I demirleri sağlam şekilde nasıl uç uca eklenebilir?

Mesele adam bulmak değil, mesele işi adam olmadan yapmak. Sigorta ettirsem de kimseyi o betonun altına sokmak istemem, risk var.

Aman Timur bence sende gereksiz risklere girme. Sen lazımsın bize :)

Bir de aklına gelmiştir belki. Köstebekle kanal açma veya yatay sondaj yapan firmalar var. Geçenlerde birine denk geldim. Adamalar tren rayının altından besleme kablolarını sondaj makinası ile karşı tarafa geçirdiler. Şöyle birşey yapılsa, sen daha taban betonunun altına girmeden bu makina ile kanallar açılarak tabanı askıya alsan ve daha sonra içerisini boşaltsan mesela

Ekler

• 20210702_142729.jpg
    20210702_142729.jpg
    104.2 KB · Görüntüleme: 107
Ben tabana sadece bir adamın geçeceği bir koridor açacağım. Beton, zemin toprağının üzerine oturduğu için, benim koridor açmadığım bütün yerler bir kolon gibi döşemeyi destekleyecek. Sadece koridor genişliği olan 1 m lik bir köprü olacak Sonra da oraya ben kolon kirişi monte ettim mi artık toprağın desteğine ihtiyacımız kalmıyor.

Yalnız şu biraz aklıma takılıyor: Arsa eğimli ve perde duvar altta 2 m yükseklikte, yukarıda ize zeminle sıfır. Ben döşeme altındaki toprağı boşalttıktan sonra, en alttak perde duvar halen toprak zemine güzelce oturuyor olacak. Ama yan perde duvarlar artık toprağın kenarında olacak. Hele üst tarafta perde duvar da yok. Oradan toprak uzaklaştırdıkça, bizim yeni kolon kirişin olmadığı yerlerde döşeme boşluğa düşecek çünkü toprağın kenarında. Belki de yan ve üst tarafta toprağı fazla boşaltmayıp orada 1 m falan bir toprak bırakmak lazım. Sonra da döşemenin yan duvarlarına da bir kolon kiriş koymalı.

Takacak bir yer varsa şöyle ufak vinçler de var abi. Eski evde balkona taktırmıştım ben. Asansör yoktu. 5.Kata alış veriş yaptığım zaman malzemeleri çekiyordum.

Screenshot_20210702-151456.jpg

Aşağıdaki şemada anlatmak istediğim görülüyor. Yan duvar ve üst taraf yüksekte ve onların altındaki toprağı fazla uzaklaştıramam, yoksa orası boşluğa düşüyor.

IMG_20210702_152453.jpg

Takacak bir yer varsa şöyle ufak vinçler de var abi. Eski evde balkona taktırmıştım ben. Asansör yoktu. 5.Kata alış veriş yaptığım zaman malzemeleri çekiyordum.

11646 eklentisine bak

Duvara çok yakın seviyeye kaldırmak gerekecek, bu vinçlerle o kadar yaklaşamayız. Saplamalı bir sistem geliyor aklıma, onu bir çizeyim.

Şöyle birşey düşünüyorum

IMG_20210702_154031.jpg

Çok mantıklı. Belki benim dediğim vinçi de malzemeyi taşımak için kullanabilirsin abi.
Malzemeyi çekeceğin yere kurarsın, sonrada ucunu malzemeye bağlayıp basarsın düğmeye, malzeme ayağına gelir :)
Gerçi bir kaç metre demir taşımak için 500-600₺ vermek ne kadar mantıklı olur o da var.

Çok mantıklı. Belki benim dediğim vinçi de malzemeyi taşımak için kullanabilirsin abi.
Malzemeyi çekeceğin yere kurarsın, sonrada ucunu malzemeye bağlayıp basarsın düğmeye, malzeme ayağına gelir :)
Gerçi bir kaç metre demir taşımak için 500-600₺ vermek ne kadar mantıklı olur o da var.

I demirlere verilecek paranın yanında o çerez parası gibi olacak :dusun2:

Eğimli işte. Üst taraf toprakla sıfır alt taraf 2 m ye yakın yükseklikte.

scaled_img_1390.jpg

Olayı şimdi anladım. Kot farkından faydalanıp bir bodrum yapma niyetindesin. Bu şekilde tavsiye etmem. Toprakla direk temas rutubet olur orada. Altı boş kalınca üst taraf soğuk olur. Sağlam olmaz. Güvenlik riski zaten var. Bence değmez. En iyisi sen profilleri yine dik yap ama prefabrike çatı katı at. Veya mümkünse yüksekse asma kat..

