Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

Hummer

Üye
Cihazın 3 kademeli kaset,cd,radyo geçiş dügmesi mevcut.
Özellikle cd kademesine getirince birkaç saniye sonra keskin,şiddetli,tuhaf bir parazit sesi gelmeye başlıyor ve müziğin sesini bastırıyor.
Dikkatli inceledigimde bu kart üzerinde,ses potansına cok yakın konumda entegre var ve entegre,dügmeyi cd konumuna getirince ısınmaya ve koku yapmaya başlıyor.
Koku,yanık kokusu degil,metal ısınma kokusu denilebilecek bir koku.
Entegrenin devre kartı arkasındaki kısmında hafif kızarıklık oluşmuş gibi fotograflarda görebilirsiniz.
Sorun entegre olabilir mi ne dersiniz?

Ayrıca entegreyi,youtube ve diger sayfalardaki gibi gndsini bulup tüm bacaklarını ölçetüm.
Bacakların yarısı 600'lü deger veriyor,diger yarısı da 300'lü deger civarı veriyor yani hepsinde deger var.
Bu test bazı yerlerde dogru degil,kesinlik arzetmez denmiş ama başka bir ölçüm methodu bulamadım ve bilmiyorum.

Ses potansına gelince, kart üzerinde ayakları kopmuş,devre yolları deforme olmuş şekildeydi.Ses potansıda entengerenin oldugu küçük kart üzerinde.
Acaba bu sorun,entegreye yük mü bindirdi ve sorun oluşturdu?
Ses potansını onardım,yeni yollar çektim çalışır hale geldi.

CD katındaki devre kartında bulunan herseyi ölçtüm saglam.
Sadece bir diyot arızalı göründü,devreden cıkartıp ölçtüm saglam halde.Devre üzerinde iken akım mı geliyor yada her ne oluyorsa arızalı görünüyor.

Devre kartının ilgili bölümlerine dair fotografları ve cihazın yaptıgı parazit sesine dair kısa video kaydını ekte bulabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    435.3 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.jpg
    2.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 54
  • 3.jpg
    3.jpg
    211.1 KB · Görüntüleme: 59
  • 4.jpg
    4.jpg
    310.8 KB · Görüntüleme: 60
  • VID_20231010_112920.mp4
    10 MB
Pille calistirinca durum nedir? Uzerindeki tum elektrolitik kondansatorler kurumus herhalde. 50 Hz dogrudan amfiye gidiyor. Filtre edemiyor sanki.

Pille calistirinca durum nedir? Uzerindeki tum elektrolitik kondansatorler kurumus herhalde. 50 Hz dogrudan amfiye gidiyor. Filtre edemiyor sanki.
Piller büyük boy,elimde mevcut degil o sebeple denemedim.Fakat adaptör ile deneyebilirim.Deneyip sonucu yazarım.

Şimdi devre kartı üzerine pil yatagından gelen + - kablolara 12 v adaptör baglayıp denedim parazitten eser kalmadı.
Entegreye baktım ısınmamış.

Bu durumdan ne anlamalıyız peki?

Devredeki elektrolitik kondansatorleri esdegerleriyle degistirin. Hangisi arizali diye LCR metre ile de olcebilirsiniz. Ama cok pahali degiller ve saglam gorunenlerde yakinda ariza yapar zaten. Sonucta 30 yasinda alet.

Devredeki elektrolitik kondansatorleri esdegerleriyle degistirin. Hangisi arizali diye LCR metre ile de olcebilirsiniz. Ama cok pahali degiller ve saglam gorunenlerde yakinda ariza yapar zaten. Sonucta 30 yasinda alet.
Elimde kondansatör ölçen multimetre var UT89X Uni-T.
Amatör oldugum için tam olarak bahsettiginiz kondansatörler hangisi bilmiyorum.
Ses potans dügmesi ve entegrenin oldugu kart üzerindeleri ölçmüştüm.Fotograflardan bahsettiklerinizi işaretleme imkanınız varsa cok sevinirim.

Bu malzemelerin ismi elektrolitik kondansator. Zamanla iclerindeki sivinin yapisi degisiyor ve bozuluyorlar. %5 gibi bir tolerans vern. Uzerindeki deger 220 ise 200 normal kabul edilebilir yani. Ama 100 ya da 70 gibi alakasiz bir degr cikiyorsa degistirin.

1.jpg

Bu malzemelerin ismi elektrolitik kondansator. Zamanla iclerindeki sivinin yapisi degisiyor ve bozuluyorlar.

25813 eklentisine bak
Standart olanları,anladım.Cogunlugunu ölçmüştüm,atladıklarım var sanırım.
Baştan sona tekrar bakayım.
Çok teşekkür ederim hemde tebrik ederim,teşhisiniz nokta atışı oldu.
Normalde pil yada adaptörle denerim ama bu cihazda hiç aklıma gelmemişti.
Sayenizde mesafe katettik.
Gelişmeleri yine yazarım ölçümden sonra.

