Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

Aynı değeri göstermesi önemli değil konsansatör sızdırıyor da olabilir .Eğer cihazda eski bir cihazsa %90 kurumuştur.
Geriye 2 ihtimal kalıyor doğrultma katındaki elkolardan biri sorunlu ,LM7809 yada benzeri bir gerilim regülatöründen sonra devrede mercimek veya elko da sorunlu olabilir yada o 4 tane köprü diyota paralel bağlı olan mercimek kondansatörlerden biride sorunlu olabilir
Büyük kondansatörün karta temas eden alt kısmında bally gibi bir yapıştırıcı kalıntısı gözüme çarpmıştı ilk başlarda ancak akma diye düşünmemiştim.
Şimdi siz uyarınca tekrar baktım ancak bilemedim akma mı degil mi.
Fotograf ekliyorum,siz degerlendirirseniz uzman gözüyle daha isabetli olur.

Bir de ekleme yapayım; ses potansında devre yolları kopukken de yani hiç dokunmadıgımda da parazit sesi mevcuttu.
Patans yol tamiri sonrasıda değişmedi o sorun.

Ekler

• IMG_20231013_144226.jpg
    IMG_20231013_144226.jpg
    303.9 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Trafonun uclarina disaridan regule edilmis voltaj verdiginizde sorunun ortadan kalkmasi ilk mesajimdaki teshisi dogru cikariyor. Kondansatorleri degistireceksiniz. Bu aletler 30 yasinda. Bu kadar yil sonra bakima girmek istemesi normal.

Trafonun uclarina disaridan regule edilmis voltaj verdiginizde sorunun ortadan kalkmasi ilk mesajimdaki teshisi dogru cikariyor. Kondansatorleri degistireceksiniz. Bu aletler 30 yasinda. Bu kadar yil sonra bakima girmek istemesi normal.
Devre üzerinde ki tüm kondansatörleri mi değiştireyim yoksa trafodan gelen kabloların önündeki mercimek kondansatörler ve en büyük tek olan kondansatörü mü,tavsiyeniz nedir tam olarak?

Kondansatorler cok pahali malzemeler degil. Oradaki 20 tane kondansatoru toplasaniz 30 TL dahi tutmaz. Eger aleti uzun sure calisir halde tutmak istiyorsaniz hepsini degistirin. Su an calisiyor bile olsalar digerleride kisa zamanda bozulacak zaten. Alet cok yasli. Surekli sok tak yaparsaniz bir sure sonra plastik kisimlari da kirabilirsiniz. Hazir dagitmis haldeyken elden gecirin gitsin.

Bir de ekleme yapayım; ses potansında devre yolları kopukken de yani hiç dokunmadıgımda da parazit sesi mevcuttu.
Patans yol tamiri sonrasıda değişmedi o sorun.
Eğer potun uçlarındaki pcb leri ince ve kısa telle düzeltmezseniz.Özelikle teybin normal çalışması sırasında ince "hıss" sesi duyabilirsiniz .
Potun orta ucu ve GND ye gitmeyen ucu ampli sinyal girişidir ve parazit almaması gerekir.
Eskiden teyp kristallinin kabloları iyi lehimlenmediğinde ,kristale tornavida yada parmağınızı yaklaştırdığınızda LW (Uzun dalga ) radyosunun yayınını duyardınız.Şu anda LW yayını yok galiba.

Eğer potun uçlarındaki pcb leri ince ve kısa telle düzeltmezseniz.Özelikle teybin normal çalışması sırasında ince "hıss" sesi duyabilirsiniz .
Potun orta ucu ve GND ye gitmeyen ucu ampli sinyal girişidir ve parazit almaması gerekir.
Eskiden teyp kristallinin kabloları iyi lehimlenmediğinde ,kristale tornavida yada parmağınızı yaklaştırdığınızda LW (Uzun dalga ) radyosunun yayınını duyardınız.Şu anda LW yayını yok galiba.
2 adet yol için tek eklemiştim.Digeri tek adet ince tel,fotografta ki mavi renk olan ise cok telli ve kalın ve uzun.Onu değiştirecegim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back