Samsung LW17E24CB monitör açılmama sorunu - arızası

Sercan

--
Samsung marka LW17E24CB model eski bir monitörüm var. Adaptörü ve kumandası yok. Bende besleme için arka tarafında 12V SMPS iliştirdim. Bu hali ile çalışıyor fakat şöyle bir sorunu var. Cihazı ilk defa fişe taktığımızda normal açılıyor ama üst taraftaki soft button ile kapattığımızda bir daha açılmıyor. Fişten çekip bir süre beklediğimizde tekrar açmak mümkün olabiliyor.

Tabii bu gıcık bir durum. Her fişe taktığımızda sorunsuz çalışacağının da bir garantisi yok. Cihazın servis kitapçığı var. Böyle olunca bende bir tamir maratonu giib düşünüp uğraşmaya karar verdim.

20231216_123348.jpg
20231216_123344.jpg

20231214_161106.jpg

Ekler

• Samsung LW15-17E23CB шасси ES15-17E.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 48
  • samsung-lw17e24cb-user-manual.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 43
Cihazı açar açmaz 3 tane kondansatör bana gülümsedi. Hiç ölçüm dahi yapmadan bunları değiştirdim tabi sorunum bunları değiştirmek ile geçmedi.

20231214_162108.jpg
20231214_162115.jpg
20231214_162126.jpg
20231214_173308.jpg
20231214_173140.jpg

• Beğen
Reactions: nt
Servis kitapçığına göre ilerliyorum. Önce aşağıdaki gibi voltaj regülatörlerini kontrol etmek istedim. Fakat kafamı kurcalayan bir durum var. Cihazı ilk fişe taktığımda monitör otomatik olarak açılıyor. Bu durumda zaten bütün gerilimler yerli yerinde.

Fakat üstteki soft power tuşundan kapattığımda aşağıdaki Always active denen gerilimler kayboluyor. Benim bu servis kitapçığından anladığım kadarıyla bunların her koşulda aktif olması gerekiyor. Yanlış mı yorumluyorum?

1702720548664.png

1702720439536.png

Servis kitapçığına göre ilerliyorum. Önce aşağıdaki gibi voltaj regülatörlerini kontrol etmek istedim. Fakat kafamı kurcalayan bir durum var. Cihazı ilk fişe taktığımda monitör otomatik olarak açılıyor. Bu durumda zaten bütün gerilimler yerli yerinde.

Fakat üstteki soft power tuşundan kapattığımda aşağıdaki Always active denen gerilimler kayboluyor. Benim bu servis kitapçığından anladığım kadarıyla bunların her koşulda aktif olması gerekiyor. Yanlış mı yorumluyorum?

27624 eklentisine bak

27622 eklentisine bak
On off pinini grounda çekmişler zaten direkt

bu durumda her zaman 5 v gözükmesi gerekir
İlk regülatörün girişinde 14 v var çikişinda 5 bolttan farklı birşey varsa sorun oradadir

Bu arada sorunları daraltmak için ayarlı güç kaynağı ile test ediyorum. Monitör bekleme konumunda iken 0.06 A akım çekiyor. Fakat açılamadığı durumda 1A akım çekiyor. Düzgün çalıştığı halde ise 2A akım çekiyor.

On off pinini grounda çekmişler zaten direkt

bu durumda her zaman 5 v gözükmesi gerekir
İlk regülatörün girişinde 14 v var çikişinda 5 bolttan farklı birşey varsa sorun oradadir
Her nasıl oluyorsa 5V var idi, fakat 3.3V filan yoktu.

Daha da önemlisi biraz önce birşeyleri tamamen yakmış olabilirim. Ölçüm yaparken prob kaydı ve CI11'in 1 ve 2 pinlerini kısa devre yaptım. Az bir süre için bile olsa 5V yerine 14V vermiş oldum...

Evet kısa devreden sonra davranışı değişti. Sabit bir akım çekiyor ve hiç bir butona filan tepki vermiyor. Termal kamera ile baktığımda entegrelerin ısındığını görüyorum. Bunun parçalarını bulmak da mümkün olmaz.

Çok hızlı bir tamirciyim, başlamadan bitirdim. :D

Evet kısa devreden sonra davranışı değişti. Sabit bir akım çekiyor ve hiç bir butona filan tepki vermiyor. Termal kamera ile baktığımda entegrelerin ısındığını görüyorum. Bunun parçalarını bulmak da mümkün olmaz.

Çok hızlı bir tamirciyim, başlamadan bitirdim. :D
eline sağlık abi :katil1:

İnsanın bazen basireti bağlanıyor. Günlerdir ölçüyorum bugün bir anlık dalgınlık ile bütün devreyi dağıttım. Neyse artık bir çay koyup yeniden başlayalım...

• Beğen
Reactions: nt

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back