Kayar kapı sensör arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elimde böyle iki tane arızalı sensör var.
Biri kendi kendine zırt pırt okuma yapıyor, diğeri hiç çalışmıyor.

Beyaz soketten 5v girişini tespit edemedim.
Rölenin bacakları da benim alıştığım tipten değil. Onunda artı eksi bacaklarını tespit edemedim.
Üzerinde ki orta bacaklar arası bobin var. Acaba o iki uçtan mı veriliyor gerilim?

20211111_150301.jpg
20211111_150158.jpg
20211111_150243.jpg
20211111_150224.jpg

Son düzenleme:
İnceleyince üzerinde doğrultma elemanları olduğunu gördüm. Şimdi bu 5v AC voltajı nereden bulacağız?
Acaba ayarlı Ac Voltaj güç kaynağı projesi mi yapsam :katil2:

20211111_153628.jpg

1636640709941.png

1. Köprü diyota benziyor. Sen ac girişinden (soketten) dc 9V ver diyottan geçer devam eder sıkıntı olmaz.
2. 7805 çıkışında 5V ölçmen gerekir.
3. Rölenin bobin uçlarındaki diyot. Buradan takip ile bobin uclarını tespit edersin. Muhtemelen 5Vdc röle...

Zaten soket 4 pinli. ikisi ac giriş ikisi röle kontağı olmalı...

14425 eklentisine bak

1. Köprü diyota benziyor. Sen ac girişinden (soketten) dc 9V ver diyottan geçer devam eder sıkıntı olmaz.
2. 7805 çıkışında 5V ölçmen gerekir.
3. Rölenin bobin uçlarındaki diyot. Buradan takip ile bobin uclarını tespit edersin. Muhtemelen 5Vdc röle...

Zaten soket 4 pinli. ikisi ac giriş ikisi röle kontağı olmalı...
Rölenin bağlantılarını tam anlayamadım. Neredeyse bütün bacaklardan sinyal alıyorum. Ya arızalı yada değişik bir mantığı var. Tabi devreye lehimli olması da bir etken olabilir.
Neyse eve geçince vereyim 9v bakalım ne olacak.

1636641706678.png

Gökhan abi rölenin ilginç bacaklarını anlayalım diye şöyle bir resim buldum. Seninki sol alttaki muhtemelen. Biz normalde zaten sağ üst ve sağ alttakileri kullanıyoruz. Birinin ismini de söyleyeyim SPDT mesela single pole double throw.

14426 eklentisine bak
Gökhan abi rölenin ilginç bacaklarını anlayalım diye şöyle bir resim buldum. Seninki sol alttaki muhtemelen. Biz normalde zaten sağ üst ve sağ alttakileri kullanıyoruz. Birinin ismini de söyleyeyim SPDT mesela single pole double throw.
Rölenin üzerinde şeması var zaten ama ben anlayamadım tam. Normalde uzaktaki iki bacak artı eksi girişi olur. Bumda pek öyle değil gibi.

Değil evet abi diyottan gidince evet 4 lü ayak grubunun orasında ikisi besleme.

Değil evet abi diyottan gidince evet 4 lü ayak grubunun orasında ikisi besleme.
Bende aynısını düşündüm. Eve gidince bakacağım artık. İşyerinde olunca pek kafa yoramıyorum, malum asıl yapmam gereken iş kamera izlemek :)

Şimdi 9v verdim.
Cihaz çalışıyor. Hareket sensörü görevini yapıyor gibi görünüyor. Hareket aldığında yanındaki ledi bir süre yakıp söndürüyor ve zaman bittiğinde led komple sönüyor.
Bu sırada röleden cılız bir tik sesi geliyor. İletim bacaklarını ölçtüğümde rölenin çekili olmadığını anlıyorum.
Rölenin enerji bacaklarını öltüğüm de 0,003vdc var. Yani röleye 5v gelmiyor.
Bir adım geri gidiyorum, röleyi süren eleman direnç filan olmaksızın Atmel Tiny 25V kontrolcü.
Atmelin enerji girişini ölçüyorum 5v var.
3 nolu çıkıştan rölenin bir bacağına 5 volt herdaim gidiyor. Sensör aktif olsa da pasif olsada.
Bu durum da röle (-) eksi kutbundan anahtarlanıyor anlamını çıkartıyorum.
Ama şuan da eksi kutbun nereye gittiği belli değil. Araştırmaya devam.

