Kayar kapı sensör arızası

Onu sökersem bir daha yerine takamayabilirim. Çok sıkıntılı bir yerde. Etrafı ufak elemanlarla dolu. Onları kaydırırsam geri takmak için mikroskop almam gerekebilir. :)

Bu gün gececi olduğum için avm nin kapalı olduğu saatte işe geldim. Bir tane kayar kapıdan geçerken kapıyı test edeyim dedim. Sensörün karşısında çeşitli hareketler yaptım.
Gözlemlediğim kadarıyla sensör algılama yaptığında üzerindeki led direk yanıyor ve röleyi çekiyor, hareket durduğu anda ise led sönüyor ve röleyi bırakıyor. Herhangi bir zamanlama söz konusu değil.

Bendeki iki tane modülün üzerinde ki led, hareketi algıladığında bir süre yanıp sönüyor ve sonra komple sönüyordu. Sağlam modülde böyle bir davranışı yok cihazın.

20211130_181856.jpg

Resimdeki gibi bir cihaz daha geldi. Bu cihaz da kapı ile ilgili. Tam olarak nasıl bir fonksiyonu var kapı üzerinde bilmiyorum ama bunun da üzerinde bir mikroçip var. Bu cihazda arızalı diye bir elektronikçiye gösterilmiş. Adam benim gibi acemi olmadığından olacak ki önce bir bozulabilecek elemanları incelemiş. Bakmış ki hepsi sağlam, bir tane normal çalışan cihazın çipini kopyalayıp, çalışmayan cihazın çipine yüklemiş. Ve cihaz aktif hale gelmiş.
Bu cihaz bizim incelediğimiz doppler radarlı cihaz ile aynı firma tarafından üretilmiş. Buradan şu sonuca ulaşıyoruz;
Cihazların çipleri belli bir sayıma kadar programlanmış ve o sayıya ulaşıldığında cihaz devredışı kalıyor. "Planlı eskitme" nin yazılımcı kafası herhalde.

Bu durumda bizim doppler radarlı cihaz da aynı durumda olabilir. Zaten radarın hareketi algılayıp ledi yakması ama röleyi çekmemesi de buna işaret olmalı. Hatta radarın hareketi algıladığında ledi direk yakmak yerine sürekli yakıp söndürmesi de "ben, bana verilen rakama ulaştım ve ömrümü tamamladım. Artık çalışmıyorum" uyarısı gibi bir anlama geliyor olmalı.

Bu radarın çiplerini de kopyalayacaklar ve büyük ihtimalle çalışacak. Ama ben birini çöp etmiştim zaten. Onun Doppler Radarı değişecek. :)

Bu çip okuma, yazma, kopyalama işlerini öğrenmek lazım.

Kopyalaması için çalışan bir sistemdekini okuması lazım. Çipi kilitlememişlerse ancak okuyabilir. Bence olan o değil. O tamir eden, hurda bir karttan çipi komple söküp çalışmayana takmıştır.

Kopyalaması için çalışan bir sistemdekini okuması lazım. Çipi kilitlememişlerse ancak okuyabilir. Bence olan o değil. O tamir eden, hurda bir karttan çipi komple söküp çalışmayana takmıştır.
Bana kopyalandığı söylendi abi. Ben onların yalancısıyım. Hatta çalışmayan 5 tane cihazın çipini bizzat söküp zipli poşetle teslim ettim. Çalışan yazılımı kopyalayıp geri gönderecekler ve ben yine bizzat aynı çipleri yerine takacağım. O zaman netleşir durum tam olarak.

Bana kopyalandığı söylendi abi. Ben onların yalancısıyım. Hatta çalışmayan 5 tane cihazın çipini bizzat söküp zipli poşetle teslim ettim. Çalışan yazılımı kopyalayıp geri gönderecekler ve ben yine bizzat aynı çipleri yerine takacağım. O zaman netleşir durum tam olarak.

O zaman HEX dosyasını bir yerden bulmuştur. Veya çipin üreticisi dayısıdır kilitli çipi okumaya yarayan arka kapıyı kullanıyordur :katil2:

Aslında bir ihtimal daha var. Neticede orada kullanılan çip ATTiny20, içerideki program ne kadar karmaşık olabilir? Bu karttan çok sayıda arızalı geleceğini bilen bir tamirci, onun içindeki kodun eşdeğerini birine yazdırır. O yazılan programın HEX dosyası ile de tekrar tekrar programlar.

O zaman HEX dosyasını bir yerden bulmuştur. Veya çipin üreticisi dayısıdır kilitli çipi okumaya yarayan arka kapıyı kullanıyordur :katil2:
Adamla bizzat tanışmadığım için bişey diyemeyeceğim. Bana söylenen sağlam çipten okuyup, süresi bitene yazdığı. Durum böyleyse çip kilitli değil demektir. Ama biraz daha detaylı öğrenmeye çalışacağım.

Ayrıca ilk fırsatta bir okuyucu alıp çip kopyalamayı öğreneceğim ve bu çiplerden birini de okumaya çalışacağım.
Bu aralar elektroniği çok boşladım ama sorun benden kaynaklı değil. Geçenlerde bir tane usb konnektör lazım oldu. 10tl ye aldım. Bakarsan içi plastik, dışı teneke parçası.
Hep maddiyattan yakınıyorum ama başka bahanem yok ne yapayım.
Aslında bir ihtimal daha var. Neticede orada kullanılan çip ATTiny20, içerideki program ne kadar karmaşık olabilir? Bu karttan çok sayıda arızalı geleceğini bilen bir tamirci, onun içindeki kodun eşdeğerini birine yazdırır. O yazılan programın HEX dosyası ile de tekrar tekrar programlar.
Valla dopler radarın çalışma prensibini bilen herkes yazabilir o kodu. Ben bile yazarım. Doplerden 1 geliyorsa röleyi çek, sıfır geliyorsa bırak. Piyasada pek tiny25 yok. 45-85 filan var. Aslında alıp denemek lazım ama işte ben dopplerden ne geldiğini anlamıyorum.
Yav aslında o da basit gibi. Doplerin devre üzerindeyken çıkışını bir analog pine bağlayıp ne geldiğini görebiliriz.
@Endorfin35+ bile yazar bu kodu. O kadar basit yani. :katil1: :katil1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,495
Son üye
Lyewor_

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back