lazer ile akrilik kesim ve plastik kaynak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Lazer ile akrilik kesim yapıldığını biliyorum. Ama kesim kenarı, solvent bazlı plastik kaynak ile yapıştırılabilecek kadar düzgün oluyor mu?

Ben birkaç farklı firmada kestirmiştim, her seferinde kenarları gözle görülecek kadar tırtıklı oldu.

bankalarda görüyorum broşür falan koydukları şeyler yapıştırma ama kusursuza yakın bir birleşimi var. muhtemelen lazer kesimdir.

Bende bir ara pleksi kestirdim. Gözle ve elle hissedilir seviyede tırtıklı oluyor. Cok kötü değil.

Solvent bazlı plastik yapıştırıcı kullanırken reklamcılar taktigini söyleyeyim küçük bir kapta pleksi keserken çıkan talasin nir miktarını solvent ile eritiyorlar. Yapistirma esnasında bu erittikleri sıvıyı sürüyorlar.

Bu sivi kapatıcı etki yapıyor yapismayi daha sağlam olmasını sağlıyor.

Yapistirma esnasında bu erittikleri sıvıyı sürüyorlar.

Bu sanki pasta gibi bir yapıştırıcı olur. Yani iki tarafa sürüp birleştirme amaçlı herhalde. Benim düşüncem, iki akriliği yapıştırıcı daha yokken bitiştirmek, sonra da ince bir şırınga ile akrilik yapıştırıcı solventi uygulamak, kapilar etki ile de solventin birleşim yerine nüfuz etmesini sağlamak.

Sivi çok kalın olmayacak.

Iki plaka çok düzgün kesildi ise söylediğin yöntem de başarılı oluyor.

Lazerle kesilen pleksi o kadarda tolere edilemez değil dediğin gibi iki plakayı olması gereken pozisyonda sabitleyip cam bir şırınga ile solvent verilerek yapıştırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Su sızdırmaz da olması lazım ama :)

Şöyle anlatayım: 20 W lazer kafa alıp benim 3B yazıcıya takacağım. Sonra da 2 mm akrilikleri kesip bir asit eritme kabı yapacağım.

Hmm bükerek de olabilir, ama diyelim U şeklinde büktün ve tabanını yapıştıracaksın. U'nun her üç kenarı da mükemmel oturması lazım tabana. Onu garantilemek kolay değil.

Sonra da 2 mm akrilikleri kesip bir asit eritme kabı yapacağım.
Tangit diye bir yapıştırıcı var sıhhi tesisatçılar PVC yapıştırmakta kullanıyor .Düz levhaların PVC den olanlarıda var.
Hatta PVC boru ısı ile düzleştirilebilir.Çok iyi yapıştırıyor ve kolay bulunabilir bir yapştırıcı.

Tangit diye bir yapıştırıcı var sıhhi tesisatçılar PVC yapıştırmakta kullanıyor .Düz levhaların PVC den olanlarıda var.
Hatta PVC boru ısı ile düzleştirilebilir.Çok iyi yapıştırıyor ve kolay bulunabilir bir yapştırıcı.

Tangit akriliği de kaynak yapabiliyor mu?

PCB deki bakırın erime durumunu görmek istiyorum, o yüzden PVC uygun olmaz. Sürekli PCB çıkarıp bakmak gerekir, sağa sola damlar, hava ile temas edince korozyona uğrar, olmadık bir sürü değişken ekler sürece.

Temsili resim

1706282727906.png

PVC nin birçok avantajı var. İşlemesi kolay. Tangit ile yapıştırılabilirlik de çok iyi birşey. Akrilik yapıştırıcı solventi ile çalışmak ustalık istiyor. Yoksa her tarafa solvent bulaştırıyorsun, lekeli lekeli oluyor iş.

PVC nin birçok avantajı var. İşlemesi kolay. Tangit ile yapıştırılabilirlik de çok iyi birşey. Akrilik yapıştırıcı solventi ile çalışmak ustalık istiyor. Yoksa her tarafa solvent bulaştırıyorsun, lekeli lekeli oluyor iş.
Evet, TR'de uretip satan yok galiba. Bir kac yabanci sitede super clear transparent PVC sheet olarak levha satisi var ama oradan getirmenin maliyetine degmez uydu falan yapmiyorsaniz. :D

Cozumu buldum. Bundan alip istenilen olcude kestirip yapistirmak sonuc verir gibi. :cool: Notvex dedikleri birsey, fazla ayrinti bulamadim. Ama pleksi olmadigini soyluyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back