I demirleri sağlam şekilde nasıl uç uca eklenebilir?

Temel işi birazcık sıkıntılı hocam. Hem zemin özelliklerini bilmek gerekiyor hem de donatılandırma yapmak gerekiyor. Mantık olarak temel boyutları ne kadar büyük o kadar iyi.(Zemin emniyet gerilmesini aşmamak koşuluyla.) Tam boyutları belirleyip bir analiz yapayım. Değerlere bakılıp bir şey düşünülür. Ama sürekli varsayımlar üstünden gidiyoruz. Bu beni korkutuyor.

Hocam aşağıdaki değerler doğru mudur? Kolon yüksekliğini ne kabul edeceğiz? Kirişler perde duvarlara dik mi olacak paralel mi olacak? paralel olması temel için uygun olacak. Bir de bu sistemin bir handikapı var. O da kiriş ekini bağlamak için kullanılacak plaka ve somun yüksekliği kadar bir boşluk bırakmak gerekecek 3-5 cm kadar. Buranın rötresiz grout harcı ile doldurulması gerekiyor ki sehim yapmadan çalışabilsin. Ayrıca üstteki yükün boşaltılması gerekiyor ki kalıcı sehim yapmasın.

1625166567646.png

Kolon yüksekliği 3 m gibi olacak. Kirişlerin üzerini grout doldurmak yerine kağıda çizdiğim gibi peryodik aralıklarla 20 mm saplama kullanamaz mıyız? Böylece somun/kontra ile belli bir gerilme olacak şekilde sıkarız ve belki de üst taraftaki yükü boşaltmamız gerekmeyecek. Zaten şu anda ağır yükler olan makinalar hep kenarlarda, yani esneme minimumdur. Bir de toprakta sadece ince bir tünel açacağımız için ilk kirişi bağladığımızda esneme zaten minimum olacak. Bu ilk kirişe belli bir gerginlik verirsek saplamalarsa, toprağı boşaltmaya devam ederken esneme ilerlemez gibime geliyor.

Kolon yüksekliği 3 m gibi olacak. Kirişlerin üzerini grout doldurmak yerine kağıda çizdiğim gibi peryodik aralıklarla 20 mm saplama kullanamaz mıyız? Böylece somun/kontra ile belli bir gerilme olacak şekilde sıkarız ve belki de üst taraftaki yükü boşaltmamız gerekmeyecek. Zaten şu anda ağır yükler olan makinalar hep kenarlarda, yani esneme minimumdur. Bir de toprakta sadece ince bir tünel açacağımız için ilk kirişi bağladığımızda esneme zaten minimum olacak. Bu ilk kirişe belli bir gerginlik verirsek saplamalarsa, toprağı boşaltmaya devam ederken esneme ilerlemez gibime geliyor.

Bir deneyeyim bu verilerle bakalım ne çıkacak. Saplamanın çekmeye çalışması hayrınadır çünkü nerede nasıl burkulacağını bilmiyoruz. Ayrıca o kadar küçük alana çok büyük yükler alırsa döşemeyi zımbalayıp diğer taraftan çıkabilir.

Bir deneyeyim bu verilerle bakalım ne çıkacak. Saplamanın çekmeye çalışması hayrınadır çünkü nerede nasıl burkulacağını bilmiyoruz. Ayrıca o kadar küçük alana çok büyük yükler alırsa döşemeyi zımbalayıp diğer taraftan çıkabilir.

Daha büyük saplama da kullanabilirim aslında. Bir de ankraj macunu ile saplamayı yerine sokuyoruz o yüzden yükün tamamı uca binmiyor. Bir kısmını da yan taraftaki saplama dişleri ve ankraj macunu karşılıyor öyle değil mi?

Daha büyük saplama da kullanabilirim aslında. Bir de ankraj macunu ile saplamayı yerine sokuyoruz o yüzden yükün tamamı uca binmiyor. Bir kısmını da yan taraftaki saplama dişleri ve ankraj macunu karşılıyor öyle değil mi?

