Kendin yap havya ucu

Mikro Step

Kıdemli Üye
Hakko Fx 888D havyam cok sik uc bozuyor.

Dun lehim yapacak uc kalmadigini gorunce 6mm capindaki princ cubugu tornada isleyerek orjinal ucun bir benzerini yaptim.

Gerci dun 3 saat boyunca lehim yaptim ve ucta cok az kutlesme/bozulma oldu. Fakat zimparalayinca duzeldi.

Bundan boyle kendi uclarimla devam edecegim.

Coktandir nikel kaplama deneyi yapmak istiyorum. Bu uclari nikel kaplarsam belki bozulma suresi de uzar.

Seramik isitici ile uc arasindaki bosluk benim de dikkatimi cekti ve Japonun bir bildigi vardir dusuncesiyle deligi dar delmekten cekindim.

Orjinal uclari kullanirken uc sikma vidasi cok cabuk gevsiyordu. Sorunun ucun isitici bolumunde kalan kisminin boyuyula alakali oldugunu gordum ve boyu cok az kisalttim. Bu sorun da bitti.

Ucu konik yerine kademeli yapmamin, imalat kolayligi disinda sebebi yok.

1.jpg

Asagidaki fotoda benzer calismayi Cin mali 3 butonlu 220v kalem havya icin de yaptim. Bu havya da cok sik uc harciyor.
Esasen sorunum havyayi calistirdigimda kullanayim kullanmayayim uzun saatler acik birakmamdan kaynaklaniyor.

1.jpg

Havya uclari, cekirdek kismi fotolarda verdigime benzer sekilde uretmekten ibaret bir islemle yapilmiyor tabiki.
Isinan metaller oksijenle cok hizli tepkimeye girerek korozyona ugrar. Yani isi kimyasal tepkimeleri hizlandirir.

Bu nedenle korozyonu azaltmak icin cekirdek degisik metallerle kaplaniyor ve ortaya pahali uclar cikiyor. (Altin vs ile kaplanmadigi surece ne kadar pahali olabilir ki?)

Ancak bu kaplamalar bir kac yuz um kalinliginda oldugundan uca nazik davranmak sart oluyor.

Ote yandan altinin oksitlenmedigi dusunulurse eger bir gun cok zengin olursam kolay egilip bukulse de altindan bir havya ucu yapmayi isterim.

Son düzenleme:
Standart kullanılan kaplama nedir havya uçlarında? Ben çinko diye biliyorum ama ... Değilse bile çinko kaplama denenebilir. Veya kalay da olabilir. İkisi de mükemmel lehim tutar.

Muhtemelen firmadan firmaya degisiyordur.

BasicTipConstruction.jpg

main-qimg-05b792d7c665ea9b495350f2d00bb6ea

TBD0601895901_B3_b5d67792-615e-4613-b0c6-48e8bf3462ba.jpg

Son düzenleme:
Fotolar neden en kaliteli havya ucunda bile ucun asindigini acikliyor.

Ucun arka kisimlarini bana kalirsa kaplamasalar bile olur. Ne yapilacaksa ucun lehim topunu tutan kisminda yapilmasi lazim. Orda da pek bir sey yapilmamis. Demir kaplama yapmislar ki demir de isi etkisinde korozyana acik oluyor.

Altin kaplamayi denemek lazim.

Hatunun takilarindan birisini eritsem ne olur acaba?

Fotolar neden en kaliteli havya ucunda bile ucun asindigini acikliyor.

Ucun arka kisimlarini bana kalirsa kaplamasalar bile olur. Ne yapilacaksa ucun lehim topunu tutan kisminda yapilmasi lazim. Orda da pek bir sey yapilmamis. Demir kaplama yapmislar ki demir de isi etkisinde korozyana acik oluyor.

Altin kaplamayi denemek lazim.

Gerçekten, arka sapı küflense ne olacak küflenmese ne olacak? Baklava gibi kaplamışlar da kaplamışlar :katil2:

Ama normalde demire lehim yapmak zordur, neden demir seçmişler anlamıyorum. Oradaki demir nasıl oluyor da mükemmel lehim tutuyor.

Hatunun takilarindan birisini eritsem ne olur acaba?

Atölyedeki bütün takım taklavatı camdan aşağı atar herhalde :)

Hmm aslında bu altın uçlu havya yapıp bunu araplara satmak lazım :dusun2:

Demir uzerindeki oksit temizlenince lehimi guzel tutar. Muhtemelen surtunmeden dolayi asinma direnci yuksek olsun diye demir kaplaniyordur.
Ciplak bakir uc cok kisa surede asinip gidiyor. Princ daha iyi. Bir ara malzeme almaya gittigimde bronz cubuk alayim.

Aksam bir tane de komple demirden uc yapip deneyeyim.

