İşlemci ve Ram arasındaki frekans uyumluluğu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Her ne kadar halihazırda param olmasa da tamamen boşluktan kağıt üzerinde pc toplamaya çalıştım.
İ5 9600k cpu
Msi Z390 Gaming Edge AC anakart
Kingston HyperX predator 16gb ram
Sandisk ultra 3d nand 500gb ssd
Nvidia GeForce GTX 1050ti ekran kartı
Kasa,power ve soğutucu ya karar veremedim.

Burada kafama bir soru takıldı.
İşlemci 2666Mhz de çalışırken Anakart 4600Mhz'e kadar ram destekliyor. Yaptığım araştırmaya göre çoğu kişi buna dikkat etmeyerek 3200Mhz civarı ram almış.
İki farklı Mhz deki ramde küçük olan büyük olanı kendi Mhz'ine düşürdüğünü biliyorum.
Merak ettiğim aynı olay işlemci ram arasında da gerçekleşiyor mu? Mhz'i 2666 olan cpu, ramleri kendine göre düşürür mü?
Bu arada anakartın Overclock özelliğini kullanabilmek için 2666Mhz üstü ram kullanmak gerekiyor. Ben pek overclock yapmayı sevmesem de olurda ihtiyaç duyarsam 2666Mhz engeline takılmak istemem ve işlemci tarafında sorun olmayacaksa en az 3200Mhz ram almak isterim.

Ben kendi işlemcimin özelliklerine baktığımda 2666Mhz ram desteklediğini gördüm ancak ram'lerimi 3200mhz hızında kullanıyorum. Demekki buradaki kritik bileşen anakart.

Ama bildiğim kadarıyla anakart veriyolu hızını sağlıyor. Ama alış-veriş cpu, ram ve disk arasında dönüyor. Buradaki kritik soru şu; ram diskten alıp işlemciye gönderiyor. Peki işlemciden alıp rame gönderiyor mu? Diskten sadece okuma yapmayıp yazma işlemi de yaptığımıza göre gönderiyor olmalı.
Bu durumda işlemci kendi frekansına göre ramden en fazla 2666Mhz de veri okuyup yazabilir. Hal böyle olunca ram 4600Mhz de olsa 2666Mhz e düşmüş oluyor. Alıp verdiğimiz her veride işlemciden geçtiğine göre 2666Mhz üstünü kullanmak gereksiz masraf gibi. Ama tabi işin içinde başka bilmediğim bit yeniği var mı ben onu merak ediyorum.

İşlemcinin veriyolu hızı belirleyici olur ve ondan daha yüksek hızda veri okunamaz. 2666 MHz veriyolu hızına sahip bir işlemci, overclock edilerek daha yüksek hızda çalıştırılabilir tabi, ama gene de neticede işlemcinin veriyolunun hızı belirleyici oluyor.

Mesela overclock olmadan 2666 MHz lik işlemci var ve 3200 MHz DDR var, veri alışveriş hızı 2666 MHz olacak. Ama overclock ile 3200 MHz lik veriyolu hızı olan işlemci, 3200 MHz DDR'ı tam hızda kullanır.

Tam emin olmamakla beraber, BIOS'ta DDR 3200 MHz yapılandırılsa bile, işlemci veriyolu hızı neyse DDR da o hıza yapılandırılır diye tahmin ediyorum. Yani belki DDR hızını 3200 MHz olarak görürsün, ama işlemci 2666 MHz olduğu için RAM da o hıza getirilmiştir. Yoksa işlemci ve DDR arasında bir trafik yönetimi yapılması gerekir, bu da verimsiz olur. Ama hızlar eşitlendi mi, sanki işlemci doğrudan DDR'a bağlı gibi olur.

Buradaki kritik soru şu; ram diskten alıp işlemciye gönderiyor. Peki işlemciden alıp rame gönderiyor mu? Diskten sadece okuma yapmayıp yazma işlemi de yaptığımıza göre gönderiyor olmalı.

Diske erişen işlemcidir. RAM'e erişen de işlemcidir. Diğer bütün çevre birimlerine erişen ve herşeyin merkezinde olan işlemcidir. Yani diskteki bir program RAM'e yerleştirilirken, önce diskten işlemciye, oradan da RAM'e gider.