Genel olarak yüke ve eleman alanına bağlı. Ankraj için epoksi kullandığımız zaman da böyle bir kırılma olursa beton üçgen olarak yukarı kırılarak çıkabilir. Epoksinin olduğu yerler sağlam durur ama o beton konisi gelir. Eğer grout olmayacaksa altını besleme levhaları ile doldurmak gerekecek. Hocam hesap sonucu kolonlarda bir sorun gözükmüyor fakat IPE200 kiriş %140 ile çalışıyor. Eğer 3 kirişi de boru profillerle çapraz olacak şekilde örersek(4 boy profil gerekir) o zaman %70'lere düşüyor bu oran. IPE300 kullanırsak çaprazsız 0.37 ile çalışıyor. IPE200 ile kompozitlenme olmadığını düşünürsek açıklık ortasında 37 mm sehim görmemiz gerekiyor. Bu da izin verilen değerin dışında kalıyor. O açıklık için 33.34 mm'i geçmemesi gerek.

Peki kirişin tam ortasında bir tane daha kolona razı olsak, tek bir IPE200 veya IPE300 kiriş ile işi bitirebiliyor muyuz acaba? Bir de metrekareye 100 kg ağırlığı da kafadan attım. Onun yerine mesela tam betonun ortasına 3 tonluk yük diye düşünsek belki daha gerçekçi olacak.

Peki kirişin tam ortasında bir tane daha kolona razı olsak, tek bir IPE200 veya IPE300 kiriş ile işi bitirebiliyor muyuz acaba? Bir de metrekareye 100 kg ağırlığı da kafadan attım. Onun yerine mesela tam betonun ortasına 3 tonluk yük diye düşünsek belki daha gerçekçi olacak.
Direkt IPE300 kullansak bu hesapta bir sorun gözükmüyor hocam. Metrekareye 200 kg aldım yükü. 500 kg da döşeme ağırlığı alındı. Eğer tam ortaya 3 ton tekil yük koyalım dersek (ki gerçekte öyleyse döşemeyi de tahkik etmek gerek) işler birazcık değişebilir.

Tamam sağol, çok faydalı oldu. O zaman iki tane 5'er metre IPE300 kesip tam ortaya da gene IPE300 den bir kolon koyayım. Hatta artık bir kolon konduğuna göre iki kolon da konabilir, alanı zaten o çizgide kısıtlamış oluyoruz. Yani 3.3 mm üç tane IPE300 ve her birleşim yerine de IPE300 kolon. Böyle yapınca bodrum katını efektif olarak 50 m2 lik iki bölmeye ayırmış oluyorum.

IPE300 leri herhalde İstanbul'dan TIR'la getirtmem gerekecek. Bahçeye varınca artık bu kolonları nasıl taşıyacağım, nasıl tavana kaldıracağım, ona kafa yormaya başlayayım :)

Bahçeye varınca artık bu kolonları nasıl taşıyacağım, nasıl tavana kaldıracağım, ona kafa yormaya başlayayım :)
Ben orda olsam gelir yardım ederdim. Her ne kadar usta olmasam da seviyorum böyle işlerle uğraşmayı. :)

Ben orda olsam gelir yardım ederdim. Her ne kadar usta olmasam da seviyorum böyle işlerle uğraşmayı. :)

Mesele adam bulmak değil, mesele işi adam olmadan yapmak. Sigorta ettirsem de kimseyi o betonun altına sokmak istemem, risk var.

Tamam sağol, çok faydalı oldu. O zaman iki tane 5'er metre IPE300 kesip tam ortaya da gene IPE300 den bir kolon koyayım. Hatta artık bir kolon konduğuna göre iki kolon da konabilir, alanı zaten o çizgide kısıtlamış oluyoruz. Yani 3.3 mm üç tane IPE300 ve her birleşim yerine de IPE300 kolon. Böyle yapınca bodrum katını efektif olarak 50 m2 lik iki bölmeye ayırmış oluyorum.

IPE300 leri herhalde İstanbul'dan TIR'la getirtmem gerekecek. Bahçeye varınca artık bu kolonları nasıl taşıyacağım, nasıl tavana kaldıracağım, ona kafa yormaya başlayayım :)

Ortaya kolon olacaksa IPE300 her türlü kurtarıyor hocam. Hem sehim hem de gerilme şartını sağlıyor. Profiller ve ölçülerde anlaştıysak çizimlerini yapıp göndereyim buna göre imalat yaptırabilirsiniz fakat ölçülerin kesin olması lazım. Yoksa oturmayacak. Kolonları da kirişleri de 2 metrede keserim. Kolon kiriş birleşiminin kaynatılıp getirilmesi gerekiyor ki sahada bulonla bağlanabilsin.

Risk her işte var abi. Önemli olan senin için kim karşılıksız ölmeyi göze alıyor. :katil2:

Boşver ölmeyi, daha bir sürü proje var yapmamız gereken :) Şimd, her birisi 150 kg gelen I demirleri nasıl taşınır ...

