Hobi amaçlı osiloskop tavsiyesi

Olabilir. HB ve Trendyol gibi sitelerde daha kotusu var. Siz urunu aldiniz, kargoya verildi gorunuyor. Bekliyorsunuz bekliyorsunuz gelmiyor. Tabii sonra iptal etmek zorunda kaliyorsunuz. O arada bir bakiyorsunuz urunun fiyatina zam gelmis. Onlar gondermedi olmuyor tabii, siz iptal ettiginiz icin yorum falanda yazamiyorsunuz. Boyle cakal olmus satis siteleri.
Şimid de 5479 TL olmuş. Sanırım bu fiyatları dolar üzerinden hesaplanıyor. Biz TL görüyoruz ama sistem onu dolara göre güncelliyor. Yoksa böyle durduğu yerde sürekli artmaz. Yani yine etik değil ama sistem böyle işliyor galiba.

Yap şunu kullan mis gibi. :)

20181115-124053.jpg
circuit.jpg
20181113-140956.jpg

pcb.jpg

Osiloskop almadan önce çok farketmez, fazla iyi birlşşeye ihtiyacım yok, ucuz olsun, işimi görsün yeter dediğiniz birşey. Ancak kullanmaya başlayınca aradaki farkı görüyorsunuz. İmkanınızı zorlayabiliyorsanız, oyuncaklara zamanınızı ve paranızı harcamayın derim.

- Gerçekten mobil olmazı lazım değilse masaüstü alın, kullanımda çok fark oluyor.
- 4 kanal günü geldiğinde iyi ki almışım diyeceğiniz birşey.
- Analog devrelerle de işiniz varsa, FFT fonksiyonu çok işe yarıyor.
- Osiloskopun üzerinde dahili sinyal jeneratörü bence o kadar kritik değil (işlevleri çok kısıtlı oluyor), ama varsa maliyet açısından çok avantajlı. Harici bir jeneratör çok daha kullanışlı. Aliexpress'te uygun fiyatlı fiyat/performans Çin modelleri var (FY-6600, JDS-6600 vb.).

Bende 2 tane Siglent SDS2104X Plus, 1 tane Rigol DS1054Z, 2 tane Analog Discovery 2, 1 tane de FNRISI FNIRSI-1C15 var. Farklı amaçlarla hepsini kullanıyorum. Buradan tecrübeyle, hala düşük bütçeli osiloskop tavsiyem:

Elektronik konusunda tecrübeniz var ve kullanmak için osiloskop: İkinci el 4 kanal Rigol DS1054Z / DS1074Z (bulursanız Plus) (6000-7000 TL bandında bulursanız kaçırmayın derim).

Elektronik konusunda tecrübeniz az, bir sürü konuda öğrenmek için osiloskop ve diğer araçlar: Analog Discovery 2

Bu arada ikinci elini bulmak zor olabilir ama sıfır alacaksanız SDS2104X-E de çok iyi bir fiyat/performans modeli. Forumda da birçok arkadaş kullanıyor.

Şurada da yazmıştım:

Osilaskoplarda garanti durumu nedir?
.. mesela multimetrelerde benim bildiğim kadarı ile( bazı markalar dışında) "garantisi benim abi" durumu var gibi..

Yetkili satıcısındanalırsanız 2 yıl garantili (kullanıcı hataları ve müdahelerler hariç).
İkinci el aldıysanız aynı durum fatura tarihinden itibaren 2 yıl geçerli.
Pek fazla olduğunu sanmıyorum bu şekilde osiloskop getiren ama rastgele bir ithalatçıdan alırsanzı garanti dediğiniz gibi olacaktır.

.. bu garantinin içeriği nasıl? Bunu sormamın sebebi şu;
bildiğiniz gibi resmi servisler
garanti dışında bırakmak için türlü bahaneler uydurur, satın aldığımız çeşitli eşyalar veya cihazlar için..
Osiloskop devamlı gerilim ile muhatap olduğu için bahane çok..
Tabii başa gelmeden birşey söylenemeyeceği için bu konuda tecrübe yaşayan oldu mu...?

Satın aldığın yer üretimden kaynaklanan sorun ise çözmek zorunda. İş yasal yollara kalabilir ama eninde sonunda bir çözüm bulunur. Ankara'da Partner Elektronik Rigol osiloskoplar satıyor. Ben bu firmadan Rigol cihazları almıştım. Birisinde sorun çıkınca hiç zorluk çıkarmadan değiştirdiler.

