Kristal diyotlu radyo yapan var mı?

deneyci

poor user
Kristal diyotlu radyolarda seçicilik nasıl arttırılıyor?
Benim yaptıklarım hep geniş band oluyor.
Karmakarışık çıkıyor istasyonlar. :)

04f35309759b5df59f62dcd6aa86ec6d.jpg

Onuda anlamıyorum.
Aynı bobin osilatör olarak çalışınca dar bant oluyor?
Diyot bağlayınca geniş bant oluyor. :)
diyotla bir ilgisi yok aslında diyot sadece doğrultucu orada. ama herhangi bir tank devresi veya rezonans devresinin parametreleri giriş çıkış empedansına bağlıdır. kristal radyoda öyle çok iyi bir seçicilik yakalayamazsın zaten radyolar da genelde fm gibi dip dibe değildir.

Bobinin omik degeri ne kadar dusuk yapilirsa (videoda kap kalin boru kullanmis) bu bobin ve kapasitorle yapilan tank devresinin band genisligi cok dar oluyor. Bobin direnci arttikca band genislemeye basliyor.

Dolayisi ile videodaki cozum en basit cozum olmus. Fakat gene de bir birine yakin frekansda yayin yapan vericileri bu denli basit bir radyo ile tek tek dinlemek muhtemelen mumkun degildir.

Son düzenleme:
diyotla bir ilgisi yok aslında diyot sadece doğrultucu orada. ama herhangi bir tank devresi veya rezonans devresinin parametreleri giriş çıkış empedansına bağlıdır. kristal radyoda öyle çok iyi bir seçicilik yakalayamazsın zaten radyolar da genelde fm gibi dip dibe değildir.

YÜKLEME​

Rezonans devreleriyle ilgili zorluklardan biri yüklemedir. Bu, akımın bir rezonans devresinden çekilmesidir, bu da onu sönümler veya salınımı oldukça hızlı bir şekilde azaltır. Dedektör olarak kullanılan diyotların empedansı gerçekten çok düşüktür ve bu, devreyi hızlı bir şekilde yükler. Aynı nedenden dolayı, 8Ω, 16Ω veya 32Ω empedanslı sıradan kulaklıklar salınımı tamamen durdurur ve çalışmaz.

Pek çok kristal sette 600Ω ve üzeri empedanslı kulaklıklar kullanıldı, ne kadar çok olursa o kadar iyi. Modern versiyonlar çok yüksek empedanslı piezo kulaklıklar kullanır. Bu nedenle birçok kristal radyo tasarımında rezonatör bölümünde dişli bir bobin kullanılır. Bobinin yalnızca küçük bir kısmı dedektör tarafından yüklenir, geri kalanı rezonatör bölümüne ayrılır.

6423c157c672e04f0475c9fa,816,544

Bobin telinin iç direnci zaten düşük. Q değerine fazla etkisi yok.
Verdiğin bağlantıda bu aklıma yatan sadece bu açıklama var. Ama bu şekile bağlantıda işe yaramıyor.

Bobin telinin direnci dusuk oldugu icin mi bazi devrelerde telin ustu gumus ile kaplaniyor?

Bobin telinin direnci dusuk oldugu icin mi bazi devrelerde telin ustu gumus ile kaplaniyor?
Gümüş ile kaplamanın fazla bir etkisi olmuyor. Sadece İnce tellerde işe yarar.
Zaten bakır ile gümüş arasında fazla bir fark yok.
Hesabı var koyarsın direnci bant genişliğini çıkartırsın. :)

bakır boru güç taşımak için kullanılır, skin effecten dolayı iletkenin iç yüzeyinden akım akmaz. litz teli de 1 mhz altı uzun dalga-orta dalga alıcılarda kullanılır. askerde muhtemelen uhf-vhf telsizlerin için görmüşsündür. o frekanslarda tel çok kısa olduğu için iç direncini düşürmeye uğraşmazlar. ama vhf projelerinde gümüş kaplı bakır tel çok defa gördüm.

askerdeki vhf telsiz ile khz bandındaki uzun dalga alıcıyı kıyaslarsan yanılırsın. ben de mesela ghhz bandı vericilerde hiç bobin görmüyorum hatta aşağıdaki gibi garip garip şekiller var. acaba bu adamlar bu işi bilmiyor mu ?

1718219186111.png

Son düzenleme:
Superheterodin yerine kristal diyodlu radyo yapmak ne gibi bir avantaj sağlayacak? Beklenen nedir?

Günümüzde frekanslar iyice işgal edilmişken tek istasyon alabilecek seçicilikte olmadıkça ne işe yarar?

bakır boru güç taşımak için kullanılır, skin effecten dolayı iletkenin iç yüzeyinden akım akmaz. litz teli de 1 mhz altı uzun dalga-orta dalga alıcılarda kullanılır. askerde muhtemelen uhf-vhf telsizlerin için görmüşsündür. o frekanslarda tel çok kısa olduğu için iç direncini düşürmeye uğraşmazlar. ama vhf projelerinde gümüş kaplı bakır tel çok defa gördüm.

askerdeki vhf telsiz ile khz bandındaki uzun dalga alıcıyı kıyaslarsan yanılırsın. ben de mesela ghhz bandı vericilerde hiç bobin görmüyorum hatta aşağıdaki gibi garip garip şekiller var. acaba bu adamlar bu işi bilmiyor mu, askerde hiç telsiz içi açmamışlar herhalde ? açsalar ordaki gibi bobinaj teli kullanır çözerlerdi.

34488 eklentisine bak
Askerde Hf bandıda kullanılıyor. Benim zamanımda lambalı devre idi hepsi. :)
Küçük telsizlerde vardı transistor.
Entegre devre görmedim hiç.

Superheterodin yerine kristal diyodlu radyo yapmak ne gibi bir avantaj sağlayacak? Beklenen nedir?

Günümüzde frekanslar iyice işgal edilmişken tek istasyon alabilecek seçicilikte olmadıkça ne işe yarar?
süper heterodinin if katından sonraki devre aynı devre.
Aynı rezonans devresi var.

Kısa, Orta we uzun dalga yayınlarında...
Wericiler genlik modülasyon çıkış yaparlar. Alınan frekansların zarflarını elde ederseniz nakledilen ses kalır elinizde. Ancak verilenlerin tamamı antene geldiğinden bir filtreye ihtiyaç duyulur. Bant geçiren filtre ile ancak seçicilik sağlanabilir. çok dar bir bölgeye indirgemek çok katlı filitre ile ancak mümkün olur. O yüzden pasif filitreler yerine aktif filitreler kullanılır ki daha yüksek sinyal seviyesi elde edilebilsin.
Normalde Filtrelemeyi anten ve osilatör arasındaki 455kHz farkı 3 katlı 455 kHz lik filtrelerden geçirerek zarfı elde edilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back