İşlemci ve Ram arasındaki frekans uyumluluğu

Bir çok nedeni olabilir, emin değilim. Pazarlama vs filan kapital bir çerçeveden bakmazsak; Elektrik ile uyumlu ışık kaynağı olarak ampul varken LED'e ne gerek var demeye benziyor.

Diğer taraftan ucuz olduğu için Intel eski (Pentium gibi) işlemciyi neden üretmiyorsa aynı nedenle olsa gerek. Daha iyisini üretmedikçe ilerlemenin başka bir yolu yok.

Bir de sadece bilgisayar çerçevesinden bakmamak gerek. Netice itibari ile RAM bir bir dizi entegreden oluşuyor. Bu durumda daha iyi hafıza neden üretiliyor demek biraz garip bir soru oluyor...

Bende bunu anlamaya çalışıyorum boşa para harcamak oluyor. Bu mantıkla ona göre almak istiyorum doğruysa bu sistem

Bende bunu anlamaya çalışıyorum boşa para harcamak oluyor. Bu mantıkla ona göre almak istiyorum doğruysa bu sistem
Bir şeyin yeni teknolojisini tüketmek, eskisi ile aynı işleve sahip ise her zaman boşa para harcamak anlamına gelir. Bu teknoloji ticareti ile ilgili bir olgu.

Yani sadece internete giriyorsan yeni teknolojiye çok da ihtiyacın yoktur. Bu durumda on binlik bir bilgisayar saçma olur...

Demek istediğim parçaları işlemcinin maksimum mhz hızana göre almak daha uygun ve mantıklı oluyor ozaman

Demek istediğim parçaları işlemcinin maksimum mhz hızana göre almak daha uygun ve mantıklı oluyor ozaman

Yanlış anlamışım, bu söylediğin doğru.

Şu da var, 3200 MHz RAM ile 4000 MHz arasında fiyat farkı yoksa yüksek olanını al, bunun bir zararı yok. Aktüel fiyatları bilmiyorum, alırken karar vermek gerekiyor...

3200mhz bir İşlemci 4000mhz bir rami tam kullanmayacaksa gereksiz oluyor yani değil mi. Fiyat farkı var tabi bir miktar

Aldığın işlemcinin overclock kilidi açık, yani hem işlemciyi hem de RAM'i çok değişik frekanslarda çalıştırabileceksin. Bence 4000 MHz RAM al ve overclock'u dene. Benim linux makina overclock'lu şu anda ve yıllardır sorunsuz çalışıyor.

Aldığın işlemcinin overclock kilidi açık, yani hem işlemciyi hem de RAM'i çok değişik frekanslarda çalıştırabileceksin. Bence 4000 MHz RAM al ve overclock'u dene. Benim linux makina overclock'lu şu anda ve yıllardır sorunsuz çalışıyor.
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back