Osiloskop kullanıcı hatasına hassas bir cihaz. Örneğin 50 Ohm ayarladığınız bir girişe uzun süre 10V sinyal uygularsanız girişi yakmanız kolayca mümkün.
Ancak resmi distribitörlerin sudan bahaneler ile garanti dışı bırkacağını sanmıyorum. Sonuçta sektör küçük ve firma sayısı da fazla değil. Güven kaybetmek kimsenin işine gelmez.

Partner Elektronik Rigol Türkiye distribitörü.

Siglent resmi distribitörleri için şu linke bakabilirsiniz:

1684163547516.png

Digilent (Analog Discovery) ürünlerini elekrovadi (Beti Elektronik) getiriyor.

Bahsi geçen N11 hesabı Test ve Mühendislik firmasına ait.

Ben TDS mühendislikten birkaç defa alışveriş yaptım. Ankara merkezliler, İstanbul şubeleri de var. Firma ile çok güzel deneyimim oldu. Distribütörü olduğu/sattıkları ürünün arkasındalar.

En son şöyle bir olay yaşadım, İstanbul merkezden test ederek Siglent cihaz aldım. Eve gelince daha az sesli ortamda fan sesi bana biraz garip gibi geldi. "Normal mi?" diye aradım, iki gün içinde İstanbul şubeye yenisini gönderdiler gidip değiştirdim. Üstelik ürünü kampanyadan almıştım.

Osiloskop almadan önce çok farketmez, fazla iyi birlşşeye ihtiyacım yok, ucuz olsun, işimi görsün yeter dediğiniz birşey. Ancak kullanmaya başlayınca aradaki farkı görüyorsunuz. İmkanınızı zorlayabiliyorsanız, oyuncaklara zamanınızı ve paranızı harcamayın derim.

- Gerçekten mobil olmazı lazım değilse masaüstü alın, kullanımda çok fark oluyor.
- 4 kanal günü geldiğinde iyi ki almışım diyeceğiniz birşey.
- Analog devrelerle de işiniz varsa, FFT fonksiyonu çok işe yarıyor.
- Osiloskopun üzerinde dahili sinyal jeneratörü bence o kadar kritik değil (işlevleri çok kısıtlı oluyor), ama varsa maliyet açısından çok avantajlı. Harici bir jeneratör çok daha kullanışlı. Aliexpress'te uygun fiyatlı fiyat/performans Çin modelleri var (FY-6600, JDS-6600 vb.).

Bende 2 tane Siglent SDS2104X Plus, 1 tane Rigol DS1054Z, 2 tane Analog Discovery 2, 1 tane de FNRISI FNIRSI-1C15 var. Farklı amaçlarla hepsini kullanıyorum. Buradan tecrübeyle, hala düşük bütçeli osiloskop tavsiyem:

Elektronik konusunda tecrübeniz var ve kullanmak için osiloskop: İkinci el 4 kanal Rigol DS1054Z / DS1074Z (bulursanız Plus) (6000-7000 TL bandında bulursanız kaçırmayın derim).

Elektronik konusunda tecrübeniz az, bir sürü konuda öğrenmek için osiloskop ve diğer araçlar: Analog Discovery 2

Bu arada ikinci elini bulmak zor olabilir ama sıfır alacaksanız SDS2104X-E de çok iyi bir fiyat/performans modeli. Forumda da birçok arkadaş kullanıyor.

Şurada da yazmıştım:
2 kanal osiloskobu sanal olarak 4 kanala cikarma dusuncem var. 4 tane probu BNC'ye baglayayim. Sonra bunları bir komutator ile secilebilir hale getireyim. Yani 1. ve 2. problari ilk komutatorden secebilirim. 3. ve 4. problari da 2. komutatorden. Yani gercek 4 kanal ile ilgisi olmayacak tabii de oyle sag sol yaparken en azindan hizlica iki sinyali de gorsel olarak takip etme sansi olacak. Kayit yapamaz elbette bu sekilde. Ama elle prob degistirmekten bir tik daha iyi fikir gibi sanki. Ayrica bu kutu icine TVS ve zener de eklerim. Skop biraz korunur. Bir ara USB izolator yapacaktik forumda ama kaldi sanirim o is.