20211111_185835.jpg

20211111_190121.jpg

Atmelden + çıkıyor olsaydı diyot kıdsa devre olurdu. Demekki low side anahtarlama yapıyor .
0r direnç ile 7805 ordaki gnd den 5v ölçmelisin

Atmelden + çıkıyor olsaydı diyot kıdsa devre olurdu. Demekki low side anahtarlama yapıyor .
0r direnç ile 7805 ordaki gnd den 5v ölçmelisin
Evet (-) eksi dediğim ucun gittiği yeri bulunca tam olarak demek istediğini anladım.
Şu durum da diyotun katotuna olması gerektiği gibi 5v geliyor.
Diyotun anot ucuna da atmel HIGH olduğu için 5v geliyor.
Sensör okuma yaptığında atmelin 3 nolu bacağını LOW'a çekmesi gerekiyor ve bu sayede Rölenin çekmesi gerekiyor.
O zaman, herhalde ya atmel bozuk LOW'a çekmiyor, yada sensör bozuk komut göndermiyor.

Bu sensörü de hiç tanımıyorum. Hangi bacağı nasıl sinyal gönderiyor bulmak lazım.

Şimdi 9v verdim.
Cihaz çalışıyor. Hareket sensörü görevini yapıyor gibi görünüyor. Hareket aldığında yanındaki ledi bir süre yakıp söndürüyor ve zaman bittiğinde led komple sönüyor.
Bu sırada röleden cılız bir tik sesi geliyor. İletim bacaklarını ölçtüğümde rölenin çekili olmadığını anlıyorum.
Rölenin enerji bacaklarını öltüğüm de 0,003vdc var. Yani röleye 5v gelmiyor.
Bir adım geri gidiyorum, röleyi süren eleman direnç filan olmaksızın Atmel Tiny 25V kontrolcü.
Atmelin enerji girişini ölçüyorum 5v var.
3 nolu çıkıştan rölenin bir bacağına 5 volt herdaim gidiyor. Sensör aktif olsa da pasif olsada.
Bu durum da röle (-) eksi kutbundan anahtarlanıyor anlamını çıkartıyorum.
Ama şuan da eksi kutbun nereye gittiği belli değil. Araştırmaya devam.

Burada kalın punta ile yazdığımdan şunu anlıyorum.

Atmel islemci sağlam neden cunki led yanıp sönüyor. Yani çıkış veriyor. İşlemci gidik değil. Role çıkış vermiyorsa ya rolenin bobininde bir sorun var yada kontaklari geçirmiyor.

Sensor konusunda benzer bir sensor gördüm ama çalışmasını inceleyemedim. Sensör kapasitif yada mikrodalga olabilir. Bu cihazın model etiket marka varmı inceleyelim.

Son düzenleme:
Burada kalın punta ile yazdığımdan şunu anlıyorum.

Atmel islemci sağlam neden cunki led yanıp sönüyor. Yani çıkış veriyor. İşlemci gidik değil. Role çıkış vermiyorsa ya rolenin bobininde bir sorun var yada kontaklari geçirmiyor.

Sensor konusunda benzer bir sensor gördüm ama çalışmasını inceleyemedim. Sensör kapasitif yada mikrodalga olabilir. Bu cihazın model etiket marka varmı inceleyelim.
Evet Atmel sağlam görünüyor. Sensörün bacağından yaptığım ölçüme göre sensörün bozuk olduğunu düşünüyorum.
Çünkü sensör aktifken bacağından 0,236mV okuyorum, sensör pasifken 0,233mV okuyorum.
Bu ikisinin arasındaki değerin çok daha fazla olması gerekir bence.
Ama asıl anlamadığım sensör ledi olması gerektiği gibi yakarken röleyi neden süremiyor?
Sonuçta mantıken sensör atmele komut verir, atmel de bir bacağı ile ledi yakarken, diğer bacağı ile de röleyi anahtarlar.

