Videoda elektronik lab ında olması gerekenleri ve daha veriml, nasıl olabileceğine konusuna ait detayları anlatıyor

Gerçek pensesi hangisi, paylaşabilir misin? Muhtemelen Knipex gibi fiyat stratosferdedir ama en azından bilelim :)
Hepsini tek tek eklemeyeyim ama bir tanesinin ki bu

2 farklı pense daha lazım, bir tanesi 350 dolar, diğeri 700-800 dolar civarı olmalı. Dediğim gibi fiyat performans olarak engineer çok iyi, ama bu pahalı tool ile pin sıkmak için en ufak beceri lazım değil. Al herhangi birini 15 dk sonra sana çatır çatır pin çakar hale gelir, dolayısıyla ürün için gerekli bu tür aletler ama arge/hobi için engineer in penseleri oldukça iyi.

Yurt dışından nereden aldınız?

Digikey siparişimin arasına ekledim, normalde alabileceğiniz paranın çok daha üstüne aldım.

Son düzenleme:
1705254336225.png

Bu ipexlerden sıkmış olan var mı aramızda?

Bu tür şeyleri bir firma yalnızca o konnektörden çok kullanacaksa alır, o yüzden firmalarda standartlaşan konnektörler olur. Zamanında bir sebepten bir seri seçilir, ve zorunda kalmadıkça her yere o konnektör koyulur. Çünkü yeni seri demek yeni yatırım demek, bazen personele adaptasyon süresi demek. Zaten hobi amaçlı kesinlikle alınmaz. Bizzat gördüğüm bir olayı anlatayım, pinleri teknisyen başka bir araç kullanarak tek tek sıkıyordu, hepsini test ediyordu ve kullanıyordu. Bu şekilde günde 500 kablo hazırlıyor olsun, ve bu teknisyenin günlük işverene maliyeti 45usd olsun. Doğru ekipmanlar alındıktan sonra(1000usd civarı bir şey alındı sanırım) teknisyen günlük ~1500 kablo yapabilir duruma geldi. Firedeki değişimi bile görmeseniz, kablo başı işçilikteki değişim(ilk durum 45/500, ikinci durum 45/1500) 6cent oluyor. Kazandığınız zamanın maliyetini düşünmeseniz dahi 16500 kablo civarında maliyet çıkıyor gibi. Alet işler, el övünür usulü :) Zaten yapılması gereken kablo sayısından da belli olacağı üzere hobi olmaz.

70 cm genişliğindeki plastik masadan kurtulup boydan boya 195 cm x 73 cm mdf masa yaptırdım marangoza 2 adet. Diğerine de bilgisayarlarımı koyacağım.
Masa yükseklikleri 73 cm.

İlave olarak masanın genişliğinde 195x30 cm 3 adet mdf raf yaptırdım, en alt rafa koyacağım osiloskop vs gibi ekipmanlar göz hizasında olacak. Her raf için duvara monte için 4 er adet raf tutucu takacağım.

Bu masa kaplaması parlak, Elektronik projeler için üstünü ne ile kaplayabilirim, ne önerirsiniz, fikirleriniz neler?

20240117_193006.jpg

Son düzenleme:
70 cm genişliğindeki plastik masadan kurtulup boydan boya 195 cm x 73 cm mdf masa yaptırdım marangoza 2 adet. Diğerine de bilgisayarlarımı koyacağım.
Masa yükseklikleri 73 cm.

İlave olarak masanın genişliğinde 195x30 cm 3 adet mdf raf yaptırdım, en alt rafa koyacağım osiloskop vs gibi ekipmanlar göz hizasında olacak. Her raf için duvara monte için 4 er adet raf tutucu takacağım.

Bu masa kaplaması parlak, Elektronik projeler için üstünü ne ile kaplayabilirim, ne önerirsiniz, fikirleriniz neler?

29155 eklentisine bak
Hayırlı olsun. Sen eli açık birisin. Kaplamayı bilmem ama şundan öneririm. Linki örnek olsun diye koyuyorum. Araştırarak daha uygun fiyata daha büyük boyunu filan bulabilirsin belki. :D

Eksi çalıştığım yerde kullanıyordum. Lehim damladığı zaman bir şey olmuyordu. Gaddar bir malzeme... Kalite kalite midir onu bilmiyorum. Böyle bir şey ile tüm masayı kaplayıp üzerine çalışacağınız devre/alan için silikon mat olabilir.

Açık renk mi koyu renkmi tercih etmeli? Bana açık renk daha mantıklı gibi geliyor düşen ufak tefek malzemeleri rahatça bulabilmek adına ama açık rengin de çabuk kirlenme gibi bir dezavantajı var.

Belki ara renk olarak gri renk olabilir.

Kullanan var mı bunu masa kaplaması olarak ? Lehim ısı dayanımı. Malzeme sağlamlığı, statik elektrik durumları nasıldır?
Ben gri olanını kullanıyorum, rengi güzel. Çabuk bozulmasını istemediğimden kaplamanın zarar görebileceğini düşündüğüm durumlar için (örneğin alternatör söktüğümde) alüminyum baklava tepsisi kullanıyorum işim bittiğinde temizlemesi de kolay oluyor.

Birde alternatif olarak antistatik masa örtüsü var galiba, fiyatları 2x1 metre 2mm kalınlık 1600 TL civarında, topraklama hattına bağlantı da oluyormuş.

Ben gri olanını kullanıyorum, rengi güzel. Çabuk bozulmasını istemediğimden kaplamanın zarar görebileceğini düşündüğüm durumlar için (örneğin alternatör söktüğümde) alüminyum baklava tepsisi kullanıyorum işim bittiğinde temizlemesi de kolay oluyor.
Aşağıdaki durumlar oluşuyor mu?

Masa üstünde belli bir süre sonra kenarlarda ya da ortada eğilip bükülerek rahatsızlık verme, formunu kaymetmesi gibi.
Terleme yapıyor mu, ele yapışıyor mu?
Olumsuz yanları neler?

Masa üstünde belli bir süre sonra kenarlarda ya da ortada eğilip bükülerek rahatsızlık verme, formunu kaymetmesi gibi.
Kullanırken olumsuz yanları neler?

Kullanırken olumsuz yanları neler?
Ben kenarlara en büyük boy kıskaç aldım onunla tutturuyorum (kağıtları bir arada tutmak için kullandığımızdan). Ama normalde yüzeye doğrudan tutunan bir malzeme değil. Yumuşak bir malzeme bu nedenle üzerinde kesme delme gibi işler yapmaya uygun olmayabilir. Ele yapışma gibi bir durumla karşılaşmadım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,181
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back