Kuru Film Baskı Devre İçin Lamba Seçimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Biraz araştırma yaptım. Aşağıya linklerini koyacağım uygun fiyatlı 4 çeşit floresan buldum.
Asıl niyetim 3 adet alta, 3 adet de üste koymak ama eğer yetiyorsa 2 alta, 2 üste alırım bütçe olarak da zorlanmam.
Aslında beyaz ışıkla bile yapılabilen bu sistem de aşağıdaki linktekilerden hangisini alırsam alayım beyaz ışığa göre kat kat üstün olacaktır.
Yine de almışken bir kere alıp, ne aldığımı bilerek maksimum kaliteye ulaşmak istiyorum.
Bu lambalardan birini seçmem konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Yada 3-5TL fazla ver şunu al diyeceğiniz bir lamba da bana uyar.

PHILIPS TL 8W/10 ACTINIC BL T5 AMPUL UV-A365 nm 50TL

PHİLİPS ACTINIC BL TL-D 18W/10 1SL/25 (Stok Sorunuz Diyor) 32TL

OSRAM L BL UVA 15W/78 G13 41TL

OSRAM L BL UVA 18W/78 41TL

UVA şerit led'ler de var Gökhan, onları da deneme listesine ekleyebilirsin.

1625458586501.png

Şimdi Bauhause da şunu gördüm. 60cm
Üzerinde uva yazıyor ve sinek cihazları yedek floresanı olarak satılıyor.

20210705_124244.jpg
20210705_124223.jpg

Bauhause da bundan başka floresan yoktu (beyaz da dahil) Herhalde artık eski teknoloji oldu floresanlar. Elektronikçilerin hiç birinde de uva yada mor floresan yoktu. Hatta led bile yoktu.
Netten alacağım artık.
Bu proje bana pahalıya patlayacak. 300₺ civarı lambalar tutuyor. 300₺ civarı da kasasının tahtaları tutuyor. Balast, cam filan derken 1000₺ yi bulacak herhalde.

Bu tip florasanları ben bitki akvaryumunda kullanıyordum :D Artık LED çıkınca bunları ucuza elden çıkarıyorlar tabi.

Bauhause da bundan başka floresan yoktu (beyaz da dahil) Herhalde artık eski teknoloji oldu floresanlar. Elektronikçilerin hiç birinde de uva yada mor floresan yoktu. Hatta led bile yoktu.
Netten alacağım artık.
Bu proje bana pahalıya patlayacak. 300₺ civarı lambalar tutuyor. 300₺ civarı da kasasının tahtaları tutuyor. Balast, cam filan derken 1000₺ yi bulacak herhalde.

Sanki bu maceranın sonundan hepimiz @DrFreeman'nın dediğine döneceğiz. İş bir tane oje kurutucu ile bitecek. Üstelik 100 TL de fiyatı var...

Sanki bu maceranın sonundan hepimiz @DrFreeman'nın dediğine döneceğiz. İş bir tane oje kurutucu ile bitecek. Üstelik 100 TL de fiyatı var...

Ben genelde ufak baskılar yapsam da uçak paneli için büyük baskıya ihtiyaç duymuştum. O yüzden bir kere yapayım eksik olmasın diye hesaplıyorum. Buna göre de piyasada bulunan en büyük plaketler 20x30cm olduğu için bu ebatı basabilecek bir kasa yapmayı planlıyorum.

Aslında tahtaları bedavaya getirip, floresanları beyaz alarak 100₺ ye mal edebilirim ama ne görüntü güzel olur nede baskı hızlı olur. Yapmak için yapmış olurum ki hiç tarzım değil.

O zaman ortalığı biraz daha karıştırmak lazım. İnternette şunun gibi şerit LED kullanan bir çok insan gördüm.

O zaman ortalığı biraz daha karıştırmak lazım. İnternette şunun gibi şerit LED kullanan bir çok insan gördüm.

Bende koçtaşta şunu buldum ama fiyatı yazmıyordu. İçindeki ledler dikkatimi çektiği için resimledim.

