Kendin yap üst seviye üç boyutlu yazıcı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Z wobble ile ilgili videoda ratrig diye bir firmanın ürünü olan V-CORE yazıcılarından bahsediliyor. Özelliklerine bakınca da yapısı çok iyi görünüyor. Türkiye'de şu anda yok ama takip etmek lazım. Hem kendin yap olsun hem de iyisi olsun diyenler için güzel bir ürün.

1680536360538.png

Bu yazıcının bütün planları, plastik parçaların da STL modelleri açık kaynak olarak mevcut. Uğraşmak isteyen, Türkiye'de de bulunan sigma profiller ile bu yazıcıyı gerçekleştirebilir.

Yani frezeyi icat etmek için önce frezeyi mi icat ettiler? :)

Evet orada mutlaka kötüden iyiye giden tarihsel çözünürlük ve doğruluk aşamaları vardır.

Programlamada da vardır benzer durum. Bir C derleyicisi, aynı zamanda kendisi de bir C programıdır ve bir C derleyicisi ile derlenmiştir. O derleyici de daha eski versiyon bir C derleyicisi ile derlenmiştir. Bu böyle geri gider, onun başlangıcında bir assembly programı vardır, onun başlangıcında makina dili programı vardır, onun başlangıcında da lambalı bilgisayar vardır vs vs :D

Onunla ilgili bir fıkra vardır. Horoza sormuşlar, yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan diye. Horoz da "valla ben anlamam. Ben koyar geçerim, sonra ne olursa olur" demiş ...
Aslında horoz orada farklı bir cevap vermiş ama tabii forum kurallarını çiğnemeyelim :) .

Ben lisede deneyimli bir torna hocasına sormuştum ilk tornalar/frezeler nasıl yapıldı diye.

O da eğe ile falandır herhalde demişti. Peki dedim eğe nasıl yapıldı? Orasını bende bilmiyorum demişti..

Başlangıçta her şey toz ve gaz bulutuydu ... sonra bugünlere geldik. Aradaki hikayeyi çok kurcalamaya gerek yok :) .

Başlangıçta her şey toz ve gaz bulutuydu ... sonra bugünlere geldik. Aradaki hikayeyi çok kurcalamaya gerek yok :) .
Kısaca bişey çalışıyorsa ellemeyin. Mühendis değilim ama mühendisliğin yazılı olmayan birinci kuralı bu.:D

Meşhur Voron projesi var. O da açık bir proje, parçaları toplayıp kendiniz yapıyorsunuz. Ucuza gelmiyor çünkü tasarımlar genelde üst seviye. Çift Z motoru vs.

Bigtreetech de şematik falan bayağı bilgi paylaşımı yapıyor. Bir anakartına bakmıştım acaba biz şematiğe bakarak yapsak kaça patlar bize diye sadece işlemcisi özdisanda anakartla aynı para 968TL+KDV çıktı.

Kısaca bişey çalışıyorsa ellemeyin. Mühendis değilim ama mühendisliğin yazılı olmayan birinci kuralı bu.:D
Triger kayışı kopana kadar bekle de görelim :dans2: :dans2: :dans2: .
Havaya bulut ağdı (kapladı) ise şemsiyeyi hazırlamak lazım.

Yumurta tavuktan çıkar tabiki :katil2:.
Yumurta ( Çanakkale ağzıyla yımırta ) tavuktan çıkmaz, dinozordan çıkar. Çünkü tavuklar aslında dinozordur. Demek ki frezelerin tarihi dinozorlar ile başlar. :cheeky1:

Mekanikte her sey high levelden low levele gittigi halde programcilikta tersi oluyor. Simdi bir program yazarken oraya kutu koy, icine de veritabanindan su sorgulama sonuclarini yaz diyoruz. Eskiden asm ile bunu yapmak icin 15 cilt kitap kadar kod yazmak gerekirdi herhalde.

Yumurta ( Çanakkale ağzıyla yımırta ) tavuktan çıkmaz, dinozordan çıkar. Çünkü tavuklar aslında dinozordur. Demek ki frezelerin tarihi dinozorlar ile başlar. :cheeky1:
Peki o zaman, dinazor mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı dinazordan ? :cheeky3:

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back