Aklıma takıldı. Bu araç sensörü çok pahalı bir şey değil. Bununla yapsak olmaz mı? Tek göz ile hallederiz işi.
Bir de sensörün çalışma mantığı nedir bilen var mı?

Screenshot_20220722-080156.jpg

Bu gün denk gelirse bundan alalım bir tane.
Ben pek güvenmiyorum bunlara.
Arabaya takmıştım pionner marka bir teybe uyumlu olarak çalışanı.

O kadar alışmıştım ki geri giderken dıt dıt ötmesine ayna falan çok az kullanmaya başladım ötmedi girdim demir kapıya.
Kesikli bir demir kapıydı herhalde bunun ses dalgaları kapının arasından gidince buda ölçemedi kapıyı rayından çıkardım :katil2:

Kapı sayacı için HC-SR04 ile bir devre çizdim.
24V DC beslemeyi Buck Converter ile 5V'a düşürdüm. Hem arduinoyu, hem butonu, hem de hc-sr04'ü besliyorum.
Hiç ısınma yok converter de.
Yalnız @Ahmet kodlarda display canlılığı için bir şey yapmışmıydık? Şuanda çok sönük kalıyorlar. Sensöre elimi uzatınca bir miktar güçleniyor ama yeterli değil. Ayrıca elimi çekince de yine sönük oluyor.

C++:
#define echo 9
#define trig 8
#define btn 13
int sure;
int mesafe;

int a=0;
int bir;
int on;
int yuz;

unsigned char _7seg[] =
{   //GFEDCBA
    0b01111110,//sıfır/
    0b00001100,//bir/
    0b10110110,//iki/
    0b10011110,//üç/
    0b11001100,//dört/
    //GFEDCBA
    0b11011010,//beş/
    0b11111010,//altı/
    0b00001110,//yedi
    0b11111110,//sekiz
    0b11011110,//dokuz
};
void setup() {
  DDRD = B11111111;
  DDRB = B00011100;
  pinMode(btn, INPUT);
  pinMode(echo, INPUT);
  pinMode(trig, OUTPUT);

Serial.begin(115200);

}
bool oflg =0;
void loop() {
  digitalWrite(trig, HIGH);
  delayMicroseconds(1000);
  digitalWrite(trig, LOW);
  sure = pulseIn(echo,HIGH);
  mesafe = (sure/2) / 29.1;

if(digitalRead(btn)== HIGH){a=0;}
  if(mesafe < 50 && oflg == 0){
    a++;
    delay(2000);
    if(a>999){a=999;}
    oflg = 1;
  }

if(mesafe < 50 && oflg == 1){
    oflg = 0;
  }
  int bir = a % 10;
  int on = (a / 10) % 10;
  int yuz = (a / 100) % 10;

PORTD = _7seg[bir];
          //---210--
  PORTB = 0B00001100;
  delayMicroseconds(20);
  PORTB = 0B00011100;

PORTD = _7seg[on];
  PORTB = 0B00010100;
  delayMicroseconds(20);
  PORTB = 0B00011100;

PORTD = _7seg[yuz];
  PORTB = 0B00011000;
  delayMicroseconds(20);
  PORTB = 0B00011100;
}

20220730_164547.jpg

hc-sr04_şema.png

hc-sr04_baskı.png

birde delayları uzatabilirsin 50uS 100uS vs. deneyerek en minimum bekleme en iyi parlaklığı yakalayabilirsin.

@Ahmet 1 yerine 7, 4 yerine 9 yazıyor. Üstteki segment kontrolsüz yanıyor. Onu nasıl çözüyorduk?

Peki bu HC-SR04'ün menzilini nasıl artırabiliriz? Şuanda sadece 50cm gibi algılıyor. Satış sitelerinde 4m ye kadar yazıyor.

Peki bu HC-SR04'ün menzilini nasıl artırabiliriz? Şuanda sadece 50cm gibi algılıyor. Satış sitelerinde 4m ye kadar yazıyor.
ben onunla boy ölçer yapmıştım 2 metreyi gayet güzel ölçüyordum abi.
hesaplamana bir bakayım nası yapmışssın.

