Ilginc bir mekanik tasarim

Mikro Step

Kıdemli Üye

Bu cihazda malzeme ayna/pens ile dondurulurken ayni zamanda pens icinde ileri de cikabiliyor.
Aynaya cok yakin noktadan talas kaldirildigi icin tornalarda uzun malzeme islerken olusan esneme ve titreme olaylari bu makinede minimize ediliyor.

Fakat malzeme hem dondurulebilecek hem de pens icinden ileri geri gidebilecek ilginc bir tasarim.

Son düzenleme:
Gavur yapiyo abi :gulus2: sey pardon

Yabancilar yapiyor abi

Solidcam de birebir görsel simulasyon daha çok ilgimi çekti açıkçası.

Son düzenleme:
İki pens olmalı peşpeşe arkadaki görünmeyen sımsıkı tutup iteklerken öndeki sadece yataklık yapacak şekilde gevşek tutuyor. Beraber döndüğü içinde sürtünmeden dolayıda ısınmaz.

Ayni sikinti taslama cihazlarinda da var.

Belirli bir devir sayisi ve belirli bir malzeme icin Istatistiki verilerden bir baginti cikartiliyordur.

Talasli imalat konusunda ciddi calisan firmalar saat cinsinden omrunu tamamlanmis takimlari
halen is goruyor olsalar da artik kullanmiyorlar.

Taşlamada aşınmaya bağlı bir sorun ortaya çıkmıyor. Çıksa 5 mikronlun doğruluğu elde etmek imkansız hale gelirdi. Taşı önce elmas ile düzeltiyorsun, sonra da taşlama yapılırken, sadece taşın bir kenarı aşınmaya başlıyor. Eğer aşınma diğer kenara ulaşmadan işlem biterse, aşınmaya bağlı olarak hiçbir hata ortaya çıkmıyor.

Ne demek istedigini anlamadim. Bu videolara gore tekrar aciklayabilirmisin?

Üstteki videoda aşındırıcı tozlarını bağlayan malzeme sert. Aşınma fazla olmaz.
Alttaki videoda ise yumuşak aşındırıcı tozlar kolaylıkla ayrılıyor.
Aşındırı tozlarını pirinç ile bağlarsanız taşda aşınmadan dolayı ölçü kaybı olmaz. Ama aşındırıcı tozlar arası dolunca elmas ile bilemek gerekiyor.

Taşlamada ilk hareket, her zaman daha taş malzemenin DIŞINDA iken başlıyor. Bu durumda ne oluyor? Taşın bir kenarı malzeme ile temas ediyor ve aşındırıyor. Ama daha taşın diğer kenarı temas etmedi. Taş giderek daha fazla içeri giriyor ve taşın ilk kenarında aşınma meydana geliyor, diğer tarafta aşınma yok. Bu şekilde kafanda canlandırmaya devam et. Her zaman ilk teması yapan tarafta aşınma meydana gelecek ve yavaş yavaş diğer kenara doğru aşınan yer ilerleyecek, ama bu ilerleme çok küçük olacak ve çok az bir ilerlemeden sonra zaten taşlama işi bitecek.

Taşın ilk düzeltilmesi

Taşlama süreci. Tabla hem sağa sola ilerliyor, sona ulaştığında da bir miktar Y yönünde ilerliyor.

uçların aşınmalarını nasıl hesap ediyor ?
Bildiğim kadarıyla,
Takımlar ilk kullanılmaya başlandığında referans-başlangıç noktasına göre sıfırlanıyorlar.
Bu sıfırlama noktası mekanik komparatör veya otomatik sıfırlama sensörleriyle (switch tip, dokunmatik elektrik iletkenli tip, kaçık mandren tip, temas problu, lazerli tip vs.)
İstendiği zaman uç-takım tekrar sıfırlamaya yönlendirilip, ilk sıfırlama değeriyle referans ediliyor.
_____________________________________________________________________________________________________
Taşlamada belki şöyle yapılabilir; manyetik tablaya ayrı bir refarans alma metal parça tutturulabilir.
Taşın bunun üzerine dikey yönde inme değeri hafızaya alınabilir. Buraya 0 noktası denilir.
Taş hassas indirilierken, ilk kıvılcım çıkarttığı nokta taşın yıpranmadan inebildiği en alt mesafe gibi düşünülür.