Diske erişen işlemcidir. RAM'e erişen de işlemcidir. Diğer bütün çevre birimlerine erişen ve herşeyin merkezinde olan işlemcidir. Yani diskteki bir program RAM'e yerleştirilirken, önce diskten işlemciye, oradan da RAM'e gider.
Yanlışın olmasın abi? Ben ramin diğer bileşenler ile işlemci arasında köprü olduğunu düşünüyorum. Disk işlemcinin hızına veri yetiştiremeyeceği için rame ön yükleme yapıyor olması lazım. Bundan emin olduğumu düşünüyordum ama sen şimdi aksini söyleyince ikilemde kaldım.

Yanlışın olmasın abi? Ben ramin diğer bileşenler ile işlemci arasında köprü olduğunu düşünüyorum. Disk işlemcinin hızına veri yetiştiremeyeceği için rame ön yükleme yapıyor olması lazım. Bundan emin olduğumu düşünüyordum ama sen şimdi aksini söyleyince ikilemde kaldım.

Sen herhalde önbellek ile karıştırıyorsun :) İşlemcinin kendi içinde L1, L2, L3 şeklinde çok hızlı bir RAM çeşidi olan önbellek var. Ama bu işlemcinin kendi dahili bir parçası olduğu için ayrı bir bellek olarak nitelendirmek anlamsız.

Sen herhalde önbellek ile karıştırıyorsun :) İşlemcinin kendi içinde L1, L2, L3 şeklinde çok hızlı bir RAM çeşidi olan önbellek var. Ama bu işlemcinin kendi dahili bir parçası olduğu için ayrı bir bellek olarak nitelendirmek anlamsız.
Peki abi işlemci diskten aldığı veriyi neden rame yüklüyor? Ram ne yapıyor o veriyi?

Peki abi işlemci diskten aldığı veriyi neden rame yüklüyor? Ram ne yapıyor o veriyi?

Çünkü o veriye RAM'den erişmek, diskten erişmeye göre yüzlerce kat daha hızlı. Aynı şekilde RAM'e veri yazmak, diske yazmaktan çok çok daha hızlı.

Genel olarak hiçbir RAM'de, kendi kendine bir yerden veri okuyacak bir işlevsellik yok. Yani RAM'ler son derece aptal bileşenlerdir. Birisinin ancak RAM'e birşey yazması veya RAM'den birşey okuması lazım. Bu işlemci de olabilir, veya uygulamaya göre çipset de olabilir. Çipset içerisinde DMA denen özel yapılar var. Bunları işlemci uygun bir şekilde yapılandırırsa, bu DMA'ler de diskten veri okup RAM'e yazabilir. Ama neticede işin merkezinde hep işlemcinin kendisi var, çünkü DMA'leri yapılandıran ve yöneten de gene işlemci.

İşlemcinin veriyolu hızı belirleyici olur ve ondan daha yüksek hızda veri okunamaz. 2666 MHz veriyolu hızına sahip bir işlemci, overclock edilerek daha yüksek hızda çalıştırılabilir tabi, ama gene de neticede işlemcinin veriyolunun hızı belirleyici oluyor.

Mesela overclock olmadan 2666 MHz lik işlemci var ve 3200 MHz DDR var, veri alışveriş hızı 2666 MHz olacak. Ama overclock ile 3200 MHz lik veriyolu hızı olan işlemci, 3200 MHz DDR'ı tam hızda kullanır.

Tam emin olmamakla beraber, BIOS'ta DDR 3200 MHz yapılandırılsa bile, işlemci veriyolu hızı neyse DDR da o hıza yapılandırılır diye tahmin ediyorum. Yani belki DDR hızını 3200 MHz olarak görürsün, ama işlemci 2666 MHz olduğu için RAM da o hıza getirilmiştir. Yoksa işlemci ve DDR arasında bir trafik yönetimi yapılması gerekir, bu da verimsiz olur. Ama hızlar eşitlendi mi, sanki işlemci doğrudan DDR'a bağlı gibi olur.

