Kapı kumandası ile röle nasıl tetiklenir?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elimde boşta duran bir kumanda var. Bu kumanda ile röle tetiklemek istiyorum. Nette biraz bakındım programlanabilen kumandalar filan varmış. Konuya hiç hakim değilim. Elimdeki kumanda da programlanır mı bilmiyorum.

Biliyorsunuz iş yerim tadilatta. Benim teknik servisim de oda olarak başka bir yere alçıpan ile yapılıyor. Odanın kapısı takıldığında benden başkasının girmemesi için kilit altında tutacağım. Elime KALE'nin şifreli ve kartlı bir sistemi geçti. Bunu programlayıp kendime göre ayarladım. Kartımı okutarak veya şifre girerek kilidi açabiliyorum.

Sadede gelecek olursak oda biraz büyük olduğundan kapı ile aramda 7-8m mesafe var. Birisi gelip kapıyı çaldığında işimi bırakıp kapıya kadar gitmek istemiyorum. Ayrıca 8m kablo çekip elimin altınada buton yapmak istemiyorum. Bu yüzden kumanda kullanmaya karar verdim. Mümkün olduğunca basit bir projeye ihtiyacım var.
Dediğim gibi kumanda, rf vs gibi konuya hakim değilim. Belki bu sayede birazda öğrenmiş olurum.
Nette hazır satılanlar var, farkındayım. Lütfen şimdilik teklif etmeyiniz. Eğer işin içinden çıkamazsam o zaman düşünürüm.

20230326_205944.jpg

20230326_205949.jpg

20230322_130640.jpg

kumanda 433müş.
Eğer kumanda özel bir data bus kullanmıyorsa 433 alıcı ve herhangi bir mcu ile yapılır.
kumandanın içini açıp bakmak lazım içinde PT serisi entegre varsa o zaman mcuyada gerek yok.

bu daha çok @Atak 'ın alanı

Bu kapı kumandası işleriyle çok uğraşmadım ama bir ara hackleme işi çok ilgilimi çekiyordu. İlgilisi içini Brute force attack diyim neyse.
Gökhan abi elinde madem kumanda var 433 MHz alıcı modüllerinden edinebilirsin gerçi alıcı verici ortak satılıyor sanırım. Ya da daha ileri gidip bu iş için gerekli olan entegre ve kristali de alabilirisin.
OOK veya ASK modulasyonunu kullanıyor diye hatırlıyorum bu kumandalar. ASK genliği bir düşük bir yüksek sinyal vererek 1-0 yolluyor OOK direk aç kapa yapıyor 433 MHz'i.
ASK-modulation-with-two-amplitude-levels-and-OOK-modulation-39.jpg

Burada iki tane problem var ya elindeki kumandayı SDR ile dinleyip internetten decode ediceksin sinyali. Benim aklıma SDR alıcı geliyor daha ucuz bir çözüm olacağını sanmıyorum ama abi sende var mı? Yapmıştım işlem basit açıkçası.

Ya da onun yerine verici olarak da modülü kullanıp kumandanın kodu gibi 8- bitlik 00101011 gibi sallıyorum bir kod yazacaksın aynı kodu da alıcı tarafında kullanacaksın buradaki sıkıntı iki modül zaten geliyor ama iki devre ve iki MCU ihtiyacı demek bu da para. Kumanda boşta kalıyor bir de.

Ben duymadım belki olabilir alıcı modülü senin kumandayı tanıtmakta acaba kullanabilir miyiz buna da bakılabilir olursa en ucuz ve güzel böyle olur.

Bilmeyince çok karmaşık geliyor. Bu işlemleri adım adım anlatan bir video filan var mı? SDR diye bir şey yok bende.

Ben duymadım belki olabilir alıcı modülü senin kumandayı tanıtmakta acaba kullanabilir miyiz buna da bakılabilir olursa en ucuz ve güzel böyle olur.
Güzel haber bu videoda hem kumandayı dinliyor hem de decode ediyor sinyali arduino ile. Önce bunu yapacaksın abi.
Sonra videonun kalanında gösterdiği gibi bu kod gelince bunu yap, bu gelince bunu yap gibi programlayacaksın.

Güzel haber bu videoda hem kumandayı dinliyor hem de decode ediyor sinyali arduino ile. Önce bunu yapacaksın abi.
Sonra videonun kalanında gösterdiği gibi bu kod gelince bunu yap, bu gelince bunu yap gibi programlayacaksın.
Yani kodu bulmak için mcu kullanacağız ama röleyi tetiklemek içinde mi mcu kullanacağız?
Mesela bu kumandanın frekansına göre alıcı bir kristal midir, osilatör müdür bir eleman kullansak röle tetikleyemez miyiz?
Gerçi attiny13 30TL civarında, çok bir şey değil ama merak ettim mcu suz direk olmuyor mu diye.

Kumandanın içini açtım. Üzeri silik bir entegre var. Büyük ihtimalle mcu.