C++:
digitalWrite(trigPin, LOW);
delayMicroseconds(2);

digitalWrite(trigPin, HIGH);
delayMicroseconds(10);

mesafe = pulseIn(echoPin, HIGH);
mesafe = mesafe * 0.034 / 2;

C++:
delayMicroseconds(2);

digitalWrite(trigPin, HIGH);
delayMicroseconds(10);

mesafe = pulseIn(echoPin, HIGH);
mesafe = mesafe * 0.034 / 2;
Ben kodlara lezzeli robot tariflerinden bakıp yaptım.
Çok mantıklı ve detaylı anlatarak yapıyor. Şimdi senin kodlara bakınca anlayamadım. Neden trig pini 3 defa tetikliyorsun? 0.034 çarpanı nereden geliyor? Meafe ayarlaması trig pinin tetikleme süresiyle mi alakalı?

Kolay gelsin. Solukluğu çözmek için bir kırmızı filtresi çok yardımcı oluyor. Kırmızı şeffaf bir plastik parçası 7 segmentin üzerine koyulduğunda yanan segmentlerin dışındaki herşey çok daha koyu göründüğünden ışık daha kuvvetli olmasa bile display çok daha net okunabiliyor. Tabii elimizi sallasak kırmızı şeffaf plastiğe çarpmıyor ama...

Kolay gelsin. Solukluğu çözmek için bir kırmızı filtresi çok yardımcı oluyor. Kırmızı şeffaf bir plastik parçası 7 segmentin üzerine koyulduğunda yanan segmentlerin dışındaki herşey çok daha koyu göründüğünden ışık daha kuvvetli olmasa bile display çok daha net okunabiliyor. Tabii elimizi sallasak kırmızı şeffaf plastiğe çarpmıyor ama...
Dirençleri 150 Ohm ile değiştirip tarama süresini de biraz yükselttim. Şimdilik iyi gibi. Olmazsa kırmızı şeffaf dosya var elimde, ondan bir parça keser koyarım.

Ben kodlara lezzeli robot tariflerinden bakıp yaptım.
Çok mantıklı ve detaylı anlatarak yapıyor. Şimdi senin kodlara bakınca anlayamadım. Neden trig pini 3 defa tetikliyorsun? 0.034 çarpanı nereden geliyor? Meafe ayarlaması trig pinin tetikleme süresiyle mi alakalı?
ilk 0a çekme emin olmak için beni biliyorsun abi.
diğer peryot aynı zaten.

ben 0.034 değerini how to mechatronic sitesinden almıştım 10 santim altında güzel ölçüm yapıyordu bu şekilde

ilk 0a çekme emin olmak için beni biliyorsun abi.
diğer peryot aynı zaten.

ben 0.034 değerini how to mechatronic sitesinden almıştım 10 santim altında güzel ölçüm yapıyordu bu şekilde
Lezzetli Robot Tarifleri'nin videosunu izlemeni tavsiye ederim. Çok keskin ölçüm yapabiliyor. Ayrıca DHT11 sensör ekleyip oto kalibrasyonda yapılabiliyor. Ben o kısımları geçtim de 50cm üstüne hala çıkamadım.

Son düzenleme:
Lezzetli Robot Tarifleri'nin videosunu izlemeni tavsiye ederim. Çok keskin ölçüm yapabiliyor. Ayrıca DHT11 sensör ekleyip oto kalibrasyonda yapılabiliyor. Ben o kısımları geçtim de 50cm üstüne hala çıkamadım.
Ben onu arduino serisini izledim ama diğer videolarınızı pek sevmiyorum. Benim sabit olarak takip ettiğim birkaç youtubede elektronik videosu yapanlar var onların dışına pek çıkmam çok sevdiğim öğretmenlerim onlar. Bakarsan aslında diğerleri çok faydalı içerikler yapıyor 1.5v pille inverter yapıp 1 saat televizyon falan çalıştırıyorlar, uzay montaj devreler yapıp paintten çizilmiş görsel şema veriyorlar(!).

50 santime kadar doğru ölçüm yapıyor mu abi? Yoksa hepten bi kayıklık mı var

50 santime kadar doğru ölçüm yapıyor mu abi? Yoksa hepten bi kayıklık mı var
Mesafe ölçmediğim için bilmiyorum. Ben göz olarak kullanıyorum sensörü. Tahmini olarak 50cm den elimi geçirince okuyor, mesafeyi uzatınca okumuyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back