Evet Atmel sağlam görünüyor. Sensörün bacağından yaptığım ölçüme göre sensörün bozuk olduğunu düşünüyorum.
1-Çünkü sensör aktifken bacağından 0,236mV okuyorum, sensör pasifken 0,233mV okuyorum.
Bu ikisinin arasındaki değerin çok daha fazla olması gerekir bence.

2-Ama asıl anlamadığım sensör ledi olması gerektiği gibi yakarken röleyi neden süremiyor?
Sonuçta mantıken sensör atmele komut verir, atmel de bir bacağı ile ledi yakarken, diğer bacağı ile de röleyi anahtarlar.
1- sensorden voltaj değil sinyal cikiyor olabilir. Voltmetre ile anlasilmayabilir.
2- role bobininden sensor ledo yanarken dc voltaj okuyabilir misin kac volt var? Burada daha önce yaşadığın sorun vardı guc kaynagi kademe devresinde roleler ile ilgili sorun yaşamıştın diye hatirliyorum. Burada roleden ses gelip kontak vermemesi rolenin arızalı olduğunu düşündürüyor bana.

Devrede bir opamp var. Bu opamp muhtemelen sensorden gelen bilgi ne ise onu işlemci için uygun seviyeye çıkartıyor diye düşünüyorum.

2- role bobininden sensor ledo yanarken dc voltaj okuyabilir misin kac volt var?
Önce sorunu yanıtlayayım.
Sensör ledi yanarken röle bobininden voltaj okuyamıyorum.

Çünkü rölenin bir bobinine 7805 den direk 5v geliyor, diğer bobinine ise atmelden 5v geliyor.
Rölenin çekmesi için atmelden gelen 5v un low'a çekilerek gnd ye dönüşmesi gerek. Ama ne sensör aktifken, nede pasifken atmel bu bacağını low'a çekmiyor. Sorun tam olarak bu.

Atmelin 3.bacağı bu röleyi sürüyor. 4.bacağı ise gnd. Ben ölçüm yaparken yanlışlıkla 3 ve 4'ü kısa devre ettim ve röleden sağlam bir tik sesi geldi. Bu durumda rölede sağlam olmalı. Tek sorun atmel röleyi süren bacağını neden low'a çekmiyor?

O zaman ledi süren atmel in çıkış pini ile roleyi süren pinler farklı mı? Niye böyle bir uygulama yapmış anlamadım.

Eger role led ile beraber çekip bırakacak ise?

Ledin tetiklemesi ile roleyi çektirecek ufak bir modifiye yapabilirsin. Araya bir opto koyup rolenin gnd bağlantısını sağlayabilirsiniz.

O zaman ledi süren atmel in çıkış pini ile roleyi süren pinler farklı mı? Niye böyle bir uygulama yapmış anlamadım.

Eger role led ile beraber çekip bırakacak ise?
Bu benim varsayımım. Röleyi hiç bir koşulda çekmediği için test edemedim.

Ben şöyle bir mantık kurdum;
Sensör hareketi algıladı.
Mikrodenetleyiciye haber gönderdi.
Pot ile ayarlanan kapının açık kalma süresi saymaya başladı.
Bu süre boyunca atmelin bir bacağına kare dalga verilerek ledin yanıp sönmesi sağlandı.
Atmelin başka bir bacağı da aynı süre boyunca low'a çekilerek, röle sayesinde kapının açılması sağlandı.

Burada pinlerin farklı olmasını da ledin kare dalga ihtiyacından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkğ rölenin direk low'a çekilmesi gerek.

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back