Lityum iyon piller için şarj

Semih

Aktif Üye
Lityum iyon pilleri bir sabit voltaj(5v) değişken akım ile şarj edebilir miyim

Nasil bir lityum pilini var bilmiyoruz ama standart 18650 boyutlarında bir pil ise giriş voltajini 5 volta sabitlemelisiniz.

Diğer türlü dengesiz voltaj pilinize zarar verebilir.

Her pilin bir sarj karakteristiği vardır. Buna uyulması gerekir.

Birde ohm kanununa göre bir yük üzerinde yükün direnci sabitse akim değişirse yuk üzerindeki gerilimde değişir. Hem yuk sabit hemde gerilim sabitse akim değişken olamaz. Ohm kanununu incelemenizi öğrenmenizi tavsiye ederim.

Nasil bir lityum pilini var bilmiyoruz ama standart 18650 boyutlarında bir pil ise giriş voltajini 5 volta sabitlemelisiniz.

Diğer türlü dengesiz voltaj pilinize zarar verebilir.

Her pilin bir sarj karakteristiği vardır. Buna uyulması gerekir.
voltajım sabit 5 v sağlarım ama amperi sabit tutamıyorum bir DIY elektrik üretme projem biliyorum yeterli bilgiye sahip değilim :(

Örnek vereyim.

Yukunuz 12 volt 1 amper değerinde. Yani 12 watt guc harcıyor.

Güç kaynağınız 12 volt ve 3 amper yani 36 watt verebilecek güçte. Bu guc kaynagi ile yukarıdaki yükü surebilirsiniz. Yukunuz guc kaynağının gücünden düşük olduğu durumdur.

Ancak aynı yükü 12 volt 0.5 amper yani 6 watt verebilen bir kaynakla beslemeye çalışırsanız o guc kaynagi yükü besleyemedigi için çıkış voltajı çöker. Yani 12 volt altına düşer.

Örnek vereyim.

Yukunuz 12 volt 1 amper değerinde. Yani 12 watt guc harcıyor.

Güç kaynağınız 12 volt ve 3 amper yani 36 watt verebilecek güçte. Bu guc kaynagi ile yukarıdaki yükü surebilirsiniz. Yukunuz guc kaynağının gücünden düşük olduğu durumdur.

Ancak aynı yükü 12 volt 0.5 amper yani 6 watt verebilen bir kaynakla beslemeye çalışırsanız o guc kaynagi yükü besleyemedigi için çıkış voltajı çöker. Yani 12 volt altına düşer.
peki pilin ne kadar güç çekeceğini nasıl bilebilirim

Bu pili sarj etmek için sabit 5 volt gerilime ihtiyacınız var. Akim konusu için aşağıdaki yonlendirmemi izleyin.

İlk önce aşağıdaki modelden temin etmelisiniz.
images (6).jpeg

Daha sonra cihaz sarj akımını elinizdeki guc kaynağına göre R3 direncini değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Güç kaynağınız maksimum kac qmper verebiliyor ise siz bu akımın az altında direnc seçip değiştirmeniz yeterli olacaktır.

images (7).jpeg

Örnek guc kaynağınız 5 voltta 300 mA veriyorsa siz 250 mA ile şarj edin. 250 mA akim için direnc değeriniz 5 kOhm olmali.

Bu pili sarj etmek için sabit 5 volt gerilime ihtiyacınız var. Akim konusu için aşağıdaki yonlendirmemi izleyin.

İlk önce aşağıdaki modelden temin etmelisiniz.
17824 eklentisine bak
Daha sonra cihaz sarj akımını elinizdeki guc kaynağına göre R3 direncini değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Güç kaynağınız maksimum kac qmper verebiliyor ise siz bu akımın az altında direnc seçip değiştirmeniz yeterli olacaktır.

17825 eklentisine bak
Örnek guc kaynağınız 5 voltta 300 mA veriyorsa siz 250 mA ile şarj edin. 250 mA akim için direnc değeriniz 5 kOhm olmali.
çook teşekkür ederim R3 direnci yeterli değilmi benim sanırım max 50 ma verir diye düşünüyorum
bunu ölçmemin bir yolu var mı bir step motor ile çalışıyorum hangi ekipmanlarla 5v da sağlayabildiği akımı ölçerim ya da hesaplarım

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back