I demirleri sağlam şekilde nasıl uç uca eklenebilir?

Hmm ben böyle düşünmemiştim. Bu çizimle ancak kavrayabildim. Zemin kohezyonsuz bir zeminse açtığınız gibi çökmesi muhtemel. Belki strutlarla desteklene desteklene gidilir ama strutlar kalıcı olur bu da hiçbir işimize yaramaz. Ayrıca perdelerin hangi etkilere göre hesaplandığını da bilmek gerek. İki tarafı da dolgulu şekilde hesaplandıysa sorun oluşturabilir. İç kısımdan zeminin kalkmasıyla yatay zemin basıncı etkin olmaya başlar ve bu etkileri karşılayamazsa en iyi ihtimal devrilir. Grout, beton gibi malzemelerin çekme dayanımı olmadığını varsayıyoruz. Açtığınız yerlere grout atmak bizi kurtarmaz gibi. Donatılandırılıp eğilmeleri karşılatmak gerek. Hocam naçizane tavsiyem bu işe hiç girişmeyin. Açık kanal olsa bir raddeye kadar tamam ama lağımcılık yapmak hiç mi hiç güvenli değil.

Yav insan şöyle yap böyle yap diye gaz verir. Bütün hayallerimi yıktın şimdi :kuskun1:

Bu işin hiç olur yanı yok mu? Mesela toprağın yarısı dursun bari diğer yarısını yapayım? 100 m2 olacağına hadi 50 m2 olsun?

Bu işin hiç olur yanı yok mu? Mesela toprağın yarısı dursun bari diğer yarısını yapayım? 100 m2 olacağına hadi 50 m2 olsun?

Hocam benim asıl alanım çelik, geoteknikten çok anlamam ama zemin işi olduğu için beni korkuttu. O perdelerin altında da temel yok anladığım kadarıyla. İki perdeyi de alttan bağlayan bir eleman var mıdır? Yoksa iş git gide tehlikeli bir hal alıyor. Oluru illa ki vardır ama zemin uygulamaları çok pahalıya gelir. Toprağı tutmak için ahşap kazık, prefabrik kazık, palplanş gibi uygulamalar var ama bu sefer de fiyat alır başını gider. Eğer bu uygulamalar üçgensel kısımlara yapılırsa ve yeteri kadar çakılırsa zemini illa ki tutacaktır. Ama yine de kazılan kısıma temel atılması ve kirişlerle desteklenmesi gerekiyor. Özellikle o perde duvarların altında temel yoksa o zemini hiç eşelememek gerek. Perdenin derinliğini de bilmiyoruz.

Hocam benim asıl alanım çelik, geoteknikten çok anlamam ama zemin işi olduğu için beni korkuttu. O perdelerin altında da temel yok anladığım kadarıyla. İki perdeyi de alttan bağlayan bir eleman var mıdır? Yoksa iş git gide tehlikeli bir hal alıyor. Oluru illa ki vardır ama zemin uygulamaları çok pahalıya gelir. Toprağı tutmak için ahşap kazık, prefabrik kazık, palplanş gibi uygulamalar var ama bu sefer de fiyat alır başını gider. Eğer bu uygulamalar üçgensel kısımlara yapılırsa ve yeteri kadar çakılırsa zemini illa ki tutacaktır. Ama yine de kazılan kısıma temel atılması ve kirişlerle desteklenmesi gerekiyor. Özellikle o perde duvarların altında temel yoksa o zemini hiç eşelememek gerek. Perdenin derinliğini de bilmiyoruz.

Perdeler tamamen toprağa oturuyor. Alt uçlarında biraz daha geniş bir hatıl var sadece. Toprak resimlerde göründüğü gibi eğimli ve perdeler toprağa ortalama 30 - 40 cm gibi giriyor.

Perdeler tamamen toprağa oturuyor. Alt uçlarında biraz daha geniş bir hatıl var sadece. Toprak resimlerde göründüğü gibi eğimli ve perdeler toprağa ortalama 30 - 40 cm gibi giriyor.

Üstündeki yapıyı kenara koyabilsek ağırlık olmadan belki bir ihtimal. Ama hesapsız ezbere iş yapmış oluyoruz yine. Yani insan girecek kadar kazılsa 3 metre kazılacak hatılın altına düşeceğiz kot olarak. Hocam bence bunu iptal edin. Valla çok tehlikeli bir hal aldı. Ben korktum açıkçası. :confused:

Üstündeki yapıyı kenara koyabilsek ağırlık olmadan belki bir ihtimal. Ama hesapsız ezbere iş yapmış oluyoruz yine. Yani insan girecek kadar kazılsa 3 metre kazılacak hatılın altına düşeceğiz kot olarak. Hocam bence bunu iptal edin. Valla çok tehlikeli bir hal aldı. Ben korktum açıkçası. :confused:

Evet istediğim derinliğe inince BÜTÜN duvarların hatıllarının 80 cm gibi altına iniyoruz.

• Üzgün
Reactions: 333
Değişik fikirler geliyor gene aklıma :katil1:

Perde duvarları dışarıdan güçlendirsem, ondan sonra içeri girsem nasıl olur?

• Haha
Değişik fikirler geliyor gene aklıma :katil1:

Perde duvarları dışarıdan güçlendirsem, ondan sonra içeri girsem nasıl olur?

Perdenin altını yine eşelemek gerekiyor hocam. Büyük yapılarda tek tek eşelediğimizden pek problem olmuyor gerekirse askıya alıyoruz ama bu yapıyı taşıdığını varsaydığımız 2.5 tanecik perdesi var. Bir tanesini işlevsiz bırakmak pek de mümkün gözükmüyor.

Benim aklıma başka bir alternatif geldi. Madem yapı prefabrik, o halde mevcut duvarların içine mevcut yapıyı bozmadan bir kat daha çelik destekli duvar yapılsa, sonra mevcut yapı duvarları ile birlikte yükseltilerek yeni yapılan duvarların üzerine çıkartılsa yüksek tavanlı bir yapıl elde edilir. Bu çözümde içerideki alet edevatı başka yere taşımak zorunda kalmazsın. Nihayetinde de yüksek tavanlı yeni yapıya çelik asma kat yaparak üst katı depolama yaparsın...

Matruşka gibi bina içinden bina çıkacak. Tabi nasıl olur/olacak düşünmek lazım. Benden sadece alternatif fikir...

Benim aklıma başka bir alternatif geldi. Madem yapı prefabrik, o halde mevcut duvarların içine mevcut yapıyı bozmadan bir kat daha çelik destekli duvar yapılsa, sonra mevcut yapı duvarları ile birlikte yükseltilerek yeni yapılan duvarların üzerine çıkartılsa yüksek tavanlı bir yapıl elde edilir. Bu çözümde içerideki alet edevatı başka yere taşımak zorunda kalmazsın. Nihayetinde de yüksek tavanlı yeni yapıya çelik asma kat yaparak üst katı depolama yaparsın...

Matruşka gibi bina içinden bina çıkacak. Tabi nasıl olur/olacak düşünmek lazım. Benden sadece alternatif fikir...

Yükseltmek işime gelmiyor çünkü ağır bir şeyi ne yukarı çıkarabilirsin ne aşağı indirebilirsin.

Ama hala ümidimi kaybetmiyorum. Birşey daha aklıma geldi, biraz olgunlaşsın burada anlatacağım. Gene binanın altına gidiyorum ama daha güvenli bir şekilde :katil1:

• Haha

Forum istatistikleri

Konular
5,905
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back