Ortaya kolon olacaksa IPE300 her türlü kurtarıyor hocam. Hem sehim hem de gerilme şartını sağlıyor. Profiller ve ölçülerde anlaştıysak çizimlerini yapıp göndereyim buna göre imalat yaptırabilirsiniz fakat ölçülerin kesin olması lazım. Yoksa oturmayacak. Kolonları da kirişleri de 2 metrede keserim. Kolon kiriş birleşiminin kaynatılıp getirilmesi gerekiyor ki sahada bulonla bağlanabilsin.

Yarın bahçede net ölçüm yapayım o zaman da sağlam olsun. Belki 10 m yerine 9 m gibi de olabilir. 2 m standart boy hakkaten iyi olur. Metre başına ağırlık 42 kg, 2 m si yapar 84 kg. Bir şekilde taşınır.

Kolonların ortalarında 20 veya 30 mm lik saplamalarla yükseklik ayarlı yapmayı düşünüyordum, olaki zamanla toprak çöker ve kolonlar alçalırsa dengeleriz diye. Buna gerek yok mu sence?

Bir de kiriş ile tavan arasına uygun grout'u da söylersen buradan tedarik ederim. Tek yapılması gereken kiriş ile tavan arasına mala ile sıvayıp kurumasını beklemek mi?

Boşver ölmeyi, daha bir sürü proje var yapmamız gereken :) Şimd, her birisi 150 kg gelen I demirleri nasıl taşınır ...
Abi tek başına olmaz o iş ya. Ama bir şekilde yerine çekebilirsen tavana kaldırması kolay.
Eşek diye tabir edilen taşıyıcılar var. Onlardan bir tane alıp yada yapıp ucuna makara takarsın. Uç taraf tavan hizasından yüksek olmalı. I demirin ucundan ip bağlayıp asıldın mı, bir ucu tavana kadar çıkmış olur. Altına kımıldamayacak şekilde destek koyup eşeği öbür ucuna taşıyacaksın ve aynı işlemi orada da yapacaksın. Bizim burada o eşekler den var. Molaya çıktığımda resmini atarım.

20210702_134939.png

Yarın bahçede net ölçüm yapayım o zaman da sağlam olsun. Belki 10 m yerine 9 m gibi de olabilir. 2 m standart boy hakkaten iyi olur. Metre başına ağırlık 42 kg, 2 m si yapar 84 kg. Bir şekilde taşınır.

Kolonların ortalarında 20 veya 30 mm lik saplamalarla yükseklik ayarlı yapmayı düşünüyordum, olaki zamanla toprak çöker ve kolonlar alçalırsa dengeleriz diye. Buna gerek yok mu sence?

Bir de kiriş ile tavan arasına uygun grout'u da söylersen buradan tedarik ederim. Tek yapılması gereken kiriş ile tavan arasına mala ile sıvayıp kurumasını beklemek mi?

Bence saplama işi sıkıntı çıkarır hocam. Arasını levhalarla beslemek gerek öyle bir işe girişilecekse. Grout için kalekim 4210 olabilir. Bulamazsanız rötresiz yüksek dayanımlı herhangi bir grout harcı olur. Ama uygulaması birazcık sıkıntı çıkartabilir. Asıl olması gereken uygulama döşeme ile kiriş yan yüzü arasına groutun akmaması için bir kalıp ya da harç ile kapatılıp döşeme üstünden kirişin denk geleceği yerlere 2-3 delik açılıp bir taraftan yavaş yavaş akıtmak olacaktır. Zor işler valla.

Grout için kalekim 4210 olabilir. Bulamazsanız rötresiz yüksek dayanımlı herhangi bir grout harcı olur. Ama uygulaması birazcık sıkıntı çıkartabilir. Asıl olması gereken uygulama döşeme ile kiriş yan yüzü arasına groutun akmaması için bir kalıp ya da harç ile kapatılıp döşeme üstünden kirişin denk geleceği yerlere 2-3 delik açılıp bir taraftan yavaş yavaş akıtmak olacaktır. Zor işler valla.

Grout'un işlerkenki kıvamı bir delkten akacak şekilde ise sorun yok, delikleri de delerim ben kalıpları da yaparım.

Bu eşekleri de muhtemelen dün resmini attığım verandayı yaparken kullanmışlardır. Ayarlı eşek bunlar :katil2:

IMG_20210702_141323.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,904
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back