Devreye takili halde olctugunuzde hatali sonuc cikabilir. Olcmek icin devreden sokmelisiniz.

Devreye takili halde olctugunuzde hatali sonuc cikabilir. Olcmek icin devreden sokmelisiniz.
Devreye takılıydılar ölçerken.Ancak hepsini kısa devre yaptım metal dokundurarak,buradaki bir kullanıcının anlattıgı gibi.

Yine olmazsa tek tek sökerim zor olacak ama çözüm olması için çaremiz yok.

Devreye takılıydılar ölçerken.Ancak hepsini kısa devre yaptım metal dokundurarak,buradaki bir kullanıcının anlattıgı gibi.

Yine olmazsa tek tek sökerim zor olacak ama çözüm olması için çaremiz yok.
Olcmek icin devreden sokun. Uzerinde elektrik olabilir. BU olcu aletine zarar verir, bu yuzden olcmeden once dediginiz gibi mutlaka kisa devre edip uzerindeki yuk bosaltilmali. Olctugunuzde uerinde yazana yakin deger cikiyorsa sorun olmaz. Bunlar dusuk gerilimde calisiyorlar. O yuzden olcu aletinin verdigi sonuc isinizi gorur.

Hepsini biden sokmeyin tabii, sonra karismasinlar. Ben oyle yapmistim bir defa. Zor oluyor sonra bulmak yakindan fotograf cekmediyseniz. :cheeky1:

Olcmek icin devreden sokun. Uzerinde elektrik olabilir. BU olcu aletine zarar verir, bu yuzden olcmeden once dediginiz gibi mutlaka kisa devre edip uzerindeki yuk bosaltilmali. Olctugunuzde uerinde yazana yakin deger cikiyorsa sorun olmaz. Bunlar dusuk gerilimde calisiyorlar. O yuzden olcu aletinin verdigi sonuc isinizi gorur.

Hepsini biden sokmeyin tabii, sonra karismasinlar. Ben oyle yapmistim bir defa. Zor oluyor sonra bulmak yakindan fotograf cekmediyseniz. :cheeky1:
Peki,dediginiz gibi yapayım en net sonuç için. :)

Trafodan gelen kabloların hemen önündeki kondansatörler,büyük kondansatör,diyotların tek bacaklarını cıkartıp ölçtüm,hepsi saglam durumda.

Kart ve havyam,her parçayı sökmeye pek izin vermedigi icin diger bircok kondansatörü sökmeden,kısa devre yapıp tekrar ölçmeyi deneyecegim.

En sonunda adaptör baglayıp pes edicem herhalde :)

Ses potuna yeni yollar çektim demişsniz bu düzeltmeleri -nisbeten-kalın kablolarlamı yaptınız?
Kartta çok iyi yapılmamış lehimler var eğer bunlar doğrultma katındaysa(diyotlar ve kondansatörler) bundan da kaynaklanır
Trafonun köprü diyotlara olan bağlantısının detaylı bir resmini ekleyin ve karta gelen tüm kabloların nereden geldiğini de kısaca izah edin.
Örneğin ilk resimdeki sağdaki büyük elektrolitiğin eksi bacağına gelen siyah kablo nereye bağlı?
Özellikle blendajlı kabloları konrol edin iyi lehimli olduğundan emin olun ve biraz sağa sola çekerek konumunu değiştirin.
Teyp /Radyo/CD Player seçme anahtarının metal kısmının GND ye iyi lehimlenmiş olduğundan emin olun

Son düzenleme:
Ayrıca en önemlisi o siyah kablonun lehimli olduğu elektrolitik kondansatörü ve aynı hattaki diğer elektrotik kondansatörleride yenileri ile değiştirin.
(Kondansatör sağlamlığı kolay test edilen bir kompenent değildir)

Ses potuna yeni yollar çektim demişsniz bu düzeltmeleri -nisbeten-kalın kablolarlamı yaptınız?
Kartta çok iyi yapılmamış lehimler var eğer bunlar doğrultma katındaysa(diyotlar ve kondansatörler) bundan da kaynaklanır
Trafonun köprü diyotlara olan bağlantısının detaylı bir resmini ekleyin ve karta gelen tüm kabloların nereden geldiğini de kısaca izah edin.
Örneğin ilk resimdeki sağdaki büyük elektrolitiğin eksi bacağına gelen siyah kablo nereye bağlı?
Özellikle blendajlı kabloları konrol edin iyi lehimli olduğundan emin olun ve biraz sağa sola çekerek konumunu değiştirin.
Teyp /Radyo/CD Player seçme anahtarının metal ısmının GND ye iyi lehimlenmiş olduğundan emin olun

Ses potansına çektigim yollar sanırım 2 adet.Birini ince tel digerini daha kalın yalıtımlı kablo ile yaptım.
Fakat ister elektrik kablosu ister adaptör ile cihazı çalıştırayım ses potansında sorun oluşmuyor.Yani stabil şekilde azaltıp cogaltıyor sesi.