2 kanal osiloskobu sanal olarak 4 kanala cikarma dusuncem var. 4 tane probu BNC'ye baglayayim. Sonra bunları bir komutator ile secilebilir hale getireyim. Yani 1. ve 2. problari ilk komutatorden secebilirim. 3. ve 4. problari da 2. komutatorden. Yani gercek 4 kanal ile ilgisi olmayacak tabii de oyle sag sol yaparken en azindan hizlica iki sinyali de gorsel olarak takip etme sansi olacak. Kayit yapamaz elbette bu sekilde. Ama elle prob degistirmekten bir tik daha iyi fikir gibi sanki. Ayrica bu kutu icine TVS ve zener de eklerim. Skop biraz korunur. Bir ara USB izolator yapacaktik forumda ama kaldi sanirim o is.
ben kendi çapımda rf çalışan bir izolatör yaptım hafta sonu paylaşırım

2 kanal osiloskobu sanal olarak 4 kanala cikarma dusuncem var.
Kanalları hızlı olarak anahtarlayalım. ( sinyal frekansı x 20 )

1. durum A B
2. durum C D kanalları bağlı

2. duruma geçildiğinde DC ofset eklenir Biraz aşağıda / yukarıda görünür.

Bu işleri yeteri kadar hızlı yaparsak ekranda 4 kanalı birlikte görüyormuş gibi oluruz. En azından ses frekansı için geçerlidir. Belki 16 kanal bile olur.

Bu islemi digital bir scopta yapacaksaniz scopun grafik cizme fonksiyonunun pixel / line secme ozelliginin olmasi ve pixel moda gecilmesi gerekir.

Aksi halde kanal gecislerinde bir kanaldan diger kanala gecerken yapilan ziplama kare dalgada yukselen ve dusen kenarlari gordugunuz gibi birer dogru parcasi ile gosterilir bu da ekrandaki grafigi cirkinlestirir.

Analog scopta yapacaksaniz ziplama anlarinda Z girisinden ekrani karartmaniz gerekir.
2.jpg

Son düzenleme:
ben kendi çapımda rf çalışan bir izolatör yaptım hafta sonu paylaşırım
Bu islemi digital bir scopta yapacaksaniz scopun grafik cizme fonksiyonunun pixel / line secme ozelliginin olmasi ve pixel moda gecilmesi gerekir.

Aksi halde kanal gecislerinde bir kanaldan diger kanala gecerken yapilan ziplama kare dalgada yukselen ve dusen kenarlari gordugunuz gibi birer dogru parcasi ile gosterilir bu da ekrandaki grafigi cirkinlestirir.

Analog scopta yapacaksaniz ziplama anlarinda Z girisinden ekrani karartmaniz gerekir.23898 eklentisine bak
Himm, peki bir tane de bos ucu olsa komutatorun. Yani A - Bos - B gibi gecis yapsak sorun cikarmaz sanirim o durumda. Sonucta bosa almis olacagiz bir sure. Elle probu ayirip diger uca degdirir gibi arada zaman farki olacak. Elle yapmaktan avantaji iki tane probu 4 uc arasinda gezdirmekten ve kazayla kisa devre yapmaktan kurtulacagiz. Ustelik bu isi tek elle yapabiliriz. Diger el bosta kalinca baska seyle ugrasabilir insan.

O zaman da bosta kalmasi demek scopun sifir hattini cizmesi demek sifir hattindan ziplama yapar.

Dedigim gibi cozumu var. Digiral scopta pixel modu grafik ciziminde gecisler olmaz. Arada tek tuk pixeller karlama yapabilir.

Analog scopta da karartma islemi sorunu cozer.

Zaten bu teknik cift kanal scoplarda kullanilan bir tekniktir ve bazen sinyal frekansi ile switchleme frekansi tam katlara denk gelir ve ekranda aynen verdigim grafikteki goruntu olusur. Senkronla vs oynayinca yok olur.

Ote yandan analog scoplarda cift kanal ve cift isin fiyat farki da burdan gelir.

Analog scopta yapacaksaniz ziplama anlarinda Z girisinden ekrani karartmaniz gerekir.23898 eklentisine bak
Bende Instrustar USB osiloskop var. Bunlarin oldugunu sanmam. :bilmem3::dusun2::bilmem1:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back