Kayar kapı sensör arızası

Çıkış için mesafe değil hareket etkili. Bu yüzden ölçüm yaparken sensor alanında hareket ederseniz değişim görmeniz gerekir.

Çıkış için mesafe değil hareket etkili. Bu yüzden ölçüm yaparken sensor alanında hareket ederseniz değişim görmeniz gerekir.

Aslında mesafe de etkili, ama hareket yoksa mesafenin de bir anlamı yok.

Osiloskop ile 16 saniye süre ile çıkışı kaydederken, suntalamı yavaşça sensöre yaklaştırdım. Orada biraz oyalanıp sonra da yavaşça uzaklaştım. Şöyle bir sinyal aldım

a.png

Eğer sensörün önünde hareket eden bir nesne varsa, sensör sinüsoidal bir çıkış üretiyor. Bu sinüsün genliği de nesne ile sensör arasındaki mesafeya bağlı. Nesne yakın ise genlik fazla oluyor.

Sinüsün frekansını ölçmek için tekrar kayda girdim ve kabaca saniyede 3 cm hızla suntalamı sensöre yaklaştırdım. Bu ilerleme hızlında 12 Hz gibi bir frekans elde ediyoruz.

a.png

Engeli daha hızlı hareket ettirirsek frekans daha yüksek oluyor. Burada ölçülen noktada frekans 35 Hz.

a.png

Bu sensör ile ilgili daha önce yaptığım tüm tahminler yanlış çıktı :facepalm1: Dijital çıkış üretiyor dedim, üretmiyor. Mesafeye göre analog DC üretiyor dedim, üretmiyor. Mesafeye göre genliği değişen AC üretiyor dedim, bu da tam olarak doğru değil.

Bu testlerden sonra herhalde doğrusu şu:

Bu sensör, eğer karşısında hareket eden bir nesne varsa, bir sinüs çıkış üretiyor. Bu sinüsün genliği, nesnenin sensöre mesafesi ile ters orantılı. Sinüsün frekansı ise, nesnenin hareket hızı ile doğru orantılı :cheeky4:

Bu durumda kayar kapı devresinin çalışma şekli ile ilgili tanminlerim de haliyle yanlış. Eğer sensör böyle bir çıktı üretiyor ise, hareketi algılamak için low pass değil, high pass filtre kullanmak gerekiyor. bu filtre, sensörün çıkışında hem durağan vaziyette hem de hareketli nesne varken mevcut olan DC bileşeni uzaklaştıracaktır ve sadece bir sinüs sinyal varsa çıkış verecektir.

Ben doppler radarı 5v ile besleyip orta ucundan osiloskopa bağladım.
Hiç bir hareketi ekranda göremiyorum. Milim oynama olmuyor. Sanırım bendeki doppler bozuk.

kapı sensör osiloskop.PNG

1636972694835.png

Bu switch'i baz aldığımda Atmelin 6 numaralı bacağından bu switch'e HiGH - LOW komutu gidiyor olmalı.
Doppler Radar hem aktif konumda iken, hem pasif konumda iken Atmelin 6 numaralı bacağını ölçtüm. Her iki konumda da 0,230vdc civarında voltaj okuyorum. Yani açık ile kapalı arasında en fazla 0,010vdc oynuyor. Eğer bu pin HIGH-LOW yapacaksa 0-5v arasında oynamalı diye düşünüyorum.

Atmel de bozuk olabilir. Ama sırayla gitmek lazım. Eğer önünde birşey hareket ettirdiğinde çıkışta sinüs oluşmuyorsa senin doppler sensör kesin gidik, önce onun yenisini alman lazım.

Atmel de bozuk olabilir. Ama sırayla gitmek lazım. Eğer önünde birşey hareket ettirdiğinde çıkışta sinüs oluşmuyorsa senin doppler sensör kesin gidik, önce onun yenisini alman lazım.
Abi IF bacağı ile GND bacağı arasında, devre üzerinde, mV AC kademesinde iki konumda da ölçüm yaptım. 01.70 mV oluyor. Değişim olmuyor.
Şimdi bunlara test için Dopler Radar alın desem almazlar, ben alsam onlara fatura edemediğim için her halukarda elimde kalacak.
Hem sorunu merak ediyorum, hem para harcamak istemiyorum yav :katil2:
Neyse kenarda dursun bir kaç ay. Asgari ücret 4000tl olursa alırım bir doppler.

Bir dakika ya. Elimi önüne koyunca bir fark olmuyor ama eğer elimi önünde sürekli hareket halinde tutarsam 02.00 - 03.00 mV lara çıkıp çıkıp iniyor.

Bendeki Proteus 8.9 SP2 bunu açamadı Gökhan ...
Ben 8.11 SP0 ile kayıt etmişim.
Bir tane kendim oluşturduğum eleman var. Acaba o sen de yok diye mi açmadı ki?
"Bu eleman sende yok, yine de açmak istiyor musun?" gibi bir soru sordu mu abi?

Ben 8.11 SP0 ile kayıt etmişim.
Bir tane kendim oluşturduğum eleman var. Acaba o sen de yok diye mi açmadı ki?
"Bu eleman sende yok, yine de açmak istiyor musun?" gibi bir soru sordu mu abi?

Hiç açamadı. Herhalde geriye dönük uyumlu olmayan bir değişiklik yapıldı Proteus'da.

Hiç açamadı. Herhalde geriye dönük uyumlu olmayan bir değişiklik yapıldı Proteus'da.
Ben anlamıyorum ki zaten. Koskoca exel'i bile benzer başka bir program da açabiliyorken, kendi içinde sürüm değiştiren sistem, yine kendi dosyasını nasıl açmaz. Şema çizimini seviyorum diye proteus da çizmiştim, keşke KikCad de çizseydim.

@taydin Abi KiCad de çizdim, aşağı ekliyorum dosyasını.

kayar kapı sensörü şeması.PNG

Ekler

• kicad shematics.zip
    9.1 KB · Görüntüleme: 85
Aşağıdaki bölümler doğru gibi ama onun dışındaki şema tutarlı değil. Özellikle LM324 ü söküp altındaki yolları da takip etmek lazım, orada hatalar olabilir.

1637700079479.png

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back