Kuantum bilgisayar

Ülkeler arası yarışa neden olan bir bilgisayar. Herkes benimki daha güçlü diye yarışıyor. Bilmem kaç çekirdekli, bilmem kaç ramli, saniyeler içinde petabyte' larca veri işleyebilen bir sistem.
Ezberden bukadar bendeki bilgi. :)

Ben hala tam olarak nasıl çalıştığını anlayamadım. Ama şunu kesinlikle anladım ki, nasıl çalıştığını anlatmaya çalışanların kendisi de tam olarak bilmiyor.

Digital bilgisayarlarda isin temelinden baslayinca and, or, not kapisi ile baslanir. Ardindan Mux, Demux. Sonrasinda FFlar gelir. Nihayetinde ardisil senkron/asenkron lojik tasarimlar vs.

En sonunda CPU yapisini anlariz.

Arastirmadim ama Quantum bilgisayarlarla ilgili anlatim goremedim.

Quantum bilgisayar denince kafamda ic yapisi hakkinda kabaca da olsa bir fikir olusmasini isterdim.

Son düzenleme:
Her problem Quantum bilgisayarda daha mi hizli cozulur?

Mesela PID algoritmasi?
Mesela iterasyonlar?

benim anlaya bildiğim kadarı ile,

günümüzdeki elektronik bilgisayarlar bitler ile oluşuyor ve içerisinde 0 veya 1 değerini içeriyor.
kuantum bilgisayarlar ise qbitlerden oluşuyor. 0 ve 1 değerlerini içerebilirken aynı zamanda hem 0 hem de 1 değerinide aynı anda içerebildiği qbitlerden oluşuyor.
bu sayede olasılık hesaplamalarında normal bilgisayarlara göre çok daha karmaşık işlemleri çok daha hızlı gerçekleştirebiliyor. kuantum bilgisayarların bir atomu simüle edebildiği söyleniyor.
bütün sistem bu mantık üzerine inşa edilmeye çalışılıyor. geleceğin işlemci bilgisayarlarıda denilebilir.

Benim aklımda kalan tek bilgi. Normal bilgisayarda bir bit 1 ve 0 olmak üzere iki durumlu. Quantum bilgisayar ise 3 durumlu.3. durum bitin 1veya0 olma ihtimali... :cheeky2:

Benim anladığım, kuvantum bilgisayarlar, klasik mimarinin çok daha hızlı çalışan bir versiyonu değil. Paradigma tamamen farklı. Mesela arama yapıyorsun, veri sayısından bağımsız olarak aramanın başlaması ile bitmesi neredeyse aynı anda oluyor. Mesela iki girişli lojik AND gate gibi düşün, iki bit giriyor, sonuç çıkıyor. Milyarlarca veri var, arama giriyor, sonuç anında çıkıyor.

IBM’in üretip pentagona verdiği makinedir
kuantum bilgisayar shor algoritması kullanır
klasik bilgisayar RSA
yani RSA kilitse shor/kuantum bilgisayar çilingirdir

nedir degilde nasil olculur gibi sorularla arastirirsan geyikten ziyade osiloskop ile yapilan olcumler cikiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back