I demirleri sağlam şekilde nasıl uç uca eklenebilir?

Hmmm anladım hocam. Bence de zemin yerinde duruyordur. Zaten zemin aksa döşemenizin ciddi bir sehim yapması lazım ve üstündeki seramiklerin patlaması gerekirdi. Eğer çatlama patlama yoksa bir sorun olmaması lazım. Bu tür kırılmalar tekil çok ağır bir yük yoksa sünek kırılmaya girer ve zamanla gözümüzle görüp önlem alabiliriz. Kiriş splice bağlantısı işin en kolay kısmı. Eğer hala yapmaya niyet ederseniz aşağıdaki birleşimin gerekli detay çizimlerini gönderebilirim.

11603 eklentisine bak

Valla süper olur :) O ölçülere göre artık bakarım burada Gebze'de varsa buradan alırm yoksa artık İstanbul'dan getirtirim.

Binanın yapılış anında çektiğim şu resim var:

11597 eklentisine bak

Alan 10 m x 10 m gibi. Bu adamlar toprağı önce düzeltti. Sonra demirleri serdiler. Ortalarda sandık şeklinde demirleme yaptılar. Sonra da buraya mikser geldi ve hazır beton döküldü. Beton yüksekliği 20 cm.

Aslında benim tahminim, bu işlem yapıldığından bu yana geçen 15 yılda zemindeki toprak çoktan çökmüştür ve şu anda beton zemin havadadır. Zenim üzerine ben sonradan 10 cm şap attım ve fayans döşedim. Ayrıca yıllarca üzerinde çok ağır ekipmanlar durdu. Ortasında en az 5 yıl boyunca 2 tonluk freze durdu ve herhangi bir çökme olmadı. Yani ben bunun zeminindeki toprağı boşaltırsam bunun gene yerinde durması lazım.

Ama gelen inşaat ustaları böyle düşünmüyor. Onlara göre o toprak kesinlikle çökmedi ve bu zemini destekleyen de o toprak. Eğer o toprağı ben boşaltırsam anında zemin çöker diyorlar. Ben de emin olamadığım, adamların da haklı olma ihtimali var neticede, bu I demir işini düşünüyorum. Zemin toprağına kendim girebilecek kadar bir tünel açacağım ve boydan boya kirişin geleceği hizada bir koridor boşaltacağım. Eğer dedikleri gibi toprak destekliyorsa, sırf ben koridor açtım diye çökmez. Sonra o koridora I demirlerini parça parça sokup birleştireceğim. En azından plan bu :D

Bencede oradaki toprak zemini olduğu gibi destekliyordur. Ben olayı kaçırdım zemini destekleylip zemin altındaki toprağı alarak bodrum katmı oluşturmakmı istiyorsun? eğer durum bu ise hayırlı işler... :)

Bencede oradaki toprak zemini olduğu gibi destekliyordur. Ben olayı kaçırdım zemini destekleylip zemin altındaki toprağı alarak bodrum katmı oluşturmakmı istiyorsun? eğer durum bu ise hayırlı işler... :)

Aynen. Bir sürü demir, tahta falan var ortalıkta yer kaplıyor. Aşağısı hem onlar için ardiye olacak hem de yeni makinalar için yer açılacak :katil1:

• Beğen
Reactions: fmy
Zamanında aynı işi yaptık ama korkusu bambaşka bir şeydi. Tahkimat işine girişmeden zemin güçlendirmesi için enjeksiyon düşünülebilir. Malum kilosu 13-15 lira olmuş çeliğin. :cheeky4: Ama yok çelik isterim derseniz(ufak bir yer problemi seziyorum. =)) bu durumda döşemeye ankraj bile atmaya gerek olmaz. Döşeme alt yüzü ile kiriş üst başlığının arasını grout ile doldurmak yeterli olur.

20201009_085332.jpg

Ben aslında en kısa zamanda yan kapıyı açayım. Oradan hemen belli olur toprak zeminin durumu.

Valla süper olur :) O ölçülere göre artık bakarım burada Gebze'de varsa buradan alırm yoksa artık İstanbul'dan getirtirim.

IPE300 dediniz diye ona göre analiz ettim ama hangi profili bulabilirseniz ona göre de revize edebilirim hocam. Zaten kapasite hesabı yapıyorum. Herhangi bir yüke, kuvvete gerek kalmıyor. Aynı profilde sürekli aynı birleşimi kullanabiliyoruz.

IPE300 dediniz diye ona göre analiz ettim ama hangi profili bulabilirseniz ona göre de revize edebilirim hocam. Zaten kapasite hesabı yapıyorum. Herhangi bir yüke, kuvvete gerek kalmıyor. Aynı profilde sürekli aynı birleşimi kullanabiliyoruz.

Ben hesabı yapacak bilgim olmadığı için iyice abartarak yapmak niyetindeydim. Ama Gebze'deki metalcilerde IPE200 var, fiyatı da 6 m boy için 1500 TL gibi.

Gerekirse şunu da yapabiliriz: IPE200 ile ortaya kirişi yapar ve direklerle sağlam bir şekilde oturturuz. Sonra da ben tünelin üst tarafındaki toprağı boşaltırım (bu arada alt taraftaki toprak desteklemeye devam eder) ve buraya da 5 m + 5 m lik eklenmiş IPE200 monte edilir aynı şekilde. Sonra da alt taraftaki toprağı boşaltırım ve oraya da gene 5 m + 5 m lik eklenmiş IPE200 monte edilir.

