Karaca Hatır Anakart Arızası

emrahim54

Üye
Merhaba arkadaşlar karaca hatır kave makinası dengesiz çalışıyordu servis 600 tl anakart parası istedi bunun tamir edebilirmiyim yardımcı olurmusunuz

Ekler

• 6AF9C7EB-E528-4540-835C-D1F621F6271F.jpeg
    6AF9C7EB-E528-4540-835C-D1F621F6271F.jpeg
    285.2 KB · Görüntüleme: 751
  • 9FAF9569-5454-4D2C-B110-1F5216FA700F.jpeg
    9FAF9569-5454-4D2C-B110-1F5216FA700F.jpeg
    206.3 KB · Görüntüleme: 729
  • 9FA84E51-48F2-4019-AFA3-6D93414A7AF9.jpeg
    9FA84E51-48F2-4019-AFA3-6D93414A7AF9.jpeg
    181.3 KB · Görüntüleme: 752
  • 34195985-54DB-4B3A-94CD-345EDC36B636.jpeg
    34195985-54DB-4B3A-94CD-345EDC36B636.jpeg
    222.3 KB · Görüntüleme: 525
  • CF1FD291-B248-4378-9106-F3935AFF19E8.jpeg
    CF1FD291-B248-4378-9106-F3935AFF19E8.jpeg
    218.1 KB · Görüntüleme: 749
Önce göz kontrolü yap. Patlayan çatlayan kararan yoksa besleme voltajları varmı diye kontrol et. Triyak sağlam mı onu kontrol et. Buraya kadar herşey sağlam ise tamir zorlaşıyor.

Eğer işlemci bozuk ise uğraşmaya değmez artık. Ancak kartın hurdasını bulacaksın, hurdadaki işlemci çalışıyor olacak ve ondaki işlemciyi buna takacaksın.

Önce göz kontrolü yap. Patlayan çatlayan kararan yoksa besleme voltajları varmı diye kontrol et. Triyak sağlam mı onu kontrol et. Buraya kadar herşey sağlam ise tamir zorlaşıyor.

Eğer işlemci bozuk ise uğraşmaya değmez artık. Ancak kartın hurdasını bulacaksın, hurdadaki işlemci çalışıyor olacak ve ondaki işlemciyi buna takacaksın.
Timur hocam patlayan kararan birşey yok sadece serviste ldr’leri söküp tekrar lehimlemişler. Besleme voltajı tam olarak nerde gönem gerekiyor hocam güç kaynaklarında kondansatörde 320 v görünce giriş katı sağlam oluyordu ama bu devre ben anlamadım besleme voltajınerde olmalı ve triyak çalışıyormu anlamayı bana nasıl olacağını tarif edebilirmisin hocam ögrenmeye çalılıyorum affınıza sığınarak

Bu kart üzerinde 220 VAC ve 310 VDC gerilim olacak. Şimdi sende hangi ekipmanlar var, elektronik bilgi seviyen ne durumda, güvenlik tedbirlerini biliyor musun, benim açımdan bunlar belli değil, o yüzden böyle tehlikeli bir işi yapman için açıkçası cesaretlendirmek istemiyorum.

Bir kere o kartı bir izolasyon trafosundan sonraya bağla. Böylece çarpılma riskini baya azaltırsın. Bu devrede büyük gri kondansatör, şebeke voltajını düşürmek için kullanılıyor. Sonra da orada bir doğrultucu ve regülatör olacak. Regülatör çıkışında voltaj olduğunu görmen lazım. Bu açıklama ile senin artık nerelere bakacağını bilmen lazım, yoksa ben o kartı hayatımda görmedim, hangi noktada hangi voltajı ölçmen lazım söyleyemem.

Merhaba arkadaşlar karaca hatır kave makinası dengesiz çalışıyordu servis 600 tl anakart parası istedi bunun tamir edebilirmiyim yardımcı olurmusunuz
Masaüstünde multimetre görüyorum.
1-Gri renkli Üstünde 684K yazan kondansatörü ölçer misiniz? Değerini yazınız
2-Soketin yanında üstündeki 104K yazılı kondansatör onunda ölçüm değerlerini yazınız.
3- Yeşil renkli 3WSS22ΩJ sigortayı buzzer modunda test edip multimetrenin ses verip/vermediğini yazınız. ( veya direnç modundaki değerini yazınız)

9FAF9569-5454-4D2C-B110-1F5216FA700F.jpeg

Son düzenleme:
Bu kart üzerinde 220 VAC ve 310 VDC gerilim olacak. Şimdi sende hangi ekipmanlar var, elektronik bilgi seviyen ne durumda, güvenlik tedbirlerini biliyor musun, benim açımdan bunlar belli değil, o yüzden böyle tehlikeli bir işi yapman için açıkçası cesaretlendirmek istemiyorum.

