Kısa Süre Müzik Çalan Modül Arıyorum

Piezo mp3 calabilir mi ki? Sesi cok dandik cikmaz mi?

Bu uygulamada ses kalitesi en son önceliğimiz. Müziğin de mp3 değil, 8 kHz, 8 bit ile örneklenmiş (eski kablolu analog telefon kalitesi) veri olduğunu düşünmek lazım. İşin içine mp3, kalite falan girince fiyatlar anında 10 katına çıkar.

Bu uygulamada ses kalitesi en son önceliğimiz. Müziğin de mp3 değil, 8 kHz, 8 bit ile örneklenmiş (eski kablolu analog telefon kalitesi) veri olduğunu düşünmek lazım. İşin içine mp3, kalite falan girince fiyatlar anında 10 katına çıkar.
Daha once acilan konuda sormustum zaten calinacak dosya bilgilerini. Ama yanit gelmemisti ki. :dusun2:

mp3 dediğin anda decoder gerekiyor, dünyanın belleği gider. Gerek de yok, raw audio veya WAV ranatlıkla iş görür.

mp3 dediğin anda decoder gerekiyor, dünyanın belleği gider. Gerek de yok, raw audio veya WAV ranatlıkla iş görür.
Iyi de bu benim sordugum sorunun yaniti olmadi. MP3 ve wav in encode edilmesi icin cok farkli islemci gucu ve bellek gerekiyor, OK. Ama wav da olsa piezo ya baglayinca ses cok dandik cikacak. Ne calacak ki? Piezo o sesi cikarabilecek mi? 32 Ohm hoparlor baglasa o cikis akimini destekler mi devre? O hoparlorun ses seviyesi ne olur peki? Amaci karsilar mi? Sesli bir ortamda duyulmaz herhalde.

"Mutlu yıllar saaanaaaa!!! dendiğini anlayabilecek mi kartı alan? önemli olan bu.

sd karttan direkt ses çalmak kolay.

fat16veya fat32 olarak formatlı kartın içine sesler 8 bit mono waw formatında atılıyor, sıkıştırma yok.
waw dosyasının yanılmıyorsam ilk 64 byte kısmı header. orayı atlıyoruz sonraki her bir byte sample rate hızında dac veya pwm üstünden
analog çıkışa veriliyor. daha yüksek kalite lazımsa 16 bit veya işlemci hızına göre daha yüksek sample rate ile de olur.

tabi şimdi dfplayer ve benzeri modüller sayesinde bunlarla uğraşmaya gerek yok.

sd karttan direkt ses çalmak kolay.

fat16veya fat32 olarak formatlı kartın içine sesler 8 bit mono waw formatında atılıyor, sıkıştırma yok.
waw dosyasının yanılmıyorsam ilk 64 byte kısmı header. orayı atlıyoruz sonraki her bir byte sample rate hızında dac veya pwm üstünden
analog çıkışa veriliyor. daha yüksek kalite lazımsa 16 bit veya işlemci hızına göre daha yüksek sample rate ile de olur.

tabi şimdi dfplayer ve benzeri modüller sayesinde bunlarla uğraşmaya gerek yok.
Ben bunu uln2003 konusundan buraya taşıdım ama yanlış mı yaptım acaba. Çok yoğun olmasa da benim konuda da bir ara lafı geçmiş. Acaba ona cevaben mi yazmıştın?

ULN2003 Nasıl Çalışıyor? konusundaki mesajın bla bla konuya taşındı.
ben yanlış konuya yazmadım, o konuda SD karttan player olmadan nasıl müzik çalıyor diye sorulmuştu.

yani çok fark etmiyor aslında aynı insanlar yazıp okuduğu için herhalde bu bilgi lazımsa ilgilisi burada da görecektir. diğer post için çok da kritik bir bilgi değildi.

ULN2003 Nasıl Çalışıyor? konusundaki mesajın bla bla konuya taşındı.

ben yanlış konuya yazmadım, o konuda SD karttan player olmadan nasıl müzik çalıyor diye sorulmuştu.
Tamam kusura bakma ben yanlış anlamışım. Bu konuda yoğun müzik konuşulunca yanlış yere yazdın sandım. Birazdan geri taşırım oraya.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back