Rutubet olayını çözerim. Bir kere içeride duvarları ve zemini betonla kapladıktan sonra, betonun üzerine uygulanan izolasyon harçları var. Güvenlik riskini de halletmeye çalışıyoruz işte :) Komple sıfırdan yapsam biraz üst tarafa yaparım, ama onun da maliyeti çok yüksek olur. Bir şekilde bunu adam etmem lazım.

İzolasyon harcını prefabrikin şapının üstüne sürmüştüm. Rutubet olayını çözdü, makinalar paslanmıyor kışın. Kazık çaktırmaya da imkan yok. O kazık çakan makina bahçeye girdiği anda artık bahçe tamamen molozluğa döner yav :D Kazık çakmaya en yakın şeyi yapacağım, 1 m çapında ve 1 m derinliğinde çukurlar açıp içlerine çakıllı beton dökeceğim. Beton ile perde duvarların arasına da @batubay ın önerdiği 4210 grout dökeceğim. Böylece sanki bütün döşeme 3 m lik perde duvar üzerine oturuyor gibi olacak.

İzolasyon harcını prefabrikin şapının üstüne sürmüştüm. Rutubet olayını çözdü, makinalar paslanmıyor kışın. Kazık çaktırmaya da imkan yok. O kazık çakan makina bahçeye girdiği anda artık bahçe tamamen molozluğa döner yav :D Kazık çakmaya en yakın şeyi yapacağım, 1 m çapında ve 1 m derinliğinde çukurlar açıp içlerine çakıllı beton dökeceğim. Beton ile perde duvarların arasına da @batubay ın önerdiği 4210 grout dökeceğim. Böylece sanki bütün döşeme 3 m lik perde duvar üzerine oturuyor gibi olacak.
Hocam kat çıkma imkanımız varsa bütün çelikleri prefabrik kısmına taşıyıp prefabriği de üstüne oturtabiliriz aslında. Fazladan çıkacak olan maliyet cephe kaplaması olacak. Kazancımız ise tehlikeli işlere girmemiş olacaksınız. :cheeky4: Bilemeyeceğimiz şey ise zemin taşıma gücü. Benim de gördüğüm ve düşündüğüm içten yalıtımın bir işe yaramadığı. Kazık işi hem pahalıya gelir hem de 6 fore için adam oralara kadar o makinaları yürütmez.

Kat çıkma şansım yok çünkü inşaat sırasında makinaları koyabileceğim bir yer yok. Bir de ikinci kat olunca artık lojistik çok zorlaşacak, makina çıkarmak/indirmek neredeyse imkansız hale gelecek.

Ben bu inşaatı yaptırırken gerekli bütün ruhsatları, zemin etütlerini yaptırdım, inşaata engel bir durum yoktu. yarım metre gibi toprağı geçtikten sonra altta taş var. Sert bir taş değil, çekiçle vurunca kırılan bir taş.

• Beğen
Reactions: 333
Kat çıkma şansım yok çünkü inşaat sırasında makinaları koyabileceğim bir yer yok. Bir de ikinci kat olunca artık lojistik çok zorlaşacak, makina çıkarmak/indirmek neredeyse imkansız hale gelecek.

Ben bu inşaatı yaptırırken gerekli bütün ruhsatları, zemin etütlerini yaptırdım, inşaata engel bir durum yoktu. yarım metre gibi toprağı geçtikten sonra altta taş var. Sert bir taş değil, çekiçle vurunca kırılan bir taş.
Hmm bu seçenek gitti. Ama bu yanal toprak işi sıkıntılı hocam. O attığım fotoğrafta açıkta kalan zemin için kolonlar arasına donatı kaynaklanıp örüldü ve beton döküldü. Sağlıklı değil ama öyle gerekti. Kalıpçı ve demirci sokmak gerekiyor çelik tahkimattan sonra. Zaten zemine yine bi saha betonu atmak gerekecek.

Tam emin olmamakla beraber zenimdeki kayrak taşı olabilir. Granit gibi sert değil, ama kırıcı ile ve çekiçle rahat kırılabiliyor.