RAM'lerden en iyi verimi alabilmek için anakartın ve işlemcinin RAM'lerin desteklediği en yüksek hızın desteklemesi gerekir. Örnek:

Bir anakart ve işlemci 2666 MHz'i destekliyorsa ve RAM ise en az 2666 MHz'i ve en çok 4600 MHz'i destekliyorsa RAM'lerin hızı 2666 MHz olur.

Bir de desteklenemediği hızda çalışma durumu var. Örnek:

Bir anakart ve işlemci 2666 MHz'i destekliyorsa ve RAM ise en az 3200 MHz'i destekliyorsa sistem çalışmaz.

Ne olacak canım, iki böbreğinden birini satman yeterli :tamam1

Bir anakart ve işlemci 2666 MHz'i destekliyorsa ve RAM ise en az 3200 MHz'i destekliyorsa sistem çalışmaz.

Kesin çalışmaz dememek lazım. 2666 MHz lik işlemciyi 3200 MHz'e overclock edebiliyorsan çalışma ihtimali var. Ama overclock edilemiyorsa zaten 3200 MHz olan RAM 2666 MHz de çalıştırılmış oluır. Hızlı DDR'ler daha düşük clock hızda çalışabilir.

Kesin çalışmaz dememek lazım. 2666 MHz lik işlemciyi 3200 MHz'e overclock edebiliyorsan çalışma ihtimali var. Ama overclock edilemiyorsa zaten 3200 MHz olan RAM 2666 MHz de çalıştırılmış oluır. Hızlı DDR'ler daha düşük clock hızda çalışabilir.
Burada önemli rol anakartta sanırım. Anakart 2666MHz in üstünü desteklemiyorsa 3200MHz rami 2666MHz e çekmez. Dolayısıyla çalışmaz diye biliyorum ben.

Burada önemli rol anakartta sanırım. Anakart 2666MHz in üstünü desteklemiyorsa 3200MHz rami 2666MHz e çekmez. Dolayısıyla çalışmaz diye biliyorum ben.

Hızlı DDR yavaş da çalışır, orada bir sorun çıkmaz. 3200 lik DDR 1066 da bile çalışır, daha yavaş hızda da çalışır.

DDR'da bir saat hızı yapılandırması diye birşey yok. İşlemci belli bir hızda veriyi okuyor veya yazıyor. Eğer bu hız DDR hız sınırının altında ise RAM doğru çalışmış oluyor, üstünde ise de artık overclock yeteneğine bağlı olarak ya hiç çalışmıyor, ya çoğunlukla çalışıp arada bir çöküyor, yada sorunsuz çalışıyor.

BIOS, RAM modülünün üzerinde bulunan EEPROM'u okur ve oradan RAM'e hangi timing'lerle erişebileceğini tespit eder. Sonrası artık işlemciye kalmış. Ya o limitlere riayet eder, veya şansını deneyip o limitleri aşarak kullanmaya çalışır. Ama RAM modülünü yapılandırma diye birşey yok. Onun yerine işlemci kendi veriyolu hızını yapılandırıyor ve bu hızda da RAM ya çalışıyor yada çalışmıyor.

Selamlar herkese ben konuyu okudum. Ama yine emin olamadım.Bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
İşlemci:AMD Ryzen 9 5900x 3200mh
Anakart:Asus tuf gaming 4600mhz
Ram:8x2 16gb 4000mhz

Bunlar bir arada çalışırmı
İşlemci 3200mhz destekleği için anakart ve ram frekansları gereksiz mi

Bunlar bir arada çalışırmı
İşlemcinin detaylarına bakmadım, senin yazdığından hareketle konuşuyorum. Belki BIOS 4000 MHz filan gösterir ama sistemin gerçekte 3200 MHz hızda çalışacak demek oluyor. Yani çalışır.
İşlemci 3200mhz destekleği için anakart ve ram frekansları gereksiz mi
Hiç bir zaman (overclock yapmadığını varsayıyorum) o işlemci ile tam performans çalışmayacaklar.

Çok bir fiyat farkı yoksa ileride işlemcini değiştirirsen de sağlıklı çalışması için iyisini almak senin faydana olur. Bunu uyumsuzluk gibi düşünmemek lazım.

Şuan piyasadaki en iyi işlemcilerde bile 4000mhz ram desteği yok. O zaman neden üretiliyor bu ramler.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back