Havya tamiri

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
1629226409948.png

7 yıldır bu modeli kullanıyorum. Standart piyasa işi istasyonların başka bir versiyonu. Extra olarak lehim dumanını emme özelliği var. Ancak bacakların arasına girmek sıkıntı olduğu için normal bir kalem kullanıyorum.

Neyse dün sıcak hava kısmını kullanırken hem cihazın cam sigortası hem de prizin sigortası attı. Tabiki sadece sigorta değiştirme ile cihaz düzelmedi. (denedim :) )

Hızlıca bir içine göz attım.

1629226812596.png

Arızalı elemanlardan biri el sallıyor.

1629226849572.png

Arızanın esas kaynağı ise burada...

1629226901454.png

Olaya komşu pot da durumdan nasibini almış.

1629226995377.png

Hava pompasını çalıştıran BT137, Rezistansı kontrol eden BT16 ve hava akışını ayarlayan 500K pot değiştirilerek arıza giderildi. Elimde BT139 olduğundan iki triyakın yerine 139 taktım geçtim. Tamirat sıkışık bir ana denk geldi. Öyleki multi metre bile kullanmadan ezbere gittim. Çalışmasaydı sonraya bırakacaktım ama arızalar görünür olduğunda sorunsuz ilerledim....

Yorum : Rezistans soketinde soğuk lehim oluşunca soketin bacağındaki lehim boşalmaya başlamış. Ark nedeni ile karbon oluşarak atlama yaşanmış. Çıkış kısa devre olunca triyak gitmiş. Soketin karşına denk gelen pot üzerine bir sıçrama olmuş. Pot ve potun bağlı olduğu triyakta gitmiş...

Resmini çekmeyi atlamışım. Tamirat sırasında pcb üzerindeki karbonlaşan yüzeyler kazınarak temizlendi.

@Gokrtl, Böyle istedin böyle oldu :)

Son düzenleme:
13045 eklentisine bak

7 yıldır bu modeli kullanıyorum. Standart piyasa işi istasyonların başka bir versiyonu. Extra olarak lehim dumanını emme özelliği var. Ancak bacakların arasına girmek sıkıntı olduğu için normal bir kalem kullanıyorum.

Neyse dün sıcak hava kısmını kullanırken hem cihazın cam sigortası hem de prizin sigortası attı. Tabiki sadece sigorta değiştirme ile cihaz düzelmedi. (denedim :) )

Hızlıca bir içine göz attım.

13046 eklentisine bak

Arızalı elemanlardan biri el sallıyor.

13047 eklentisine bak

Arızanın esas kaynağı ise burada...

13048 eklentisine bak

Olaya komşu pot da durumdan nasibini almış.

13049 eklentisine bak

Hava pompasını çalıştıran BT137, Rezistansı kontrol eden BT16 ve hava akışını ayarlayan 500K pot değiştirilerek arıza giderildi. Elimde BT139 olduğundan iki triyakın yerine 139 taktım geçtim. Tamirat sıkışık bir ana denk geldi. Öyleki multi metre bile kullanmadan ezbere gittim. Çalışmasaydı sonraya bırakacaktım ama arızalar görünür olduğunda sorunsuz ilerledim....

Yorum : Rezistans soketinde soğuk lehim oluşarak soketin bacağındaki lehim boşalmaya başlamış. Ark nedeni ile karbon oluşarak atlama yaşanmış. Çıkış kısa devre olunca triyak gitmiş. Soketin karşına denk gelen pot üzerine bir sıçrama olmuş. Pot ve potun bağlı olduğu triyakta gitmiş...

Resmini çekmeyi atlamışım. Tamirat sırasında pcb üzerindeki karbonlaşan yüzeyler kazınarak temizlendi.

@Gokrtl, Böyle istenin böyle oldu :)
Eline sağlık. Umarım yenisini almadan önce tamir etmişsindir. :)

Ayrıca ben o kalemin üzerindeki boruyu eritilen lehimi çekiyor diye biliyordum. Duman mı çekiyormuş o? :katil2:

1629228260445.png

1629228300271.png

Yedek/ikincil havya olarak Gordak siparişi verdim. 440TL ama stokta yok gibi bir sıkıntılar var. Stok bulunmaz ise Class gelecek. 640TL gibi. ikisi de aynı ürün gibi duruyor. @Gokrtl Senin havya 1000TL üzerinde kıymetini bil. ;)

Ben senden önce başladım güç kaynağına malzemeleri alalıda bir yıl oldu duruyor kutuda... Neyse yeni masama yerleşince (3 vakte kadar) keyifle yaparım artık. :dans2:

Ben senden önce başladım güç kaynağına malzemeleri alalıda bir yıl oldu duruyor kutuda... Neyse yeni masama yerleşince (3 vakte kadar) keyifle yaparım artık. :dans2:
Ben dry film projesini bekliyorum. Önce onu bitirip güç kaynağının pcb sini basmam lazım. O iş de yarım kaldı. Malzemeleri alabilirsem tamamlayacağım.

Sana abi diyebilir miyim? :katil1:
Ben başkasına abi diyorum, sen bana nasıl abi dicen? :katil1:
Hem ben söz verdim. Kendime yeni istasyon aldığımda bu bana hediye edileni ihtiyacı olan birine hediye edeceğim. Ama bu kişi sen olmayacaksın onu da peşin söylüyeyim :katil2:

Yav ben havya istiyorum demedim ki. Sen onu ihtiyacı olana ver o ayrı ama ben yine de büyüğümsün diyorum. :saril:
(vakti zamanı gelince işime yarar :katil1:)

Yav ben havya istiyorum demedim ki. Sen onu ihtiyacı olana ver o ayrı ama ben yine de büyüğümsün diyorum. :saril:
(vakti zamanı gelince işime yarar :katil1:)
Benden ne istediğini anlamadım ama terbiye sınırları içinde ne istersen yaparım :katil1:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,911
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back