indüksiyon ısıtıcılardaki tank devresi

Dede yanlış anlamışşın beni, flyback değil kastettiğim. Aşağıdaki devre.

images

Hmm potalarda bu sekilde kullanim gercekten kayda deger. Ben normalde bunla bir buyuk parca isitirlar sanirdim, ornegin ekskavator un kol u , kova si gibi.

Dede yanlış anlamışşın beni, flyback değil kastettiğim. Aşağıdaki devre.

images
IGBT Gereken akımı sağlamakta sıkıntı yapıyor O yüzden SCR kullanıyoruz.
SCR de bu topoloji çalışmaz. O yüzden Yarım köprü rezonans kullanıyoruz yüksek güçlerde.
Bu sistem olsa olsa mutfak ocaklarında işe yarar.
1100VAC ile 10MW çalışmada IGBT çok büyük problem.

Taşlar yerine oturuyor @Dede hocam, bilgi için teşekkür ederim. Ben de bir indüksiyon ısıtıcı yapmak istiyordum. Onlarca video izledim ama herkes devreyi ezberden yapıyor. O değerler neye göre takıldı, hesap kitap yok. Maksimum verim için kaynak sinyali frekansıyla paralel rezonans frekansının aynı olması gerektiğini felan açıklayan yok. Bunları sonradan öğrendim. Sonra da kafam bu soruya takıldı. Şimdi ise problemin biri çözüldü.

Benim aklımda indüksiyonlu mangal yapmak var. Mangal derken ısıtıcı bobinin içine yuvarlak boru yerleştirmek.
İndüksiyon bu yuvarlak boruyu ısıtacak. Isınan bu borunun içine de şiş kebapları koymak istiyorum.
Yani etler bir yere değmeden pişsin istiyorum. Isı her yerinde olacak. Çevirmene gerek kalmayacak.
Tabi yağ damlayan hazneli felan olacak.
Bunun için ayarlanabilir frekanslı yapacağım. 200-250 C sıcaklıkta 30 dakika ısınsın yeter.
Şimdi kafama bir soru daha takıldı :emindegil1::emindegil1:
Bu sıcaklığı düşürmenin tek yolu frekansı azaltmak mıdır? Ama frekans eşitlenmezse de verim düşecek.
Yani verimi düşürmeden 30 dakika boyunca 200-250 C de ısıtmanın yolu yok mu?
12 Volt 16 Amper LED trafosu ile besleyeceğim.
Besleme gerilimini düşürsem sıcaklık da düşer ama yine de verim kaybına uğrar mıyım?

Piyasaya bakıyorum hepsi normal rezistanslı mangallar. Birçok İndüksiyonlu ocak var ama indüksiyonlu mangal bulamadım.
İndüksiyon ısıtıcı normal rezidanslara göre daha verimliyse neden indüksiyonlu mangal yapmıyorlar?
Demek ki fazla kullanışlı değil ki yapmıyorlar diye düşünüyorum.
Ben yaparken ne gibi sıkıntılar doğacak merak ediyorum doğrusu.

Son düzenleme:
@Dede

30 yil kadar once (c) devresini tek tristorle yapmistim. Tabiki benim ugrastigim guclerle sizin ugrastiginiz gucler arasinda ucurum var ama teorisi ayni.
Bir ara benim tek tristorlu devrenin semasini yayinlarim. Yanlis hatirlamiyorsam devrem 1...5Khz araliginda calismisti.

Taşlar yerine oturuyor @Dede hocam, bilgi için teşekkür ederim. Ben de bir indüksiyon ısıtıcı yapmak istiyordum. Onlarca video izledim ama herkes devreyi ezberden yapıyor. O değerler neye göre takıldı, hesap kitap yok. Maksimum verim için kaynak sinyali frekansıyla paralel rezonans frekansının aynı olması gerektiğini felan açıklayan yok. Bunları sonradan öğrendim. Sonra da kafam bu soruya takıldı. Şimdi ise problemin biri çözüldü.