• Beğen
Reactions: 333
O daha mantıklı olur hocam kolon koyulursa. Kararlaştırırsanız çizip gönderirim. Bir de plakalar için plazmacıya ihtiyaç olacak. Kilosu 11.2 liraya gelmiş. Gayet iyi.

Ortalara kolon koymamız gerekir mi bu yapıda? Sadece kenarlara kolon koyarak işi bitirmek süper olur, ortada 100 m2 boş alan olur.

Mevcut betonun üzerine yeniden demirli beton dökerek zemini güçlendirmek mümkünmüdür. alttaki betonla kaynaşırmı. Kaynaşmasa da yeterince kalın dökülürse yükü alttaki mevcut betona yüklemez diye düşünüyorum. 100m2 alanı kiriş ve kolon olmadan ayakta tutmak zor. bir inşaat mühendisinin incelemesi lazım.

Mevcut betonun üzerine yeniden demirli beton dökerek zemini güçlendirmek mümkünmüdür. alttaki betonla kaynaşırmı. Kaynaşmasa da yeterince kalın dökülürse yükü alttaki mevcut betona yüklemez diye düşünüyorum. 100m2 alanı kiriş ve kolon olmadan ayakta tutmak zor. bir inşaat mühendisinin incelemesi lazım.
Aynı yorumu bende yapmayı düşündüm ama bu seferde mevcut betonun üzerine 1-2 ton ekstra yük bindirmiş oluyor sanki.
Eski betonun altında toprakta çökme olmuşsa, yeni beton artı torna, freze gibi ağır makinalar üstüne gelince altta kalanın canı çıksın gibi birşey olur sanki.

Aynı yorumu bende yapmayı düşündüm ama bu seferde mevcut betonun üzerine 1-2 ton ekstra yük bindirmiş oluyor sanki.
Eski betonun altında toprakta çökme olmuşsa, yeni beton artı torna, freze gibi ağır makinalar üstüne gelince altta kalanın canı çıksın gibi birşey olur sanki.
alta yük binermi bilmiyorum. fakat mevcut betonun üzerine kirişler kullanılırsa yük binmez.

Şimdi baktım, 1 m3 betonun ağırlığı 2.5 ton diyor. 20 cm yüksekliğinde olunca 500 kg olur. 100 m2 lik beton zeminin ağırlığı bu durumda 50 ton.

Bence sıkıntılı, riskli ve zor bir süreç...

Alternatif fikir vereyim. beton zemini kırarak komple kaldır. sonra bir yandan zemini kazarken bir yandan temel bağlantılarını dikey çelik beton yapıla ile destekle. bu şekilde aşağı inerek bodrum kat zeminini oluştur. Sonra kırdığın beton zemini/tavanı yeniden yap...

Ortalara kolon koymamız gerekir mi bu yapıda? Sadece kenarlara kolon koyarak işi bitirmek süper olur, ortada 100 m2 boş alan olur.

Hocam metrekareye ortalama makina ekipman ağırlığınız, kolon yüksekliği, en ve boy ölçüsü, beton kalınlığını verirseniz statik hesap yapıp ortası kolonsuz olacak şekilde profil kesitini belirleyebilirim.

Hiç denk gelmedim böyle bir uygulamaya. Döşeme için genelde cfrp güçlendirme kullanılıyor. Tabii ki yine zemin dolguyu kaldırmak gerek.

Metrekare için 150 - 200 kg alabiliriz. Mevcut betonun kalınlığı 20 cm. Bina prefabrik, şu anda kolon yok. Aşağıya kolon olarak da IPE 200 artan parçaları kullanmak istiyorum.

scaled_img_1419.jpg

Metrekare için 150 - 200 kg alabiliriz. Mevcut betonun kalınlığı 20 cm. Bina prefabrik, şu anda kolon yok. Aşağıya kolon olarak da IPE 200 artan parçaları kullanmak istiyorum.

Tamamdır. Bir de bana döşeme boyutları lazım. Atacağınız kiriş iki doğrultuda mı olacak? Tek doğrultuda olacaksa hangi uzunluğa denk geliyor onu da yazabilirseniz analizini yapıp değerleri vereyim.

Tamamdır. Bir de bana döşeme boyutları lazım. Atacağınız kiriş iki doğrultuda mı olacak? Tek doğrultuda olacaksa hangi uzunluğa denk geliyor onu da yazabilirseniz analizini yapıp değerleri vereyim.

Üç tane, sadece en uçlarından kolonlarla desteklenen kiriş olarak düşünüyorum ama, statik olarak mümkün mü bilmiyorum. Her bir kiriş de 3 parçadan oluşuyor düşünebiliriz. Zemin betonun ölçüleri 10 x 10 m. Sağ sol ve altta demir takviyeli perde beton duvarlar var. Üstte ise toprak ile sıfır durumda.

Kolonlar için de şöyle bir sistem düşünüyorum. Kolonun denk geleceği yere 60 - 70 cm çapında ve 50 cm derinlikte bir çukur açacağım. Sonra çukurun dibini, ucuna yüzey sıkıştırma ucu takılmış bir kırıcı ile sıkıştıracağım. Sonra çukuru bol çakıllı elle karılmış beton ile dolduracağım. Kolon bu ayağın üzerine oturacak. Eğer bu ayak küçük dersen bunu büyütebiliriz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back