Bir kere o kartı bir izolasyon trafosundan sonraya bağla. Böylece çarpılma riskini baya azaltırsın. Bu devrede büyük gri kondansatör, şebeke voltajını düşürmek için kullanılıyor. Sonra da orada bir doğrultucu ve regülatör olacak. Regülatör çıkışında voltaj olduğunu görmen lazım. Bu açıklama ile senin artık nerelere bakacağını bilmen lazım, yoksa ben o kartı hayatımda görmedim, hangi noktada hangi voltajı ölçmen lazım söyleyemem.
Timur hocam giriş seviyesi temelim yok videolardan, kitaplardan, formdan neler ögrendiysem o kadar bilgiye sahibim elimde multimetrem havyam güç kayagım var ama temel olmayınca güç altında çalışmayı ve neleri ölçmem gerekir neleri yapmalıyım tam olarak bilemiyorum dediğiniz gibi buda bir rizk oluşturuyor yardım ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler sağolun.

2-Soketin yanında üstündeki 104K yazılı kondansatör onunda ölçüm değerlerini yazınız.
3- Yeşil renkli 3WSS22ΩJ sigortayı buzzer modunda test edip multimetrenin ses verip/vermediğini yazınız. ( veya direnç modundaki değerini yazınız)

20873 eklentisine bakMe

20873 eklentisine bak
Mesajınızı yeni gördüm hafta sonu ilk yardım sınavım ve kombiye termostat takmakla uğraştım.
Dikkatinizden dolayıda tebrik ederim evet multimetrem var bu akşam iş çıkışı size o bilgileri ölçüp yazarım.

20873 eklentisine bak
1-Kondansatör 692,8nf
2-Kondansatör 130.7nf
3-Direnç 22.2ohm Ve kısa devre olarak gözükmekte ses vermekte hocam

Tamamdır. Burada sorun yok.
Triyakı kontrol edelim.
large_330_BT136-1.jpg

(A1 = Anot 1)
(A2 = Anot 2)
( G= Geyt )
Multimetreyi diyot konumuna alın. Probları A1 + A2 arasını ölçün hiç değer görmemeniz lazım. Tekrar probları ters çevirip (siyah - kırmızı) ölçün aynı şekilde değer görmemeniz lazım. Değer görüyorsanız triyakı devreden çıkartıp dışarı alın . Birde dışarıda aynı işlemi tekrarlayın.

A2 + G arası yine diyot değeri görmemeniz lazım. Probları ters çevirip aynı işlemi tekrarlayın yine değer görmemeniz lazım.

Tekrar A1 + G pinlerini problarla ölçün diyot değeri görmeniz lazım, Yine probları çevirin tekrar diyot değeri görmeniz lazım.

Son düzenleme:
Tamamdır. Burada sorun yok.
Triyakı kontrol edelim.
large_330_BT136-1.jpg

(A1 = Anot 1)
(A2 = Anot 2)
( G= Geyt )
Multimetreyi diyot konumuna alın. Probları A1 + A2 arasını ölçün hiç değer görmemeniz lazım. Tekrar probları ters çevirip (siyah - kırmızı) ölçün aynı şekilde değer görmemeniz lazım. Değer görüyorsanız triyakı devreden çıkartıp dışarı alın . Birde dışarıda aynı işlemi tekrarlayın.

A2 + G arası yine diyot değeri görmemeniz lazım. Probları ters çevirip aynı işlemi tekrarlayın yine değer görmemeniz lazım.

Tekrar A1 + G pinlerini problarla ölçün diyot değeri görmeniz lazım, Yine probları çevirin tekrar diyot değeri görmeniz lazım.
A1-A2 = OL
A1-A2 = OL
A2-G =OL
A2-G =OL
A1-G=103
A1-G=103 Sonuçlar böyle hocam

Devre üzerindeki malzemelerin kodlarını yazmanız gerekiyor.
Önce aktif malzemelerden başlanmalı.
transistör, diyot üzerindeki kodları yazmalısınız.
D1 =kod
D5=kod
ZD1 =kod
Q1 = kod
vs. vs..

