Komponent Sökme Çilesi

ütü modifesi ile oluyor bu hemde güzel oluyor.
Elimde feda edebileceğim bir ütü yok ama acaba plaka rezistans veya başka bir tür rezistans kullanarak böyle birşey yapmak nasıl olur acaba. Birde tabii sıcaklık ayarını yapabilir miyim?

Elimde feda edebileceğim bir ütü yok ama acaba plaka rezistans veya başka bir tür rezistans kullanarak böyle birşey yapmak nasıl olur acaba. Birde tabii sıcaklık ayarını yapabilir miyim?

Hem de çok güzel olur. Sıcaklık ayarı değil sıcaklık regülasyonu olması lazım. Belli sıcaklıkta sabit tutmalı. Benim weller istasyon ile beraber şöyle bir alttan ısıtma aparatı geldi. Bir havya kalemi gibi ana cihaza takılıyor. Küçük kartlarda kullanıyorum ve yanlış hatırlamıyorsam 200 dereceye kadar ısıyı ayarlıyorsun ve o ayarda sabit tutuyor

IMG_20221108_205935.jpg

IMG_20221108_210035.jpg

IMG_20221108_205947.jpg

Amacin tum malzemeleri sokmekse karti yemek firinina koy firini calistir ve kapagini kapat. Ara ara malzemeleri cimbizla durt. Kimildamaya baslamissa karti pense ile tut bos bir yemek tepsisimin icine kuvvetlice vur. Sana bos bir pcb kalacaktir.

Hem de çok güzel olur. Sıcaklık ayarı değil sıcaklık regülasyonu olması lazım. Belli sıcaklıkta sabit tutmalı. Benim weller istasyon ile beraber şöyle bir alttan ısıtma aparatı geldi. Bir havya kalemi gibi ana cihaza takılıyor. Küçük kartlarda kullanıyorum ve yanlış hatırlamıyorsam 200 dereceye kadar ısıyı ayarlıyorsun ve o ayarda sabit tutuyor

20083 eklentisine bak

20085 eklentisine bak

20086 eklentisine bak
Peki sıcaklık regülasyonunu nasıl yapacam? Zor bir iş gibi duruyor.

Amacin tum malzemeleri sokmekse karti yemek firinina koy firini calistir ve kapagini kapat. Ara ara malzemeleri cimbizla durt. Kimildamaya baslamissa karti pense ile tut bos bir yemek tepsisimin icine kuvvetlice vur. Sana bos bir pcb kalacaktir.
Kartta plastik parçalarda olabiliyor. Onlarıda eritmesin.

Gecmis yillarda bu sekilde cok kart soktum. Malzeme erir korkum olmadi. Eriyeni attim.

Cipler, direncler seramik caplar vs sorunsuz sokuluyor. Elkolar, konnektorler vs icin garanti yok.

Peki sıcaklık regülasyonunu nasıl yapacam? Zor bir iş gibi duruyor.

Hazır pid kontrollü termostatlar var.

1667932048656.png

Kendin bir arduino ile de yaparsın ama pid işi biraz bilgi gerektiriyor. Veya pid'siz doğrudan basit on/off kontrol yaparsın. Ama böyle yapınca ya tepki süresi çok uzun olur, veya belli bir sıcaklık değeri etrafında osilasyon yapar.

Hazır pid kontrollü termostatlar var.

20087 eklentisine bak

Kendin bir arduino ile de yaparsın ama pid işi biraz bilgi gerektiriyor. Veya pid'siz doğrudan basit on/off kontrol yaparsın. Ama böyle yapınca ya tepki süresi çok uzun olur, veya belli bir sıcaklık değeri etrafında osilasyon yapar.
pid'den kaçmamak lazım öğrenincr çok işe yarıyor

pid'den kaçmamak lazım öğrenincr çok işe yarıyor

Enda gibi hazır cihaz alınca öğrenecek birşey yok :) cihaz kendisi PID self tuning yapıyor, katsayıları kaydediyor ve sonra da çalışıyor.

Arduino ile PID yapmak için de belki hazır PID yapan kütüphane vardır onu kullanabilirsin. O zaman da gene öğrenecek birşey yok, kütüphane işi hallediyor. Ama PID işini doğrudan kendi yazılımın ile yapmak istiyorsan, o zaman dijital kontrol teorisine el atman gerekiyor. Kolay bir alan değil.

Enda gibi hazır cihaz alınca öğrenecek birşey yok :) cihaz kendisi PID self tuning yapıyor, katsayıları kaydediyor ve sonra da çalışıyor.

Arduino ile PID yapmak için de belki hazır PID yapan kütüphane vardır onu kullanabilirsin. O zaman da gene öğrenecek birşey yok, kütüphane işi hallediyor. Ama PID işini doğrudan kendi yazılımın ile yapmak istiyorsan, o zaman dijital kontrol teorisine el atman gerekiyor. Kolay bir alan değil.
Ben arabaya hız sabitleme için pid yapmayı denedim.

güzel bir orta seviye matamatik bilgisi istiyor üstüne birde orta seviye orta seviye c istiyor.