20230327_104828.jpg

20230327_104924.jpg

Aslında kodu bulmak için sadece modul + PC ses girişi yetiyormuş ama sonra elle sayıp decode ediyorsun falan karışık.
Adamlar kütüphane yapmış hem dinlemeye yarıyor sonra da kendi decode ediyor videoda. Bunun için MCU kullandın abi tamam mı?
Bir de aynı MCU yu işin bitti artık asıl alıcı olarak çalışıp sallıyorum röleyi tetiklicek olan devrende de kullanabilirsin.
Attiny olabilir belki kısıtlamaları neler bilmiyorum ben.
Sonunda bütün proje tek MCU ile bitiyor.
PT serisi entegre varsa o zaman mcuyada gerek yok.
Bu durumdan haberim yok MCU suz alıyor ama veriyi işlemek için PC ya da MCU lazım değil mi?

Aslında kodu bulmak için sadece modul + PC ses girişi yetiyormuş ama sonra elle sayıp decode ediyorsun falan karışık.
Adamlar kütüphane yapmış hem dinlemeye yarıyor sonra da kendi decode ediyor videoda. Bunun için MCU kullandın abi tamam mı?
Bir de aynı MCU yu işin bitti artık asıl alıcı olarak çalışıp sallıyorum röleyi tetiklicek olan devrende de kullanabilirsin.

Bu durumdan haberim yok MCU suz alıyor ama veriyi işlemek için PC ya da MCU lazım değil mi?
Neyse şu videoyu izleyeyim de önce bir durumu anlayayım.

433.92 Mhz çok genel bir frekans. SDR'a gerek yok.

@Gokrtl, elinde bir adet 433.92 Mhz alıcı modülü varsa sinyali çözebilirsin. Bunu Arduino ile yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Alıcı kalitesizse gürültüden Arduino sinyali çözemeyebiliyor.

En güzeli modül çıkışını osiloskopa bağlayıp bakmak. Genellikle de 1 ve 0 genlikle değil yüksek sinyalin süresiyle işeretleniyor. Osiloskopla sinyali kaydedip sonra sinyaldeki süreleri ölçebilirsin (us cinsinde ölçüm yapmalısın).

Sonrası Arduino kodunu yazmaya kalıyor. Sinyali taklit etmek için de bir tane ucuz verici devresi iş görür.

Değişik frekanslarda alma-gönderme yapmak için de şu modül işe yarıyor.
Ancak frekans aralığına dikkat etmek lazım.

433.92 Mhz çok genel bir frekans. SDR'a gerek yok.

@Gokrtl, elinde bir adet 433.92 Mhz alıcı modülü varsa sinyali çözebilirsin. Bunu Arduino ile yapmayı pek tavsiye etmiyorum. Alıcı kalitesizse gürültüden Arduino sinyali çözemeyebiliyor.

En güzeli modül çıkışını osiloskopa bağlayıp bakmak. Genellikle de 1 ve 0 genlikle değil yüksek sinyalin süresiyle işeretleniyor. Osiloskopla sinyali kaydedip sonra sinyaldeki süreleri ölçebilirsin (us cinsinde ölçüm yapmalısın).

Sonrası Arduino kodunu yazmaya kalıyor. Sinyali taklit etmek için de bir tane ucuz verici devresi iş görür.

Değişik frekanslarda alma-gönderme yapmak için de şu modül işe yarıyor.
Ancak frekans aralığına dikkat etmek lazım.
Teşekkürler. Bunuda bir inceleyeyim.

Bunun için Arduino vs gerekli değil. Modüle 3.3-5V enerji verip data çıkış pinini direk osiloskopa bağlayacaksın. Sonra kumandayı çalıştıracaksın.
O şekilde okursunuz bir sıkıntı yok yukarıda direkt aynı çıkışı osiloskop yerine PC ses girişine de takılabildiğini yazdım zaten.
Sonra manuel olarak decode etmek gerekiyor evet o da çok sıkıntı değil. Verici olarak Gökhan abi aynı kumandayı kullanır diye düşünüyorum.

Sıkıntı kodunu bildiği bir sinyalin geldiğini alıcının anlaması bunun için MCU lazım değil mi?

pt serisi entegreler mcu veya pc olmadan basit rf haberleşmeye yarıyor bir araştır pratik

Elektrik kesintisine karşı da önlem alman lazım. Odadan kilitli kalabilirsin.

Ogrenmek icin ugrasilirda "isim acil, yapayim geceyim" diyorsaniz su var :

Ama ben olsam BIM'de falan 30-40 TL'ye satilan akilli ampullerden alirdim. Acma kapama dugmesi var, LED yerine roleyi baglamak yeter ampulun icinden. En ucuz ve pratik cozum.

pt2262 ve pt2272 sanırım biri tx biri rx çalışıyor
Aynen PT2272 alıcıymış. Valla yeni bir şey öğrendim oldukça hoş. Bir çip ile adamlar tonla işi çözmüş. Bence Gökhan abi için en iyisi 10TL lik bu çip ama elindeki kumandanın kodunu öğrenmesi için ya bir tane alıcı modulü alacak evdeki arduinosu ile hızlıca okuyacak ya da vericiyi de bunun karşılığı olan çiple yapacak.

Bir de şu var böyle bir tane devre yapınca röleli ve dip switchi al tak modül gibi bir şey olacak sonra evin her tarafına artık 4 kanallı kumandalar ile istediği gibi kontrol eder.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back