arka yüz sensörler
LDR1 = aydınlık ve karanlık direnç değeri
LDR2 = aydınlık ve karanlık direnç değeri

buradan yazamadığım sizin gördüğünüz tüm aktif malzemelerin kodlarını yazın.
Bende kod numaralarından hangi malzeme olduklarını araştırayım
2189626747194d2cb86a797b0f5f264e.jpg

Mini tactile anahtarları da kontrol edin.
Multimetreyi buzzer konumuna alın probları iki pinine değdirin sağlı/sollu bastığınızda buzzer sesi duymalısınız. elinizi çektiğinizde ses kesilecek.
Bir kaç kez bas/çek aynı işlemi aynı pinler de yapın.
Anahtar arızalı ise, Bazen çalışır bazen çalışmamazlık yapabilir.

Aktif malzeme sağlamlık kontrollerini daha sonra tarif edeceğim. şekilde yaparsınız.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu emekli tamirciler nerede yahu. Şu a piyasada olsalar uygun fiyat ile hiç boş kalmazlar. İnsanlar yüksek servis ücretinden korkar oldu. Yenisi alsa pahalı. Esasen birçok ürünün basit arızaları oluyor. Anlamayan insan milli serveti çöpe atıyor.

Muhtemelen yüksek kira sebebiyle cesaret edemiyorlar. Eskide dandirik bir köşeyi tutarlar orada tamir işi ile geçimlerini sağlarlardı. Şimdi o izbe yerleri bile çiğ köftecilere fahiş fiyata kiraladıklarından bu adamlar yer bulamıyordur.

Esasen evinde tamircilik gibi bir durum olabilir. Evin bir odasında ketıl, o, bu filan derken hem insanlar işi görülür. Hem de emekli tamirciye ek gelir olur.

Geçenlerde hurdadan bir mikrodalga firin aldım. Sırf tecrübe edinmek için. Kontrol öncesi iyi bir temizlik şarttı. Temizliklerini yaptım.

Kısa devre kontrolu sonrası ilk enerjiyi verdim. Canlanma yok. İlk iş enerji geliyormu diye baktım enerji yok.

Sonuç kablo fiş dibinden kopuk. Fiş yenilendi mikrodalga fırınım oldu.

Dediğiniz gibi bazen çok basit bir sorun giderilmesinde milli servet çöp oluyor malesef.

Devre üzerindeki malzemelerin kodlarını yazmanız gerekiyor.
Önce aktif malzemelerden başlanmalı.
transistör, diyot üzerindeki kodları yazmalısınız.
D1 =kod
D5=kod
ZD1 =kod
Q1 = kod
vs. vs..

arka yüz sensörler
LDR1 = aydınlık ve karanlık direnç değeri
LDR2 = aydınlık ve karanlık direnç değeri

buradan yazamadığım sizin gördüğünüz tüm aktif malzemelerin kodlarını yazın.
Bende kod numaralarından hangi malzeme olduklarını araştırayım
2189626747194d2cb86a797b0f5f264e.jpg

Mini tactile anahtarları da kontrol edin.
Multimetreyi buzzer konumuna alın probları iki pinine değdirin sağlı/sollu bastığınızda buzzer sesi duymalısınız. elinizi çektiğinizde ses kesilecek.
Bir kaç kez bas/çek aynı işlemi aynı pinler de yapın.
Anahtar arızalı ise, Bazen çalışır bazen çalışmamazlık yapabilir.

Aktif malzeme sağlamlık kontrollerini daha sonra tarif edeceğim. şekilde yaparsınız.

Kolay gelsin.
Hocam aktif elemanları yazdım mesajınızı okuduktan sonra kartı fabrikaya getirdim. Ldr ve Mini tactile anahtarları akşam evde ölçüp yazıcam hocam ama son iki haneler kırmızıyla işaretledim tam okuyamıyorum. Birde hocam ( D1: DİODE SANIRIM 3 BACAKLI ÖN İKİ BACAK KISA DEVRE OLARAK ÖTÜYOR )
D1 : A6W 9N
ZD1 : M4 15
T1 : 6CW 92
D5 : A7W 90
Q1 : 5CW 98
D6 : A7W 90

Son düzenleme:
D1: A6W 9N ( Multimetre diyot konumunda ölçülecek. (kırmızı prob1-3 siyah prob ) 1-3 numaralı pin diyot değeri vermeli.
2 nolu pin boş, ölçüm değeri vermeyecek.
Ashampoo_Snap_13 Aralık 2022 Salı_16h13m1s_002_bas16.pdf - Google Chrome.png

