Lama demir - Silme demir

Heralde Lineer Motor yapıyor ustam. Step motorlara elveda deyince.. Ama Siyah saca göre DKP saclar biraz daha işlemeye elverişlidir. Eğer işlerken yumuşak olsun işledikten sonrada indüksiyon ile taş gibi çelik olsun dersen de 1040 imalat çelikleri var. Bir bir türlü çelik var ustam. Aslında demir yoktur. Hepsi çeliktir.
Bizim burada pirinç gibi yumuşak oluyor lama demirler.
Isıtıp su verince sertleşmiyor.
@Mikro Step in aldığı lamalar nedense çok sert.

Bizim burada pirinç gibi yumuşak oluyor lama demirler.
Isıtıp su verince sertleşmiyor.
@Mikro Step in aldığı lamalar nedense çok sert.
Resimden yorum yapmak çok zor ama aldığı sanırım DKP değil sıcak çekme Siyah sac. Ve sanırım 2. sınıf. O yüzden sert. Su versen bile etkisi olmayacaktır. (sertleşmede) Ki su verme olayı da kendi içerisinde dallara ayırılıyor. Onun ustaları ise daha da farklı , Metalurji mühendisi değilim ama iş yerinde karşılaştığım tecrübelere dayanarak söylüyorum.

Resimden yorum yapmak çok zor ama aldığı sanırım DKP değil sıcak çekme Siyah sac. Ve sanırım 2. sınıf. O yüzden sert. Su versen bile etkisi olmayacaktır. (sertleşmede) Ki su verme olayı da kendi içerisinde dallara ayırılıyor. Onun ustaları ise daha da farklı , Metalurji mühendisi değilim ama iş yerinde karşılaştığım tecrübelere dayanarak söylüyorum.
Geleneksel su verme olayı kok kömüründe kızdırılıp suya sokarak su verme yöntemidir.
Suyu sert verilmişse çelik kırılgan olduğu gibi su almamış bölge ile sert çelik bölgesi kendiliğinden çatlayıp ayrılabiliyor.
Yumşak su verilirsede çabucak aşınıyor yada form değiştirebiliyor.

Çok sertleştirmenin aşırı stresinini hafif (300-400 derece) ısıtıp stresini alarak en güzel su çeliği elde ediliyor.
şimdilerde yağda sertleştirme sistemi endüstriyel ve seri olarak üretimde kolaylık sağlıyor.
Sonuçta aslında ortaya çıkan karbon çeliğidir. Kok kömürü yada yağdan karbon emerek oluşmasına dayanır.

Benimki ilkel basit bilgi.
Magnesyum çelikleri esnek ve çok dayanıklıdır.
Mazgal kapakları magnezyum çelikleme yöntemi erimiş demirlerde dökümden hemen önce yapılır vakit geçşirmeden kalıba dökülür.
Daha bir sürü çelik çeşidi war ama ben maalesf bu kadarını biliyorum. Kendi elektronikçi yankeskimi çelikleyip güzelleştirmeye yetecek kadar lazım bana. Ötesi kullanılmayacak bilgi benim için.

Birde dövülen yada haddeden geçirilen metaller serleşir.
Gerek çelik boru gerekse çelik halatlar hiç ısıtılmadan haddeden geçirildiği şekliyle serleşir. Ek işlem yapılmaz.

Step motorun doner hareketinden lineer harekete gecis icin pahali bilyali somun ve mil kullanmak ve milleri uc uca baglamak icin mukemmel islemek gerekiyor.

Halbuki lineer motor kullandigin zaman dogrudan ileri geri hareket uretiyorsun.

Eger 5..6 cm lik hareket mesafesi isini goruyorsa o zaman voice coil duzenegi yeterli oluyor.

Ben de lama demir ile voice coilin magnetik nuvesini yaptim.

Bu arada voice coil denince hoparlor bobini akla geliyor ama burada hoparlor bobini gibi iler geri hareket eden bobin anlasilmasi gerekiyor.

Yaptigim duzenekle istenirse 0...100Hz sesler veren hoparlor yapmak ta mumkun.

Son düzenleme:
Delmekte zorlandigim lamayaya delmeye calistigim yuzeye 90 derece dik yuzeyden delik delerken hic zorlanmadan zirt diye deldim.

Bana sattiklari malzemenin yapisinda bir anormallik oldugu kesin.

Lama demir ile celik vasfi cok az olan malzeme anliyordum ki gecmiste kullandigim malzemeler kolay temizlenir ve delinirdi. Cikan talas nerede ise kum gibi olurdu.

Aldigim lama malzemeden ise ince jilet gibi talaslar cikti.

Ama yuzey sertlestirmenin amaci baska. Taa merkezine kadar sertlestirilmis celik kolay kolay istenecek bir sey degil. Belki ozel uygulamasi vardir fakat gobegin yumusak kalmasi iyi bir sey. Aksi halde celik cam gibi davranir.

Ama yuzey sertlestirmenin amaci baska. Taa merkezine kadar sertlestirilmis celik kolay kolay istenecek bir sey degil. Belki ozel uygulamasi vardir fakat gobegin yumusak kalmasi iyi bir sey. Aksi halde celik cam gibi davranir.
Çeliğin çeşidine bağlı.
Yay çelikleri yada asma köprülerde kullanılan çelikler çok esnek ama göbeğine kadar çeliktirler.
Öyleki 1km 10mm çelik tel bir makaraya sarılır. Ucu kasaya perçinlenir.
Ez kaza kurtulacak olsa zemberek gibi boşalır dümdüz bir tel haline gelir.

Evet yay çelikleri çok değişik birşey. Numune vardı preste de ezdik (abartmadan). Hop kendini toplayıp düz sac haline geliyor. cinsine de 45 hrc sac mı ne diyorlardı hatırladığım kadarıyla.

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back