LED ve direnç bağlantısı hakkında

volta

Kıdemli Üye
Herkese merhaba. Aşağıdaki iki devrede direnci lede farklı bağladım. İkisinde de led yanıyor. Benim anlamadığım ilkinde akım direnç üzerinden geldiği için led için sınırlandırılmış oluyor fakat ikinci devrede akım önce lede sonra dirence gidiyor. Yani normalde ledin üzerinden çok büyük bir akım geçmesi gerekmez mi? Devreleri hem beradboard üzerinde hem falstad üzerinde kurdum. Ledin üzerinden geçen akım iki devrede de aynı. Bunun sebebi nedir acaba?

Led-Devre.png

Falstad Linki (Devre 1)

Falstad Linki (Devre 2)

Sebebi fizik yasaları
Çünkü büyük akım dirençden geçecek diye bir şey yok neden mi ? büyük akım diye bir şey yok zaten
tek bir akım var
oda kapalı devre boyunca akan akım
çevre denklemi yazarsan tek bir akım olduğunu göreceksin bu tek gözlü bir devre

Bu led ile direnci tren vagonlari gibi dusun. Direnci one veya arkaya aldigin zaman vagonlarin yerini degistiriyorsun. Ancak her durumda her iki vagon birbirine bagli olduğu icin ayni hizda gidiyor. Devredede direnc nerede olursa olsun ayni akim geciyor

Bu led ile direnci tren vagonlari gibi dusun. Direnci one veya arkaya aldigin zaman vagonlarin yerini degistiriyorsun. Ancak her durumda her iki vagon birbirine bagli olduğu icin ayni hizda gidiyor. Devredede direnc nerede olursa olsun ayni akim geciyor
Teşekkürler. Ama bu durum led ve direnç ikilisine özgü birşey galiba. Henüz elektronik konusunda yeniyim. Olayın mantığını anlamaya çalışıyorum. Aslında esas kafama takılan akımın devredeki davranışı. Tam anlayabilmiş değilim. Gerçekte (-)'den (+)'ya iken devrede eski bir kural olarak (+)'dan (-)'ye gösterilmesi olayı mesela. Devreyi şemaya göre çiziyoruz sonuçta, yani bu durumda yaptığımız devrede sorun olması gerekmez mi? Belki de henüz tam anlayamadığım için yanlış ve saçma sorular soruyorum :) ama anlamaya çalışıyorum kusuruma bakmayın.

Teşekkürler. Ama bu durum led ve direnç ikilisine özgü birşey galiba. Henüz elektronik konusunda yeniyim. Olayın mantığını anlamaya çalışıyorum. Aslında esas kafama takılan akımın devredeki davranışı. Tam anlayabilmiş değilim. Gerçekte (-)'den (+)'ya iken devrede eski bir kural olarak (+)'dan (-)'ye gösterilmesi olayı mesela. Devreyi şemaya göre çiziyoruz sonuçta, yani bu durumda yaptığımız devrede sorun olması gerekmez mi? Belki de henüz tam anlayamadığım için yanlış ve saçma sorular soruyorum :) ama anlamaya çalışıyorum kusuruma bakmayın.
Bu soruları sormadan gelişebileceğin maksimum nokta burası. Sorup öğreneceksin ki bu seviyeyi geçesin :) Konuya dönecek olursak; Örneğin 12V / 12W bir ampul düşün. Bu ampulu 1 Amperlik adaptöre de bağlasan, 100 Amperlik adaptöre de bağlasan çekeceği akım değişmeyecek, her durumda 1 amper çekecek. Devredeki seri direnç de akımı sınırlayıp devrenin maksimum akımını belirleyecek, dolayısıyla hangi tarafta olduğu çok önemli olmayacak.

Yine tren orneginden gidelim. Vagonlar elektron olsun ve akimi temsil etsin. Rayda iletken yolu temsil etsin. Vagonlarin ne tarafa gittigi devreyi yorumlamak icin cokta onemli degildir. Onemli olan nokta su vagonlarin bir tanesi tek basina hareket etmez biri hareket ettiginde hepsi ayni anda hareket eder. Ustelik bu oyle bir sistemdirki ray uzerinde bos yer yoktur. Tum ray vagon doludur...

Yukaridaki led devresine donecek olursak akim once lede veya dirence gidip sonra baska yere gitmez. Soyleki devrenin bir ucuna kaynaktan bir elektron girdiginde diger ucundan bir elektron ayni anda cikmak zorundadir. (rayda bos yer olmayan bitisik vagonlar gibi. Elektronu ittirince diger bastan biri cikar) ortada bos bir yol olmadigindan elekron bos yolda kaptirip once lede hizlica girip sonra direnc uzerinde yavaslamaz. Boyle olsa dedigin dogru olur led bozulurdu...

Biz devrenin nasil calistigini anlamak icin elektron hareketini degil takip ettigi yolu yorumlariz. Akim once dirence geldi sonra lede gitti deriz. Burda yorumlanan akis yoludur...

Akim ve gerilimin kollara ayrilip tekrar birlesmeleri kirsof kanunlari ile aciklanir/anlasilir. Akim/gerilimin elemanlari uzerindeki davranisi ohm kanunu ile aciklanir. Ohm kanunu ayni zamanda tum devrenin davranisini aciklar. Kirsof ve ohm kanunu cok iyi ogrenmelisin. Elektrik, elektronigin matemetikteki 4 islem gibi temel konusudur.

Son düzenleme:
Yine tren orneginden gidelim. Vagonlar elektron olsun ve akimi temsil etsin. Rayda iletken yolu temsil etsin. Vagonlarin ne tarafa gittigi devreyi yorumlamak icin cokta onemli degildir. Onemli olan nokta su vagonlarin bir tanesi tek basina hareket etmez biri hareket ettiginde hepsi ayni anda hareket eder. Ustelik bu oyle bir sistemdirki ray uzerinde bos yer yoktur. Tum ray vagon doludur...

Yukaridaki led devresine donecek olursak akim once lede veya dirence gidip sonra baska yere gitmez. Soyleki devrenin bir ucuna kaynaktan bir elektron girdiginde diger ucundan bir elektron ayni anda cikmak zorundadir. (rayda bos yer olmayan bitisik vagonlar gibi. Elektronu ittirince diger bastan biri cikar) ortada bos bir yol olmadigindan elekron bos yolda kaptirip once lede hizlica girip sonra direnc uzerinde yavaslamaz. Boyle olsa dedigin dogru olur led bozulurdu...

Biz devrenin nasil calistigini anlamak icin elektron hareketini degil takip ettigi yolu yorumlariz. Akim once dirence geldi sonra lede gitti deriz. Burda yorumlanan akis yoludur...

Akim ve gerilimin kollara ayrilip tekrar birlesmeleri kirsof kanunlari ile aciklanir/anlasilir. Akim/gerilimin elemanlari uzerindeki davranisi ohm kanunu ile aciklanir. Ohm kanunu ayni zamanda tum devrenin davranisini aciklar. Kirsof ve ohm kanunu cok iyi ogrenmelisin. Elektrik, elektronigin matemetikteki 4 islem gibi temel konusudur.
Uzun açıklaman için çok teşekkürler :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back