Hobi amaçlı osiloskop tavsiyesi

Ucuz scoplarda da olabilir cunku atla deve bir ozellik degil. Basit bir yazilim fonksiyonu. Eger grafik cizgisinin kalinligi ile oynamaya izin veren menu varsa orlarda bir yerde bu modla ilgili de secenek olabilir.

Aksam bakayim yazilima, varsa yazilimda ozellikler alirim BNC'leri denerim. Yalniz erkek BNC, disi BNC, komutator, bir cift prob falan derken 500 TL yi gececek gibi. Yakinda bilgisayar tamircisi bakayim. Belki ellerindeki hrdalarin icinde vardir BNC. 30 yilda paslanmadiysa tabii. :cheeky1: :katil2:

Kanalları hızlı olarak anahtarlayalım. ( sinyal frekansı x 20 )

1. durum A B
2. durum C D kanalları bağlı

2. duruma geçildiğinde DC ofset eklenir Biraz aşağıda / yukarıda görünür.

Bu işleri yeteri kadar hızlı yaparsak ekranda 4 kanalı birlikte görüyormuş gibi oluruz. En azından ses frekansı için geçerlidir. Belki 16 kanal bile olur.

Bu durumda Trigger düzgün çalışmayacaktır. Bu yüzden ekranda birlikte görebileceğinizi sanmıyorum.

Kanalları hızlı olarak anahtarlayalım. ( sinyal frekansı x 20 )

1. durum A B
2. durum C D kanalları bağlı

2. duruma geçildiğinde DC ofset eklenir Biraz aşağıda / yukarıda görünür.

Bu işleri yeteri kadar hızlı yaparsak ekranda 4 kanalı birlikte görüyormuş gibi oluruz. En azından ses frekansı için geçerlidir. Belki 16 kanal bile olur.
Soyle bir sey sanirim bahsettiginiz. Bir tane roleye verecegiz sinyali. NC ucu dogrudan, NO ucuna ise ornegin 3V DC bindirilmis olacak. Sonra roleyi saniyede 50 defa tetikleyecegiz. Tabii iki kanal icin birbirinden tamamen bagimsiz iki tane DC kaynak gerekir, yoksa kisa devre olur gibime geliyor. Saseler ortak olduguna gore 3.7V 18650 bataryaya seri diyot baglayip DC'yi oradan bindirmek olabilir. Ilginc fikir, 16 kanal isi zor da 2x2 kanal icin olabilir belki.

Röle değil de elektronik anahtar olması gerek. Analog mux

TI_MUX508_blkdia.png
articles-news-wide-input-range-analog-mux-1332433031.png

Son düzenleme:
pahalı ve ucuz arasındaki farklar nedir ?

madem hobi amaçlı bence maliyet minumumm olması gerekli hatta beleş olsa daha iyi :)
basit bir dongle yapıp ölçüm yaparak python ile benım bu yazıyı yazmamdan daha kısa kodla bu iş çözülebilir

ayrıca sanal olarak kullanmak yanı donge ve bılgısayar ile kocaman makına alıp kullanmakdan daha iyi diye düşünüyorum.
(bunusöylediğime inanmıyoruum Dongle lobisine katıldım)

bir usb dongle yapmak gerekli
voltanın gönderisindeki gibi

tabi bu bir fikir gerçek hayada nasıl işler bilmiyorum çünkü hiç osiloskop görmedim ve kullanmadım

Son düzenleme:
Ben bunu geçen yıl almıştım,ne seviyesidir kalitesi nedir bilmiyorum birde buna ek olarak logic probu var onuda almıştım.Deneyimi olan arkadaşların görüşlerini bilmek isterim
Rigol DS1104Z Plus

Ekler

• IMG_20231101_065703.jpg
    IMG_20231101_065703.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 72
pahalı ve ucuz arasındaki farklar nedir ?

madem hobi amaçlı bence maliyet minumumm olması gerekli hatta beleş olsa daha iyi :)
basit bir dongle yapıp ölçüm yaparak python ile benım bu yazıyı yazmamdan daha kısa kodla bu iş çözülebilir

ayrıca sanal olarak kullanmak yanı donge ve bılgısayar ile kocaman makına alıp kullanmakdan daha iyi diye düşünüyorum.
(bunusöylediğime inanmıyoruum Dongle lobisine katıldım)

bir usb dongle yapmak gerekli
voltanın gönderisindeki gibi

tabi bu bir fikir gerçek hayada nasıl işler bilmiyorum çünkü hiç osiloskop görmedim ve kullanmadım
gercek bir scopun yerini tutmasa da open source usb scop projeleri var 2 tane görmüştüm birtanesi stm32f103c8t6 kullanan hs scope idi sanirim diğerinin adını bilmiyorum aksama bulursam eklerim