Ama 2 3 gün zaman ayırdığında yapılabilir pid kontrol öğrenince de işine çok yarar insanın

Şöyle birşey buldum fiyatı görece uygun. Isıtma alanı biraz dar ama idare eder gibi sanki. Pid kontrollü termostatla benzer fiyata.

Zd-8910 - Trendyol

zd8910.png

zd8910-trendyol.png

Gücü düşük bunun, sendeki kart da çok büyük. O kart için yeterli olmaz bu.

Benim BGA rework makinasının seramik rezistanslarının gücü 5 kW. Bir anakartı ısıtmak için bu kadar güç gerekiyorsa, bir anakartın yarısı boyundaki bir kartı ısıtmak için haliyle 300 W yeterli olmaz :)

Kartlardan malzeme sökmek için pahalı çözümlere gerek yok
Eski bir ütü veya ısı ayarlı tek göz elektrik ocağı olabilir .
Kurşunlu lehim 180 derece de erimeye başlar .
Kurşunsuz 217 derece.

Alttan ısıtma , üstten havya ile kolayca malzemeler çıkartılır.

Gücü düşük bunun, sendeki kart da çok büyük. O kart için yeterli olmaz bu.

Benim BGA rework makinasının seramik rezistanslarının gücü 5 kW. Bir anakartı ısıtmak için bu kadar güç gerekiyorsa, bir anakartın yarısı boyundaki bir kartı ısıtmak için haliyle 300 W yeterli olmaz :)
O zaman aşağıdaki tipte olan cihazlarda çok işe yaramaz. Bunlar da genelde 600W.

yihua.jpg

Sen önce ütü ile bir dene. Ütü ortalama 2000 watt.

Sen önce ütü ile bir dene. Ütü ortalama 2000 watt.
normal ütü halinde kullanınca termostatın izin verdiği kadar ısıtabiliyoruz.

Ben hurda ama reziztansı sağlam ütü alıp herşeyini söküp atıp direkt elektriği verip lehim bile söküyordum böyle çok fazla hurda kart varsa elinde ütü reziztansı ile 1 dakikadan kısa sürede bütün elemanların lehimlerini sökebiliyoruz tabii iğrenç bir koku salıyor reziztans bu kadar yüksek sıcaklığa çıkınca

Pürmüzle olmaz.
Isı ayarı nasıl tutturulacak.
Gaz ayarını az versen lehim erimez çok versen malzemeyi yakar

Elektronik elemanlara çok zarar verir
Elektrolitik kondansatörler in tümü zarar
Dirençler yanacaktır kararacaktir.
Olmaz o iş

Gazli mutfak ocaginda hatta pleyt tipi elektrikli ocakta karti alltan isitip malzemeleri cok soktum. Plastik aksamli malzemeler zarar goruyor ama cipti direncti seramik kondansatordu xtal di cok kolay sokuluyor.

Isi ayarli sistemler pcb ye hasar vermemek adina gerekli. PCByi gozden cikarttiysaniz yanik pcb kokusunu da benim gibi seviyorsaniz ocakta direk aleve tutun ya da yemek firininda sokun gitsin.

Zararini bilmem bana parfum gibi geliyor, afrodizyak etkide bulunuyor.

Zararini bilmem bana parfum gibi geliyor, afrodizyak etkide bulunuyor.
PCB, boya, lehimdeki kurşun, kalay, ağır metaller, pasta, flux, çeşitli kimyasallar vs.vs..
Isı ile ortaya çıkan zehirli gazlar
- kansızlık
- iktidarsızlık
- hormonal bozukluk
-akciger kanseri

Ayrıca gözler, burun veya solunum yollarında ciltte tahrişe ve yanma hissine neden olabilecek dumanlar üretirler. Lehim aşırı derecede ısındığında en uç ve tehlikeli durum ortaya çıkar. Yaklaşık 350 ° C'de kurşun, dumanlara ekleyerek buharlaşmaya başlar. Bu dumanları solumak çok zehirli ve hatta kanserojen olabilir.

Kurtel lehim internet sayfasında şu uyarılar var.

Zararlılık İfadeleri
H360FD-Üremeye zarar verebilir. Doğmamış çocukta hasara yol açabilir.
H362- Emzirilen çocuğa zarar verebilir.
H372- Uzun süreli veya tekrarlı maruz (Soluma: toz, oral) kalma sonucu organlarda hasara (Kan, böbrek, merkezi
sinir sistemi) yol açar.

Önlem cümlesi/ Önlem
P201- Kullanmadan önce özel talimatları okuyun.
P261- Dumanını solumaktan kaçının
P263- Hamilelikte ve anne sütü verirken temastan kaçının.
P280- Koruyucu eldiven /koruyucu kıyafet kullan.
Lehim sırasında açığa çıkan dumanları solumaktan kaçının. Sürekli duman burnu, boğazı ve akciğerleri tahriş edebilir ve uzun süreli/tekrarlayan durumlarda alerjik reaksiyon yapabilir. (astım) Lehimi elledikten sonra;yemek,içecek ve sigaradan önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutun. 500 ⁰C’nin üzerine ısıtmayınız.

Kesinlikle Solumayın...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,822
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back