HGS den gecince

Mikro Step

Kıdemli Üye
1800 kusur km soforluk ve 3 sinir kapisinda toplamda 8 saat bekleyince Aksam 23 sularinda Istanbula vardim.

Gebze' deki yigenime gidebilmek icin bir suru HGS den gecis yaptim. Biri haric hic birinde odeme yapabilecegim personel yoktu.

Birisinde185TL odeme yaptim.

Digerleri icin cezami gelecek? Borcumu nasil ogrenip odeyecegim.

Asiri yorgunluktan dolayi bir an once dinlenme ihtiyacindan biraz fazla hiz yaptim.

Kamera vs varsa da bilmiyorum. Cezam varsa bunlari nasil ogrenirim?

Aracim Turkiye trafigine kayitli degil. Fakat gumrukte bilgilerimi almislardi.

Son düzenleme:
Hoş geldiniz.
Normal plaka da bir kaç gün içinde HGS bakiye yuklenirse ceza olmadan normal ücreti ödeniyor.
Plaka üzerinize kayıtlı ise edevletden plakaya yazılan cezayı görebilirsiniz .tebliğden sonra 15 gün içinde öderseniz indirimli ödersiniz.

10 gün önce şirket aracımıza geçiş ücreti cezası geldi. Araca hgs tanımlı ve bakiyesi yeterli olduğu halde Ankara-Niğde otobanındaki hgs gişelerindeki geçiş yada geçişlerden (tam bilmiyoruz) kaynaklı işletmeyi yapan firma gecikme ve avukat diğer masraflar adı altında 5600 küsür lira ödeme emri gönderdi. Geçiş ihlaline (normalde böyle birşey yok sistemleri hatalı) konu asıl alacak 190TL iken ödenen miktar 5600 küsür TL. İcra vs uğraşmamak için ödedik şimdide mahkemeye vereceğiz firmayı. Aynı yolda ramazan ayı içerisinde yolda kaldık, yaklaşık 220 km boyunca faal akaryakıt istasyonu yok. Ankara istikametine doğru yol alırken demireller isimli tesisi geçtikten sonra aracın yol bilgisayarı kalan yakıtla tahmini 190km yol alabileceğimiz gösteriyordu. Bir sonraki servis alanı içinde yol tabelalarında 52km sonrasını gösteriyordu. Yol almaya devam ettik hop ne görelim istasyon inşaat halinde, daha yakıt olduğu için panik yapmadık, bir 50km daha gittik anaaa orasıda kapalı boş arazi, neyse bundan sonrakine kısmetmiş dedik ne görelim orasıda faal değil derken otobandan çıkma fırsatınıda kaçırdık Hirfanlı tesislerine 13km kala yakıt bitti. Kepazelik başladı. Şimdi akıllandık o arayı hep depo dolu geçiyoruz. Ama tecrübesi olmayanlar yol kenarlarında aynı durumu yaşıyorlar.

Özetle firma işletmesinde olan yollarda geçiş ihlalleri varsa muhakkak peşine düşün sanki avukat masrafı, gecikme, ceza vs adı altında vurgun yapıyor gibi.

1000 kusur km soforluk ve 3 sinir kapisinda toplamda 8 saat bekleyince Aksam 23 sularinda Istanbula vardim.

Gebze' deki yigenime gidebilmek icin bir suru HGS den gecis yaptim. Biri haric hic birinde odeme yapabilecegim personel yoktu.

Birisinde185TL odeme yaptim.

Digerleri icin cezami gelecek? Borcumu nasil ogrenip odeyecegim.

Asiri yorgunluktan dolayi bir an once dinlenme ihtiyacindan biraz fazla hiz yaptim.

Kamera vs varsa da bilmiyorum. Cezam varsa bunlari nasil ogrenirim?

Aracim Turkiye trafigine kayitli degil. Fakat gumrukte bilgilerimi almislardi.
15 gün içinde plaka üzerine hgs satın alınıp bakiye yüklenirse ceza gelmez. ama yaklaşık tutar hesaplanıp o bakiye mutlaka hgs içinde yüklü olmalı. herhangi bir banka veya ptt şubesinden yapılabilir.

