickly

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Benim sorunum, Gps sensörü ve mesafe sensörünü arduinoda birlikte kullanırken mesafe sensörünün hatalı ölçümler yapıyor olmasıdır. Sistem çalışırken gps sensörünün gücünü kestiğim anda mesafe sensörü doğru ölçümler yapıyor. Sistemi arduino mega ve arduino uno da denedim aynı şekilde mesafe sensörünü de değiştim ama hepsinde aynı sonucu verdi. Sistemi usb ile besliyorum fakat yine güç kaynağını değiştirip lipo ve kalem piller ile denedim sonuç yine değişmedi. 2 güç kaynağı kullanıp sensörlere farklı besleme uyguladım toprak hatlarını birleştirdim yine sonuç elde edemedim. 2 sensör birbirinden 25 cm kadar uzaklıkta sorun sizce ne olabilir ? Teşekkürler.

sistemin kodu şu şekilde :

C++:
#include <TinyGPS.h>
TinyGPS gps;
#include <SoftwareSerial.h>
SoftwareSerial ss(3,2); //tx rx pinleri bağlanır // doğru olan bu
const int trigger_pin =10;
const int echo_pin = 11;
int sure;
float engelmesafe;
void setup() {
    pinMode(trigger_pin, OUTPUT);
    pinMode(echo_pin, INPUT);
    Serial.begin(9600);
    ss.begin(9600);
}
void loop() {
    digitalWrite(trigger_pin, HIGH);
    delayMicroseconds(10);
    digitalWrite(trigger_pin, LOW);
    sure = pulseIn(echo_pin, HIGH);
    engelmesafe = (sure/2) / 29.1;
    Serial.print("\nMesafe = ");
    Serial.println(engelmesafe);

smartdelay(500);
    Serial.println();

float flat, flon,distance;
    unsigned long age;
    gps.f_get_position(&flat, &flon);
    Serial.print("x koordinatı: "); Serial.println(flat, 6);
    Serial.print("y koordinatı: "); Serial.println(flon, 6);

float hiz = gps.f_speed_kmph();
    Serial.print("Hız: "); Serial.println(hiz);

const char* yon = gps.cardinal(gps.course_to(flat, flon, 40.541502, 41.979748));
    //char yon =gps.cardinal(gps.f_course()) ;
    //Serial.print("Yön: "); Serial.println(gps.cardinal(gps.course_to(flat, flon, 40.541502, 41.979748)));
    Serial.print("mesafe : "); Serial.println( gps.distance_between(flat , flon ,40.541502 , 41.979748 ));
    Serial.print("yön: "); Serial.println(yon);

}

static void smartdelay(unsigned long ms) {
    unsigned long start = millis();
    do {
        while (ss.available())
            gps.encode(ss.read());
    } while (millis() - start < ms);
}

Last edited by a moderator:
Program kodunu bir "kod" bloğu olarak eklersen çok daha okunabilir olur. Ben mesajı düzenleyip kod bloğu olarak değiştirdim.

1689958353687.png

Software serial yerine Hardware serial kullanın.
GPS zaten 9600bps ile kesme/uart dolayısıyla işlemciyi yeterince meşgul ediyor. Bir de bunu software serial ile kullanınca denetleyicinin nefes alacak zamanı kalmıyor. Bu yüzden önce gpsi Hardware serial porta taşıyıp kodunuzu revize edin. Hatta yapabilirseniz port hızını 115200bps yapın. 700-800 byte verinin alınma süresi kısalsın.

Software serial yerine Hardware serial kullanın.
GPS zaten 9600bps ile kesme/uart dolayısıyla işlemciyi yeterince meşgul ediyor. Bir de bunu software serial ile kullanınca denetleyicinin nefes alacak zamanı kalmıyor. Bu yüzden önce gpsi Hardware serial porta taşıyıp kodunuzu revize edin. Hatta yapabilirseniz port hızını 115200bps yapın. 700-800 byte verinin alınma süresi kısalsın.
hocam sorun çözüldü ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back