Aşağıdaki resim
ZD1 : M4 15 SMD zener diyot multimetre de diyot konumunda ölçülecek=diyot değeri görmelisiniz.
SMD-Zener-Diode-BZT52B2V4S-BZT52B75S.jpg

Aşağıdaki resimde NPN tip transistör
Multimetre diyot konumunda kırmızı prob 1nolu pin de diğer 2 pin ölçümünde diyot değeri görmelisiniz.
veya değerleri yazarsanız takibini yaparım.

images

Aşağıdaki resimde birbirine seri bağlı diyot ölçümü yapılacak
Multimetre diyot konumunda ;
Kırmızı prob 1 de - Siyah prob 3 de diyot değeri görülecek
Kırmızı prob 3 de - Siyah prob 2 de diyot değeri görülecek.

Ashampoo_Snap_13 Aralık 2022 Salı_15h58m15s_001_BAV99 series High-speed switching diodes - Goo...png

PNP tip bir transistör
Multimetre diyot konumunda; Siyah prob 1 nolu pin de diğer 2 pin ölçümler de diyot değeri görülecek.
Ashampoo_Snap_13 Aralık 2022 Salı_16h22m23s_003_BC807; BC807W; BC327 45 V, 500 mA PNP general-...png

Multimietre diyot konumunda ;
Kırmızı prob 1 de - Siyah prob 3 de diyot değeri görülecek
Kırmızı prob 3 de - Siyah prob 2 de diyot değeri görülecek.

ashampoo_snap_13-aralik-2022-sali_15h58m15s_001_bav99-series-high-speed-switching-diodes-goo-png.20918

Son düzenleme:
LDR1 = aydınlık ve karanlık direnç değeri [ 1,035-4,46 ]
LDR2 = aydınlık ve karanlık direnç değeri [ 1,035-4,58 ]
Mini tactile anahtarları da kontrol edin.Buzzer konumunda ses var hocam bir çok kez test ettim sağlam.

Tamamdır.
Şimdi de pasif malzemeler ölçülmeli, önce dirençler; Kısa devre olabilir, değeri değişmiş olabilir. Bunların kontrol edilmesi gerekir.
R1 103 = ölçüm değeri
R2 = ?
R3 =?

R30 103 = ?

D1: A6W 9N ( Multimetre diyot konumunda ölçülecek. (kırmızı prob1-3 siyah prob ) 1-3 numaralı pin diyot değeri vermeli. [ 635 ] bu degeri 3-2 arasındada gördüm 1 ve 2 anode olarak gözüküyor hocam.
2 nolu pin boş, ölçüm değeri vermeyecek.
20919 eklentisine bak
Aşağıdaki resim
ZD1 : M4 15 SMD zener diyot multimetre de diyot konumunda ölçülecek=diyot değeri görmelisiniz. [ 688 ]
SMD-Zener-Diode-BZT52B2V4S-BZT52B75S.jpg

Aşağıdaki resimde NPN tip transistör
Multimetre diyot konumunda kırmızı prob 1nolu pin de diğer 2 pin ölçümünde diyot değeri görmelisiniz. [ 740 ]
veya değerleri yazarsanız takibini yaparım.

images

Multimetre diyot konumunda ;
Kırmızı prob 1 de - Siyah prob 3 de diyot değeri görülecek [ 640 ]
Kırmızı prob 3 de - Siyah prob 2 de diyot değeri görülecek. [ 640 ]

20918 eklentisine bak

PNP tip bir transistör
Multimetre diyot konumunda; Siyah prob 1 nolu pin de diğer 2 pin ölçümler de diyot değeri görülecek.[ 675 ]
20920 eklentisine bak

Multimietre diyot konumunda ;
Kırmızı prob 1 de - Siyah prob 3 de diyot değeri görülecek [ 637 ]
Kırmızı prob 3 de - Siyah prob 2 de diyot değeri görülecek. [ 637 ]

ashampoo_snap_13-aralik-2022-sali_15h58m15s_001_bav99-series-high-speed-switching-diodes-goo-png.20918
Değerleri yanlarına yazdım hocam bakabilirsiniz.

D1: A6W 9N kod numarasından diyot çıkıyor.
ashampoo_snap_13-aralik-2022-sali_16h13m1s_002_bas16-pdf-google-chrome-png.20919

Devrenin çalışmasında Pek önemli de değil.
Buzzeri koruma veya sürme olarak kullanılıyor olabilir. (devreyi yakından göremiyorum, resimden incelediğim kadarıyla;)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back