Gerçek bir scopda asicler fpga lar analog katlar olur eev blog youtube kanalında epey iyi scopların detaylı teardownları var
Ama dediğiniz gibi hobi seviyesinde usb osiloskop yapılabilir Ama izole olmayacağı için bilgisayarı yada telefon-tableti yakma riski var

Geçenlerde aklıma gelmişti acaba esp 32 ile scop yapılabilir mi ama web server falandan ziyate bilgisayara bir program yazılacak doğrudan tcp bağlantısı kurularak veriler aktarılacak

• Beğen
Reactions: nt
Ama dediğiniz gibi hobi seviyesinde usb osiloskop yapılabilir Ama izole olmayacağı için bilgisayarı yada telefon-tableti yakma riski var
başka bir güç kaynagı gerekli sanırım dongle a yakmamak ıcın

ama ben hala anlıyamadım örnek cok ıyı ve cok kotu marka araındakı fark nedır kullanıaln malzeme falan dışında yani ölçümü net yapması falan mı onu sormuştum bilgim yok çünkü

ama ben hala anlıyamadım örnek cok ıyı ve cok kotu marka araındakı fark nedır kullanıaln malzeme falan dışında yani ölçümü net yapması falan mı onu sormuştum bilgim yok çünkü

Osiloskopun yaptığı şey malum, sürekli voltaj okumak ve bunu ekranda göstermek. Pahalısı ile ucuzu arasındaki fark da bu voltaj okuma işini ne kadar hızlı ve doğru yaptığı, ne kadar ölçümü sakladığı, ölçüm aldığı devreyi ne kadar az etkilediği, aldığı ölçümlerle ne yapabildiği gibi farklar. Ölçümleri aldıktan sonra iş yazılıma kalıyor. Toplanan veriyi işe yarar hale getirmek, burada da osiloskop becerileri değişebiliyor...
Bu mantıkla arduinodan bile pc osiloskop yapılır, ama pek işe yarar bir şey olmaz.
Pc ile çalışan çok ekonomik osiloskoplar var, fena da değiller.

Ben bunu geçen yıl almıştım,ne seviyesidir kalitesi nedir bilmiyorum birde buna ek olarak logic probu var onuda almıştım.Deneyimi olan arkadaşların görüşlerini bilmek isterim
Rigol DS1104Z Plus
Güzel alet. Hobi atölyesinin ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Logic probuyla beraber başka bir osiloskoba muhtemelen hiç ihtiyacınız olmayacak.

Hem izole bir güç kaynagı gerekli hem de usb bağlantısınını izole etmek
izole güc kaynağı ufak bir dc dc converter ile sağlanabiliyor forumda usb izolatör yapmak üzerine bir konu var ama sonuca ulasmış mıydı hatırlayamadım

Farkı doğru bir şekilde açıklamaya benim de seviyemin yeteceğini sanmıyorum ama deneyeyim
Öncelikle osiloskopun nasıl bir sinyal olceceği belli değil buyuzden şimitleri dahilindeki her frekansta ve genlikte doğru olcum yapmalı bu işeri karıştırıyor olabilir
Bant genişliği önemli vaadedilen bant genişliği içerisindeki bütün sinyalleri yakalayabiliyor olması gerek
Doğruluk için kullanılan adc nin kaç bit olduğu bu adc ye verilen referans voltajının nekadar iyi olduğu önemli
Örnekleme sayısı önemli nyquist tepremi der ki bir sinyali doğru örneklemek için en az frekansının 2 katı kadar ornek alınmalı ama bize bunu oğretirken pratikte 5 10 katı olarak kullanılır demişti konu scop olunca daha da fazla örnek gerekir sanıyorum bukadar hızlı ornekleme yapmak ayrı dert bu örnekleri işlemek ayrı dert meslea birçok giris seviyesi scopta 1ghz sample rate var ve 1000000000 tane örneğin 1 saniye içerisinde işlenip görüntülenmesi analiz edilmesi gerekiyorsa kaydedilmesi demek bu yüzden fpga ler ve asic kullanılıyor fpga ler programlanabilir lojik devrelerdir ve işlemci gibi işleri tek tek sırayla yapmak zorunda değillerdir

• Beğen
Rigol DS1104Z Plus
Hobi için hatta giriş -orta seviye mühendislik için fazlasıyla yeterli bir cihaz kalite olarak rigol zaten kendini ispatlamış bir marka youtuba Rigol DS1104Z Plus teardown yazarsanız içini de görme şansınız olabilir çekildiyse