Benim aklımda indüksiyonlu mangal yapmak var. Mangal derken ısıtıcı bobinin içine yuvarlak boru yerleştirmek.
İndüksiyon bu yuvarlak boruyu ısıtacak. Isınan bu borunun içine de şiş kebapları koymak istiyorum.
Yani etler bir yere değmeden pişsin istiyorum. Isı her yerinde olacak. Çevirmene gerek kalmayacak.
Tabi yağ damlayan hazneli felan olacak.
Bunun için ayarlanabilir frekanslı yapacağım. 200-250 C sıcaklıkta 30 dakika ısınsın yeter.
Şimdi kafama bir soru daha takıldı :emindegil1::emindegil1:
Bu sıcaklığı düşürmenin tek yolu frekansı azaltmak mıdır? Ama frekans eşitlenmezse de verim düşecek.
Yani verimi düşürmeden 30 dakika boyunca 200-250 C de ısıtmanın yolu yok mu?
12 Volt 16 Amper LED trafosu ile besleyeceğim.
Besleme gerilimini düşürsem sıcaklık da düşer ama yine de verim kaybına uğrar mıyım?

Piyasaya bakıyorum hepsi normal rezistanslı mangallar. Birçok İndüksiyonlu ocak var ama indüksiyonlu mangal bulamadım.
İndüksiyon ısıtıcı normal rezidanslara göre daha verimliyse neden indüksiyonlu mangal yapmıyorlar?
Demek ki fazla kullanışlı değil ki yapmıyorlar diye düşünüyorum.
Ben yaparken ne gibi sıkıntılar doğacak merak ediyorum doğrusu.
İndüksiyon ocakları daha verimli değil bu bir.
Sadece daha temiz daha kolay ve elektronik sistemlerle gücünü kontrol edebilirsin:
Hatta ocağın üzerine kouduğun tencereyi hissederek devreye girmesini sağlamak mümkün ki Philips bu konuda bayaa bir başarılı.
İndüksiyon ocakları sadece hedefteki metali ısıtır başka yüzei yada nesneyi ısıtmayacağından yekpare cam kullanılıp temizliği kolaylaştırır.

Bizim ergitme ocaklarında zaten rezistansla 1500 dereceye çıkman mümkün değil. Sadece ark ocakları indüksiyom gibi rahat kullanılabiliyor.

Güç ayarlamasını sormuşsun.
Aynı frekansta (Rezonansta) PWM ile daha düşük güçte çalışmak mümkün.
PWM ve DutyCycle konusunu araştır öncelikle
1718016983173.jpeg

@Dede

30 yil kadar once (c) devresini tek tristorle yapmistim. Tabiki benim ugrastigim guclerle sizin ugrastiginiz gucler arasinda ucurum var ama teorisi ayni.
Bir ara benim tek tristorlu devrenin semasini yayinlarim. Yanlis hatirlamiyorsam devrem 1...5Khz araliginda calismisti.
Tristörlü devrelerin halen alayamadığım bir türü war.
Eskiden siyah beyaz blaupunkt TV ler wardı alman malı.
Bir çift tristör ile 5KV EHT trafosunu sürüyorlardı. Kaskad devreden geçirip 20KV a yükseltilmişti.
Birincil olan bir darbe üretip ikincil kademedeki o darbeyi modifiye ediyordu.
1718020528642.png

Benim için halen gizemli bir sistem.
1718020324853.png

Daha cok kafa yormak lazim fakat gorunuste sagdaki tristor ile soldaki tristor birbirlerini devreden cikarabilsin diye konmuslar.
Bir nevi Flip Flop gibi calisiyorlar.

Daha cok kafa yormak lazim fakat gorunuste sagdaki tristor ile soldaki tristor birbirlerini devreden cikarabilsin diye konmuslar.
Bir nevi Flip Flop gibi calisiyorlar.
Çokta emin değilim.
Tristörü kesime götürecek tek şey akımın kesilmesi ki ters yönde indüklenirse anottaki trafo ancak o zaman kesilir akım.
2. tristör kısa devre yada açık devre olduğu durumlarda da soldaki 1. tristör gene çalışıyordu.
Ancak satır tarama doğru çalışmıyordu. Tasarım çok ilginç.
Tristörlü uygulama da sadece bu modelde gördüğüm birşey. Başka marka ve modellerde rastlamadım hiç

C348/C350 uzerindeki sarjla kesime gönderiyor. Tristörlerde kapasitif komutasyon deniyor bu işleme.
Aynı anda her iki tristör iletimde olsa bile fazları kayıktır.

Normalde tristör LC devresini uyardığında LC devresi salınım yaptığı için DC devreden çekilen akım negatife geçerken tristör kendiliğinden devreden çıkar. Tani tek tristörlü bir düzenekte bile tristörü devreden çıkartmak için ilave bir komutasyona gerek kalmaz.

Fakat LC devresine paralel düşük değerli R bağlanırsa o zaman bu komutasyon özelliği kaybolur. Çünkü akım negatif değer alamayabilir.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back