10 gün önce şirket aracımıza geçiş ücreti cezası geldi. Araca hgs tanımlı ve bakiyesi yeterli olduğu halde Ankara-Niğde otobanındaki hgs gişelerindeki geçiş yada geçişlerden (tam bilmiyoruz) kaynaklı işletmeyi yapan firma gecikme ve avukat diğer masraflar adı altında 5600 küsür lira ödeme emri gönderdi. Geçiş ihlaline (normalde böyle birşey yok sistemleri hatalı) konu asıl alacak 190TL iken ödenen miktar 5600 küsür TL. İcra vs uğraşmamak için ödedik şimdide mahkemeye vereceğiz firmayı. Aynı yolda ramazan ayı içerisinde yolda kaldık, yaklaşık 220 km boyunca faal akaryakıt istasyonu yok. Ankara istikametine doğru yol alırken demireller isimli tesisi geçtikten sonra aracın yol bilgisayarı kalan yakıtla tahmini 190km yol alabileceğimiz gösteriyordu. Bir sonraki servis alanı içinde yol tabelalarında 52km sonrasını gösteriyordu. Yol almaya devam ettik hop ne görelim istasyon inşaat halinde, daha yakıt olduğu için panik yapmadık, bir 50km daha gittik anaaa orasıda kapalı boş arazi, neyse bundan sonrakine kısmetmiş dedik ne görelim orasıda faal değil derken otobandan çıkma fırsatınıda kaçırdık Hirfanlı tesislerine 13km kala yakıt bitti. Kepazelik başladı. Şimdi akıllandık o arayı hep depo dolu geçiyoruz. Ama tecrübesi olmayanlar yol kenarlarında aynı durumu yaşıyorlar.

Özetle firma işletmesinde olan yollarda geçiş ihlalleri varsa muhakkak peşine düşün sanki avukat masrafı, gecikme, ceza vs adı altında vurgun yapıyor gibi.

Normal ulkelerde boyle oldugu zaman ne yapiyorlar acaba, hata olur olmaz degil de surec nasil isliyor acaba?

Yok kardesim bu ceza, once cezani ode sonra mahkemeye git , ordan iste parani. Aynisindan 80 tane dava var. 80 i de mi suclu? Donup firmaya bu ne rezillik diyen olur mu acaba?

Yurt disinda mesela Avrupada internet uzerinden yillik/aylik/haftalik gecis belgesi aliniyor. Istedigin yoldan istedigin kadar geciyorsun. Her ulkede farkli olabilir.

Ihlalli HGS gecisimi sorguluyorum 1 web sitesi haric digerlerinde cikmiyor. Ordan dokumunu aldim odeyim diyorum ne PTT, Ne Ziraat Bankasina ne de Finansbanka odeme yapamiyorum. Gerekcesi biz sorgulama yapamiyoruz bizde cikmiyor diyorlar.

HGS gecisi gosteren bir web sitesinde benim plaka (daha once bir baska aracta ve bir baska kisi adina kayitli idi) 2019 2023 arasinda surekli ihlalli gecis yapmis ve borclari gorunuyor. Ben sadece 2024 gecislerini odeyim kurtuluyorum diyorum ama ne mumkun.

Otoyol girişlerinde bir gişe oluyor. Düşük bir ihtimalle oralarda çözülebilir

Başka bir ihtimalle şuralardan:

HGS ile ilgili sorunlar için hgs@ptt.gov.tr e-mail adresine, ALO 123 veya 0 850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarasına başvurulması gerekmektedir. İdaremiz tarafından işletilen Otoyollarda yapılanİhallli geçişler ile Yap İşlet Devret ile işletilen Otoyollarda ihlalli geçiş ihlal cezalarına, www.kgm.gov.tr adlı internet sayfamızdan aşağıda görülen Karayolu İhlalli Geçiş Sorgulama menüsünden öğrenilebilir.

PTT in işleri hep kelek. Güven vermiyor. Mail dikkate alınmayabilir. Belki 6 ay sonra cevap gelir bilinmez

Ben mailimi gönderdim. Ödeme yapılamama zorluğunu da anlattım. Elimde dursun.

Peki 15 gün dolmadan etiket aldınız mı?
Devletin vaadi budur. 15 gün içinde alırsanız ceza yoktur. Aracın hgs borcu varsa zaten devredilemez diye biliyorum.

Son düzenleme:
Etiket vs hiç bir sey almadım. Araç Türkiye'de kayıtlı değil. Almancı arabası gibi düşün.
Derdim ceza vs ne varsa ödeyeyim kurtulayım. İlerleyen tarihlerde uğraştırmasınlar beni.

Yabancı plakalı araçlar için hgs hesabı oluyormuş

Şu sayfadan Yabancı Plakalı Araçlar kısmına bakabilirsiniz:

Son düzenleme:
Screenshot_20240827_162032.jpg

O linkten de baktım hocam borç yoktur diyor.

Hangi web sayfasından baktım hatırlamıyorum ama bulabilirim bir orada kayıt var ve geçiş yaptığım tarihler uyumlu.

Bu sayfayı yapan yazılımcının ve yakınlarının kulaklarını bugun defalarca cınlatmısımdır.

1724766747556.png

Plaka xxx ise ben bu kısma xxx 2110837 yazacagım diye anlıyorum. Girince metin hatası diyor.

xxx 21 10837 yazarsam da metin hatası diyor.

Ben okuduğunu kolay anlayamama özürlüyüm. Ama yukarıdaki sayfada benim gibileri de düşünmeliler. Örneğin plakanız xxx ise 13+8 ve 10837 için
yazmanız gereken xxx 2110837 dir şeklinde açıklama eklesinler.

Demek istediğim o dur ki ben bu siteye giriş yapamıyorum. Zekam yetmiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back