Laminasyon makinesi ile pcb basımı

teknisyen

Yeni Üye
Merhaba,

Elimde 2.el pcb basımında kullanmak üzere aldığım bir laminasyon makinesi var. Biraz araştırdım. Kaliteli pcb bastıklarını gördüm. Bende inceden revizyon işlemine başladım. Elimde plc olduğu için ilk kaliteli pcb yi basana kadar kontrolcü olarak plc yi kullanmayı düşünüyorum. Sonrası için arduino ve 16x2 ekran ile devam edeceğim. Daha önce laminasyon makinesi ile pcb işlemi yapan varsa tecrübelerini dinlemek isterim. Projenin devamını konuyu güncelleyerek sürdüreceğim. İyi çalışmalar..
processed (1).jpeg
processed (2).jpeg
processed (3).jpeg
processed (4).jpeg
processed.jpeg

Last edited by a moderator:
Ben laminasyon için herhangi bir işleme gerek yok diye biliyordum. Bir tafından verip diğer tarafından alınıyor. Bir kaç kere geçirmek gerekiyor pcb yi. Pahalı olmasa bende alacağım. Ütüyle uğraşmak sıkıcı oluyor.

Arduino ve LCD ile ilgili sonuçları görmek için takipte kalacağım. Başarılar.

Merhaba,

Elimde 2.el pcb basımında kullanmak üzere aldığım bir laminasyon makinesi var. Biraz araştırdım. Kaliteli pcb bastıklarını gördüm. Bende inceden revizyon işlemine başladım. Elimde plc olduğu için ilk kaliteli pcb yi basana kadar kontrolcü olarak plc yi kullanmayı düşünüyorum. Sonrası için arduino ve 16x2 ekran ile devam edeceğim. Daha önce laminasyon makinesi ile pcb işlemi yapan varsa tecrübelerini dinlemek isterim. Projenin devamını konuyu güncelleyerek sürdüreceğim. İyi çalışmalar..7340 eklentisine bak7341 eklentisine bak7342 eklentisine bak7343 eklentisine bak7344 eklentisine bak

Burda ki amacım Sıcaklık kontrolü yapılacak ve çeşitli ölçülerde ki plaketi defalarca elle tekrar tekrar vermekten ziyade makineye bir kere vereceksiniz ve istediğiniz tur sayısı kadar ileri geri yapacak ve en son turdan sonra tamamen çıkarak.

Tonerin az miktar yayılması da söz konusu.
Bir birine çok yakın yollar çizilirse bu yayılma sonucu birleşebilirler. Ütü olayında başıma gelmişti ki laminasyon daha fazla sıkıyordur diye düşünüyorum.

Laminasyonda sıcaklık önemli. 1-1.5mm merdane aralığı yetiyor.
Bendeki Laminasyonda, Büyük kartlar da 10 kez geçişte sorunsuz çıkıyor.
Fazla geçişler de toner yayılması oluyor.
İğne ile yayılan yerler düzeltilir, pcb kalemi ile eksiklikler tamamlanır.
Toner kalitesi de önemli orjinal tonerle, dolum toner baskıları farklı oluyor.
Burada da el ayarı önemli ..
01082012145.jpg
01082012149.jpg

Bazı kullanıcılar yüksek ısı ile tek geçişte işlemi tamamlıyorlar.
Örnek aşağıdaki video da...

Son düzenleme:
Merhaba,

Elimde 2.el pcb basımında kullanmak üzere aldığım bir laminasyon makinesi var. Biraz araştırdım. Kaliteli pcb bastıklarını gördüm. Bende inceden revizyon işlemine başladım. Elimde plc olduğu için ilk kaliteli pcb yi basana kadar kontrolcü olarak plc yi kullanmayı düşünüyorum. Sonrası için arduino ve 16x2 ekran ile devam edeceğim. Daha önce laminasyon makinesi ile pcb işlemi yapan varsa tecrübelerini dinlemek isterim. Projenin devamını konuyu güncelleyerek sürdüreceğim. İyi çalışmalar..7340 eklentisine bak7341 eklentisine bak7342 eklentisine bak7343 eklentisine bak7344 eklentisine bak
Motor sürücü devresi size mi ait?
processed-jpeg.7344

@posta kırmızı pcb li dc motoru sürücü piyasa da satılan bir ürün ben dc motoru sürmek için sadece optokuplör ekledim.

Kagit olarak newprint4001 bulamazsan linkdeki kagıdı dene üç beş deneme ile dry film kalitesinde pcb basabılırsın .32f103 çok rahat basip lehimleyebiliyorum . Baskıyı parlak yüzeye alacaksın .
son aylarda ortada dolaşan beyaz plaket i deneme bakır kalitesi çok kötü.

Birisi bu forumda şu kağıdı tavsiye etmişti. Dün 10 tane deneme yaprağı ısmarladım bakalım.

Shockline® FC PolartNEW Sert Zemin Transfer Kağıdı

Bundan baya ümitliyim :D

Ama bu iş görse bile bunu sadece iyi bir alternatif çözüm olarak görüyorum. Asıl komple çözüm sağlayan dry film ve UVA metodu bence.

Bu arada alacağımdan değil de, merak ettim, gene printec in sitesinde baskı presleri var.

1610964991673.png

Acaba bununla laminasyon işi iyi sonuç verir mi sizce? Merdanelide sıkıntı, değişik zamanlarda değişik yerlere baskı yapıldığı için baskı resminde distorsiyon meydana geliyor. Ama bu pres her tarafa aynı anda, aynı baskıyı uyguluyor. Uygulanan baskı da oldukça yüksek, mengene gibi düşünün.

Printec pres'te çok hassas sıcaklık ayarı var. Birkaç derece doğrulukla çalışyor. Tablalar da çok kalın ve belki yüzlerce kilogram kuvvet uyguluyor. Bir arayayım bakalım ne diyecekler. Belki denetirler :)

Hmm küçüğü yok. Ama aradaki şey sanırım sert bir kauçuk gibi, ben de tam anlamadım. Aşağıdaki videoda bu modeli ve bir üst modelini anlatıyor. Eğer bu metot işe yararsa, 5 dakikada PCB yapılır :) 1 dakikada lazer baskı, 1 dakikada PCB'ye transfer, 3 dakikada asitte erit.

Hmm küçüğü yok. Ama aradaki şey sanırım sert bir kauçuk gibi, ben de tam anlamadım. Aşağıdaki videoda bu modeli ve bir üst modelini anlatıyor. Eğer bu metot işe yararsa, 5 dakikada PCB yapılır :) 1 dakikada lazer baskı, 1 dakikada PCB'ye transfer, 3 dakikada asitte erit.

Benim dibim düştü bu alete. Rezistansı çift taraflı mı acaba yoksa sadece üstte mi var?
Vallahi al bunu hem tişört bas sat, hem pcb bas. Kendi parasını çıkarır bu :D

Ne yani boşuna mı ugrasiyoruz DRY film ile :oops:

Ne yani boşuna mı ugrasiyoruz DRY film ile :oops:

Yav dry film tamamen ayrı bir kategoride. Profesyonel PCB'lerin üretim metodu. Çok yoğun veya çift taraflı PCB'lerde mutlaka kullanılması gereken metot. Ama laminasyon fast food :D hemen basit birşey yap, tam karnını doyurmasın ama midenin gurultusunu kessin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back