Hmm bu seçenek gitti. Ama bu yanal toprak işi sıkıntılı hocam. O attığım fotoğrafta açıkta kalan zemin için kolonlar arasına donatı kaynaklanıp örüldü ve beton döküldü. Sağlıklı değil ama öyle gerekti. Kalıpçı ve demirci sokmak gerekiyor çelik tahkimattan sonra. Zaten zemine yine bi saha betonu atmak gerekecek.

Duvarların altında kalan toprak şu şekilde olacak. Alt taraftaki perde duvar doğrudan zemine oturacak. Yan perdeler üçgen şeklinde ve altlarındaki toprak görülüyor. Üst tarafta çok kısa bir perde duvar var (30 cm gibi) ve gene altındaki toprak görülüyor. Oklar da perdelerin ve döşemenin toprağa yaptığı baskının yönünü gösteriyor.

IMG_20210703_185532.jpg

Şimdi, eğer ben ortadaki IPE300 kolon/kirişleri monte ettikten hemen sonra yukarıdaki resimdeki gibi toprağı boşaltırsam ve perde duvarların altındaki toprağı da duvar yüzeyi ile sıfır yaparsam, artık o toprak duvarları herhalde taşıyamaz. Oradan parça parça kopar ve koptukça duvarlarun orası boşluğa düşer.

O yüzden şöyle birşey mi yapsam acaba? Toprağı boşaltırken duvarların önünde 1 m falan pay bırakayım. Toprak yan duvarları desteklemeye devam etsin. Sonra mesela 1 m genişliğinde toprağı kazıp oraya beton dökeyim ve araya grout doldurayım. Orası sertleştikten sonra 1 m daha kazıp beton/grout yapayım. Böylece aşama aşama duvarların altını doldurmuş oluyorum ve ben bu işlemi yaparken mevcut toprak da diğer duvarları desteklemeye devam ediyor.

IMG_20210703_191114.jpg

Şimdi, eğer ben ortadaki IPE300 kolon/kirişleri monte ettikten hemen sonra yukarıdaki resimdeki gibi toprağı boşaltırsam ve perde duvarların altındaki toprağı da duvar yüzeyi ile sıfır yaparsam, artık o toprak duvarları herhalde taşıyamaz. Oradan parça parça kopar ve koptukça duvarlarun orası boşluğa düşer.

O yüzden şöyle birşey mi yapsam acaba? Toprağı boşaltırken duvarların önünde 1 m falan pay bırakayım. Toprak yan duvarları desteklemeye devam etsin. Sonra mesela 1 m genişliğinde toprağı kazıp oraya beton dökeyim ve araya grout doldurayım. Orası sertleştikten sonra 1 m daha kazıp beton/grout yapayım. Böylece aşama aşama duvarların altını doldurmuş oluyorum ve ben bu işlemi yaparken mevcut toprak da diğer duvarları desteklemeye devam ediyor.

Hmm ben böyle düşünmemiştim. Bu çizimle ancak kavrayabildim. Zemin kohezyonsuz bir zeminse açtığınız gibi çökmesi muhtemel. Belki strutlarla desteklene desteklene gidilir ama strutlar kalıcı olur bu da hiçbir işimize yaramaz. Ayrıca perdelerin hangi etkilere göre hesaplandığını da bilmek gerek. İki tarafı da dolgulu şekilde hesaplandıysa sorun oluşturabilir. İç kısımdan zeminin kalkmasıyla yatay zemin basıncı etkin olmaya başlar ve bu etkileri karşılayamazsa en iyi ihtimal devrilir. Grout, beton gibi malzemelerin çekme dayanımı olmadığını varsayıyoruz. Açtığınız yerlere grout atmak bizi kurtarmaz gibi. Donatılandırılıp eğilmeleri karşılatmak gerek. Hocam naçizane tavsiyem bu işe hiç girişmeyin. Açık kanal olsa bir raddeye kadar tamam ama lağımcılık yapmak hiç mi hiç güvenli değil.

Bu tarz kazılarda çökmeyen bina yok gibi… Bence risk alma. Veya mühendis bir inşaatçı bulmak lazım. Dınat çizen, hesap yapabilen…

Mühendisle konuşuyoruz işte :) @batubay inşaat mühendisliğinden elektroniğe kayıyor, ben de elektronikten inşaat mühendisliğine kaymaya çalışıyorum :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,911
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back