Fakat hepsinden önce şunu belirteyim; cihazın trafosundan gelen ana 2 kabloya 12 v adaptörü baglayıp cihazı denedigimde parazit,ısınma vb. hiçbir sorun kalmıyor.Yani cihaz stabil çalışıyor.

-Büyük kondansatörün devre kartı altındaki siyah kablo kaset bölümü üzerinde bulunan devre kartına dogru gidiyor.
Kondansatörün önyüzdeki ayagına baglı siyah kablo ise cihazın ön pnale,ekran olan kartı üzerine gitmekte.

-Trafodan gelen kablolar ve kart üzerindeki konumlarına dair detaylı fotografları ekledim.
-3 kademeli anahtarın tüm ayakları lehimli ve oynama yok,kontrol ettim.
-KArt üzerinde şeklen göze hitap etmeyen lehimler trafodan gelen kablo lehimleri.Benim yaptıgım saglamlaştırma lehimleri.Yapmadan öncede bu sorun vardı zaten.
-Devre kartının fotograflarda gördügünüz arka yüzünde bazı devre elemanlarının lehimleri nizami görünmeyebilir ama sorunsuz çalışmaktalar.Trafodan gelen kabloların önündeki kondansatör ve diyotların birer ayaklarını karttan ayırıp dogru ölçüm yapmak için yeniden lehimledim.O sebeple görsel olarak farklı görünmekteler fakat cihazın calısmasına engel durum teskil etmiyorlar,denedim tekrardan cihazı ve calıstı.

Ekler

• IMG_20231013_135630.jpg
    IMG_20231013_135630.jpg
    427.8 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20231013_135644.jpg
    IMG_20231013_135644.jpg
    399.1 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20231013_135718.jpg
    IMG_20231013_135718.jpg
    538.7 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20231013_135740.jpg
    IMG_20231013_135740.jpg
    371.3 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20231013_135752.jpg
    IMG_20231013_135752.jpg
    345.3 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20231013_135807.jpg
    IMG_20231013_135807.jpg
    391.2 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20231013_135832.jpg
    IMG_20231013_135832.jpg
    489.3 KB · Görüntüleme: 43
Ayrıca en önemlisi o siyah kablonun lehimli olduğu elektrolitik kondansatörü ve aynı hattaki diğer elektrotik kondansatörleride yenileri ile değiştirin.
(Kondansatör sağlamlığı kolay test edilen bir kompenent değildir)
O büyük kondansatörün tek bacagını karttan ayırıp UT89X multimetre ile ölçtüm,üzerindeki degerle neredeyse aynı deger aldım.
Multimetremde kondansatör için kademe mevcut ancak dediginiz gibi net ölçüm verir vermez biemiyorum,o denli bilgi ve tecrübem yok,amatör ugrasmaya ugrasan biriyim neticede.

Potun ayaklarındaki kısa mavi kabloaları sökün ,o mavi kablonun içindeki ince bakırdan 1 yada 2 teli alıp onunla bağlantı yapın .Bunun için pcb yolun hemen üstündeki boyayı sivri bir bıçak ile kazıyın ve çıkan bakırlı kısımdan "mümkün olan en kısa bu ince telle bağlantıları yapın
Ayrıca trafodan gelen 2 mavi ve 1 siyah kabloyu lehimlediğiniz PCB de yazan yazıları (BL ,BU,gibibir yazı olabilir yazanları buraya yazın

Potun ayaklarındaki kısa mavi kabloaları sökün ,o mavi kablonun içindeki ince bakırdan 1 yada 2 teli alıp onunla bağlantı yapın .Bunun için pcb yolun hemen üstündeki boyayı sivri bir bıçak ile kazıyın ve çıkan bakırlı kısımdan "mümkün olan en kısa bu ince telle bağlantıları yapın
Ayrıca trafodan gelen 2 mavi ve 1 siyah kabloyu lehimlediğiniz PCB de yazan yazıları (BL ,BU,gibibir yazı olabilir yazanları buraya yazın

Ekler

• IMG_20231013_142347.jpg
    IMG_20231013_142347.jpg
    347.9 KB · Görüntüleme: 42
Aynı değeri göstermesi önemli değil konsansatör sızdırıyor da olabilir .Eğer cihazda eski bir cihazsa %90 kurumuştur.
Geriye 2 ihtimal kalıyor doğrultma katındaki elkolardan biri sorunlu ,LM7809 yada benzeri bir gerilim regülatöründen sonra devrede mercimek veya elko da sorunlu olabilir yada o 4 tane köprü diyota paralel bağlı olan mercimek kondansatörlerden biride sorunlu olabilir

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back