20210703_164519.jpg

20210703_164545.jpg

20210703_164548.jpg

20210703_164541.jpg

UV dezenfeksiyon lambası dedikleri genelde UVA ve benim bildiğim mikrop öldürmez. Onun için UVC olması gerekiyor. Fakat pozlama için iş görebilir.

UV dezenfeksiyon lambası dedikleri genelde UVA ve benim bildiğim mikrop öldürmez. Onun için UVC olması gerekiyor. Fakat pozlama için iş görebilir.
Şunu bir netleştirsek.
Pozlama için UVA mı, UVB mı yoksa UVC mi?

Şunu bir netleştirsek.
Pozlama için UVA mı, UVB mı yoksa UVC mi?

UVA gerekiyor. 400 nm civarı. Bana göre en iyi sonucu gazlı ve reflektörlü lamba verir, çünkü ışınlar dimdik aşağı iniyor, sağa sola sızma ihtimali az. Bunun normal baskıda faydasını görmezsin belki, ama 0.2 mm yollar ve bunların arasında da 0.2 mm boşluk varsa o zaman böyle gıcık ayrıntılar önem kazanır.

Ama ben UV şerit ledlerden de umutluyum. Yan yana şeritleri yerlerştirirsen çok uniform ve PCB'ye çok yakın pozlama elde ediyorsun. Sonuç gene iyi olabilir.

Gokhan uğraşma. Git şu ürünü al. Hem antalya. Zamanın sana kalır. Pazarlıkta yaparsın.

Screenshot_20210705-154840_letgo.jpg
Screenshot_20210705-155004_letgo.jpg

Ayda yılda bir kullanılacak poz kutusu için 1000" ye yazık.

Bu tırnak kurutucusunda kullanılan lambalar 9W. İçinde de 4 tane lamba var.
Lambaların AliEx. fiyatı 10 adetlik lot fiyatı kargo dahil 200" gibi. Tanesi 20 ye geliyor. Üstelik buna duy, balast vs. de gerekecek.

Bu tırnak kurutucusunu alıp Lamba + duy + balast'ını kullanmak bana iyi bir seçenek göründü.

Gokhan uğraşma. Git şu ürünü al. Hem antalya. Zamanın sana kalır. Pazarlıkta yaparsın.

11770 eklentisine bak11771 eklentisine bak
Ne markası var, ne modeli. Gerçek fiyatı kaç para belli değil. Lambaları beğenmedim. Ayrıca neden 1 ay kullanıp satma kararı aldı acaba? Belki de işe yaramaz bir üründür. Araştırmak lazım cihazı ama en önemlisi çift taraflı baskı yok bunda.
Ha bide bende hiç bir zaman 500₺ bulunmaz. Ben hep 50-100₺ ile ilerliyorum. Eksikleri zamanla tamamlıyorum. :)

Ayda yılda bir kullanılacak poz kutusu için 1000" ye yazık.
Bilgi edinmek çok değerlidir. Genelde bütün yaptığım aletleri işin detayını öğrenmek için yaparım. Ve verdiğim paraya acımam.
Ayrıca eğer hakkıyla yapabilirsem para kazanmamak için bir nedenim yok. Sırf şu demonte güç kaynağının kartını basıp satsam yine kendi masrafını çıkarırım. :)

Baskı devre işinde evde ne kadar ileri gidebileceğimizi görmeye - göstermeye çalışıyorum. Aliexpressten sipariş verdiğim perçinlerde Türkiyeye ulaştı. Gümrükte sorun çıkmazsa yakında elimde olacaklar. Çok iyi pcb ler basıp, hobicilerin, öğrencilerin yurt dışına bağımlı kalmadan kendi imkanları ile bir şeyler yapabilmelerini istiyorum. Belki benim yaptığımı bir adım ileri taşıyacak birileri çıkar. Bir gün bir bakmışız PCBWAY gibi bir fabrikamız var yurt içinde. İşte hayaller paris bende :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back