Altin evet korozyon acisindan mukemmel olur ama surtunme etkisini unutmusum cok hizli asinip gidecektir.

Demirden uc yaptim. Ilk basta 300 dereceye ulasma suresi biraz uzadi fakat lehimleme acisindan hic fark goremedim.

Pastaya dokundurdugumda uc cok fazla karariyor.

Daha once dikkatimi cekmedi, saptan ses geliyor. Enerjinin verilip kesilmesi durumlarinda belli belirsiz bir tikirti duyuyorum.

Kablo uclarini acip lehimle kaplamaya kalktigimda kabloda lehip topu kaliyor. Normalde boyle bir durum cok nadir olurdu.

Son düzenleme:
Standart kullanılan kaplama nedir havya uçlarında? Ben çinko diye biliyorum ama ... Değilse bile çinko kaplama denenebilir. Veya kalay da olabilir. İkisi de mükemmel lehim tutar.
Şu ana kadar Ben de komple çinko olarak biliyordum. Mıknatıs testi yaptım şimdi deli gibi çekiyor.

Okulda bu hafta bunu konuştuk. Solomon kalem havyaların hepsinin ucu eridi gitti. Depodan yedek uç çıkardık onları kullandık ama sürekli başımıza gelen bir durum bu. Pirinç ile deneme yapmayı düşünüyordum siz yapmışsınız. Okul için uygulanabilir sanırım. Bakır kadar hızlı deforme olmuyorsa, ucu güzel lehim tutuyorsa denenebilir.

Bakir uzerine demir kaplamanin nasil yapilacagi konusunda bilgi bulamadim.
Karsilasirsaniz bu baslik altinda link vermenizi beklerim.

Bakir uzerine demir kaplamanin nasil yapilacagi konusunda bilgi bulamadim.
Karsilasirsaniz bu baslik altinda link vermenizi beklerim.
Bakır klorür olduğuna göre demir klorür de vardır. Kaplama diğer kaplama yöntemleri ile aşağı yukarı aynıdır. Elktroliz yöntemi denenebilir.
(Bunların hepsi varsayım, kesin bilgi değil)

Elimde atil durumda cope gidecek bolca PC islemcileri var. Bunlarin bolca altin kaplamali pinleri var.

Saloma ile isitip bu altinlari lehim yapar gibi bakira sivamak mumkun mudur?

Bakır klorür olduğuna göre demir klorür de vardır. Kaplama diğer kaplama yöntemleri ile aşağı yukarı aynıdır. Elktroliz yöntemi denenebilir.
(Bunların hepsi varsayım, kesin bilgi değil)

Demir 3 Kloruru zaten bakir eritmede kullaniyoruz. Kimyacilara sorayim.

Elimde atil durumda cope gidecek bolca PC islemcileri var. Bunlarin bolca altin kaplamali pinleri var.

Saloma ile isitip bu altinlari lehim yapar gibi bakira sivamak mumkun mudur?

Bu altin kaplama çok ince bir katman şeklinde. İnce olduğu için yeterli kaplama yapmak için onlarca işlemci kullanmak gerekebilir.

Muhtemelen saloma ile ısıtmak o kaplamayi sökmeye ayırmaya uygun yöntem değil.

Bu kaplamayi sökme işini kimyasal ile yapıyorlar. Pinleri asit ile altini eritip , cokeltip başka bir yerde saflastiriyorlar.

Kral suyu denen Sülfürik asit ve Nitrik asit karışımı bir sıvı da işlemler yapılıyor. Ben açık havada ve pencere kenarında yapmama rağmen odadaki tüm metalleri korozona uğratmıştı.
Özetle, karmaşık ,tehlikeli ve ortamıda mahveden bir işlem.Bunun yerine altın eriten yerler var havya ucuna kaplama için fikir verebilirler.

Artik bozulan havya uclarimi atmayacagim. Biraz once bozuk ucu egeleyerek smd 805 paket direnc kondansatorleri sokmek icin aparata cevirdim.

SMD direncleri sokmek inanilmaz kolaylasti.

1.jpg

1680261043905.png

Bu basliga yazdigim tarihlerden yola cikarak;

Ilk ucu 7 Ekim 2022'de
Ikinci ucu 5 Aralik 2022'de
Simdi de ucuncu ucumu 31 Mayis 2023'de yapmisim.

Ilk uc, 2 ay, ikinci uc yaklasik 6 ay girmis.

Ilk ucu yaparken sanayiden aldigim princ malzemeyi kullanmistim.
2. ve 3. ucu ise Amerikadan gelen bir cihazdan cikan/arta kalan princ metalinden yaptim.

Malzemeden mi kaynaklandi yoksa ilk iki ay havyayi cok mu kullandim emin degilim.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back