Daha sonra taş tekrar kalibre edilmek istenirse, baştaki işlem tekrar edilir bu sefer taş, daha aşağıya - refarasnda bir değer verilir.
Buradaki fark taşın yıpranma payıdır.

Son videodaki makine içten havuz ve yan yüseyler taşlamasıda yapan model oluyor.
Yüzey taşlama nispeten daha kolay olup, taşın yıpranmasıda bu haldeyken kolayca ölçülüyor olabilir.
Ama yanal taşlama ve havuz taşlamalarda işlem zorlaşıp tecrübe faktörü işe ciddi manada karışıyor olabilir.

Tabi uygulamada böyle yapıldığını görmek zor, direkt parça üzerinden, kumpas mikronometre ile ikide bir ölçüm alınıp, iş görülmeye çalışılabilir.
Sen kumpasla ölçer %2 hata ölçersin, vatandaş ölçer bak %1 hata var, sen kumpasi tutmayı bilmiyorsun falan da denirdi bir ara.

Son düzenleme:
Taşlamada ilk hareket, her zaman daha taş malzemenin DIŞINDA iken başlıyor. Bu durumda ne oluyor? Taşın bir kenarı malzeme ile temas ediyor ve aşındırıyor. Ama daha taşın diğer kenarı temas etmedi. Taş giderek daha fazla içeri giriyor ve taşın ilk kenarında aşınma meydana geliyor, diğer tarafta aşınma yok. Bu şekilde kafanda canlandırmaya devam et. Her zaman ilk teması yapan tarafta aşınma meydana gelecek ve yavaş yavaş diğer kenara doğru aşınan yer ilerleyecek, ama bu ilerleme çok küçük olacak ve çok az bir ilerlemeden sonra zaten taşlama işi bitecek.

Bu dedigini olabilmesi icin tas motorunun 1 turunda parcanin bir uctan diger uca kadar hareket etmesi gerekmiyor mu?

Diyelimki dedigim sekilde oldu. Parcanin sadece tas kalinligi kadar kismi taslandi. Parcanin bir diger kismi taslanmak uzere parca biraz yana kaydirildiginda tas zaten incelmemis miydi?

Taşın, iş parçası ile en son temas eden kenarı aşınmıyor. Diğer kenar aşınıyor. Eğer taştaki aşınma miktarını gözönünde bulundurmak gerekseydi, mikron seviyesinde istikrara sahip yüzey elde etmek kesinlikle imkansız hale gelirdi. Ama bunu ancak bir animasyonla anlatmak gerekiyor sanırım. Sözlerle net anlatılmıyor.

Ne demek istedigini anlamadim gitti.

Dremel alete ince tas bagladim. Amacim step motorun statorundaki disleri yok edip silindirik yuzeyli kutuplar elde etmekti. Routerime bagladim bir de kod yazdim.

Duzenek dairesel interpolasyonla cikintilari aliyordu. Sistemi calistirip kendi haline biraktim. Bir ara geldigimde sok oldum. Dairesel olmasi gereken asinmis yuzey elips olmustu. Cunku tas cok hizli asiniyordu.

Bu tecrubemden dolayi yazdigini kafamda canlandiramiyorum.

Eger tas demire dokundu ve kivilcimlar cikti ise tamam demir asinmistir ama tas da asinmistir. Durum boyle olunca taslamadaki islemi anlayamiyorum.

Son düzenleme:
Tufek teki yiv-set in kalibini yapan makinayi gormustum, kalip dedigim 8 cm boyunda matkab ucu gibi bir sey, 3 ay boyunca calisirdi makina 1 parca icin, tas i icinde goremezdik bile. yogun bir bor yagin icinde calisirdi, virguldan sonra 8 haneli sayilarla talas kaldirirmis.

Kayar başlıklı CNC torna tezgahı bu arkadaşın ismi. en büyük espirisi bir sürü kesici takımı aynı anda bağlayıp çok hızlı imalat yapabilmek.

Mekanizmasi nasil? Nasil hem parca ileri geri hareket edebiliyor hem de donebiliyor?

Forum istatistikleri

Konular
6,458
Üyeler
2,661
Son üye
Satoshi

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back