Osiloskopun yaptığı şey malum, sürekli voltaj okumak ve bunu ekranda göstermek. Pahalısı ile ucuzu arasındaki fark da bu voltaj okuma işini ne kadar hızlı ve doğru yaptığı, ne kadar ölçümü sakladığı, ölçüm aldığı devreyi ne kadar az etkilediği, aldığı ölçümlerle ne yapabildiği gibi farklar. Ölçümleri aldıktan sonra iş yazılıma kalıyor. Toplanan veriyi işe yarar hale getirmek, burada da osiloskop becerileri değişebiliyor...
Bu mantıkla arduinodan bile pc osiloskop yapılır, ama pek işe yarar bir şey olmaz.
Pc ile çalışan çok ekonomik osiloskoplar var, fena da değiller.

Güzel alet. Hobi atölyesinin ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Logic probuyla beraber başka bir osiloskoba muhtemelen hiç ihtiyacınız olmayacak.
logic probunuda almıştım,ama poşetinde duruyor kullanmaya cesaret edemiyorum bilmediğim için.Demek ki bilgi güçmüş

Farkı doğru bir şekilde açıklamaya benim de seviyemin yeteceğini sanmıyorum ama deneyeyim
Teşekkürler bilgi dolu açıklamanız için.
benim elektronik bilgim on-off tuşu
@semih_s ninde bahsettiği gibi ardinio ile yapılsa.... nasıl ölçüm yapacagını hesaplamak istedim sanal olarak gerçek hayatda sinyal iletim hızı gecikme süresi bant genişliği gibi diğer performans özelliklerini görmek istedim....

gözüm korktu açıkcası acayip detaylar var

lehımden elımı yaktım insan yazar metal kısmı ellemeyin diye ,olcum aletınide acık unutmusum pili bitmiş anlıyacagınız
elektroniği zirvede bıraktım gençlere :D

Son düzenleme:
Teşekkürler bilgi dolu açıklamanız için.
benim elektronik bilgim on-off tuşu
@semih_s ninde bahsettiği gibi ardinio ile yapılsa.... nasıl ölçüm yapacagını hesaplamak istedim sanal olarak gerçek hayatda sinyal iletim hızı gecikme süresi bant genişliği gibi diğer performans özelliklerini görmek istedim....

lehımden elımı yaktım insan yazar metal kısmı ellemeyin diye ,olcum aletınide acık unutmusum pili bitmiş anlıyacagınız
elektroniği zirvede bıraktım gençlere :D
arduinodaki hazır serial plotter kodu da bir nevi ilkel osiloskop sayılır arduinodan ziyade stm32 ile yapılan ürünler var dso138 dso150 gibi bunların şematiklerine felan internetten ulaşabilirsiniz çok ucuz ooldukları için youtubede bolca incelemesi mevcut gerçek bir osiloskopla karşılaştırıldığında ne kadar oyuncak da kalsalar da temel hobi seviyesinde iş görebilir belki ben 1 adet dso150 almıştım ama önce voltaj regülatörü tölere eder diye 9v yerine 12v ile besleyip analog kısımda fark etmediğim bir negatif voltaj regülatörünü patlattım bir süre sonra tamir ettim ama çok geçmeden çantada taşırken ekranını kırdım anlayacağınız çok tecrübem olmadı ama basit işlerde hiç yoktan iyiydir

elektronik o kadar geniş alanları olan ve birbirinden çok farklı konlarda uzmanlık isteyen bir meslek ki gözünüzün korkması normal bir kişi elektroniğin her alanında uzman olamaz zaten günümüzde
bence elektronik öğrenmek ancak problem çözerek ve bol bol araştırarak mümkün eğer elektronikte ilerlemek istiyorsanız kendinize basit bir problem seçmeli ve onu çözmelisiniz sonrasında daha büyük bir probleme geçmelisiniz temeli hallettikten sonra bir alan seçmeli ve oun üzerine yoğunlaşmalısınız

lehımden elımı yaktım insan yazar metal kısmı ellemeyin diye ,olcum aletınide acık unutmusum pili bitmiş
bunlar da elektroniğin tuzu biberi el yakma işi tecrübeyle epey azalıyor ama bitiyor diyemem daha bugün iki elimde de havya ile aluminyum pcb den köprü diyot sökmeye çalışırken elimi yaktım azcık ama bağışıklık kazandım sanırım tamamen geçmiş bile :katil2: multimetreyi açık unutma konusu ise hiç geçmiyor sanırım zira gene 9 volt pil almam lazım :katil2:

• Beğen

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back