Kablosuz Telefon Şarjı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Telefonuma kablosuz şarj yapmak için biraz uğraştım ama olay sanğıdım kadar basit değil sanırım.
Aşağıdaki videoyu örnek alıp aynısını yaptım ancak çalışmadı. Genelde bu kanalı da kaliteli bulurum. Büyük ihtimalle ben beceremedim.

20210802_125859.jpg

Aşağıdaki videoya bakacak olursak, bu işi elektronik bilgisine güvenen birinin Türkçe olarak yapması benim ve ülkemiz adına çok hayırlı olacaktır :D
Görünüşe göre ince hesaplar var işin içinde.

videoya bakmadım ama telefon kablosuz şarjı sadece enerji transferinden ibaret değil, şarj aleti ve telefon haberleşiyor. başlangıçta 2 standart vardı, powermate ve qi. şuan sadece qi sandardı var diye biliyorum.

videoya bakmadım ama telefon kablosuz şarjı sadece enerji transferinden ibaret değil, şarj aleti ve telefon haberleşiyor. başlangıçta 2 standart vardı, powermate ve qi. şuan sadece qi sandardı var diye biliyorum.
Video da telefonu şarj soketinden şarj ediyorlar. Yani telefon tarafındaki seconder sarımı micro usb ye bağlanarak telefonun şarj soketine takılıyor. Bu durumda haberleşmeye gerek yok diye biliyorum.

Ancak benim istediğim telefonun kendi içindeki sargıyı kullanmak. O işte eğer dediğiniz gibi haberleşme olayı var ise zor iş.
Bir tane cihaz bulup, içini açıp neler olduğunu, çalışma mantığını anlamaya çalışmak lazım.
Çok güzel masa üstü kablosuz şarj yapacaktım. 3D printer ile güzel bir stant basıp içine sargıyı yerleştirecektim. Hayal oldu şimdilik :)

Şöyle bir dökümanı varmış. Belki işinize yarayabilir. Aşağıya ekledim.

Ekler

• qi-pc0-v124-public.zip
    8.2 MB · Görüntüleme: 317

Forum istatistikleri

Konular
6,012
Üyeler
2,527
Son üye
Cryptex

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back