LM723 beklenmedik davranış

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki LM723 ün içindeki komparatörü bağımsız olarak test ediyorum. Yani besleme voltajını veriyorum, sonra eviren girişe 1V veriyorum, evirmeyen girişe de 0.5 - 1.5 arasında değişen bir voltaj veriyorum. Bunu yapınca komparatör çıkışının önce şaseye sonra Vcc ye yaklaşmasını bekliyorum. Ama gerçekten olan bu değil. Komparatör çıkışı her zaman 0.23 V ta sabit duruyor.

Entegreyi çalışan bir devrede test edmedim, ama yeni alındı. Referans voltaj çıkışında da beklenen değer var, yani 7.07 V. Problem ne olabilir?

1682174258345.png

1682174243967.png

3.3k ile pull up yaptım. Bu sefer voltaj 11.3 V da sabit ...

Pardon (pin 6) cikisi pull down yapman gerekiyor. 7 nolu pine de +V uygulaman gerekiyor.

1.jpg

Pull down yapınca da gene ilk haline döndü. Giriş voltaj ilişkisi ne olursa olsun çıkış hep 0.23 V.

7 numara şase, 12 numara Vcc (12V). 4 numara 1V, 3 numara da SMU çıkışına bağlı, 0.5 - 1.5 V arasında değiştiriyorum. Çıkış olarak da 13 numaraya bakıyorum.

Ic semadaki pin bacaklari ile dip paket bacak numaralari farkili o zaman. Senin ilk verdigin block semada series pass transistorun kollektorunun +V de olmasi gerekir. Benim ic semasini verdigim semada bu pin 7 olarak gorunuyor. Muhtemelen paket farkliligi var.

Bu durumda muhtemelen NI ve I girislerinin min degeri 2V civarinda olmak zorunda.

Benim verdiğim iç şema resmi metal paket için. Datasheet öyle vermiş nedense. Ama ben DIP14 paketini kullanıyorum.

Deneyde giris voltajlarini 0.5 ... 1.5 v yapmak yerine 2.5v civarinda yaparsan sorun anlasilacak.

Sorunu buldum. evirmeyen giriş 5 numara olacak. Ben 3 numaraya bağlamıştım :facepalm1: Şimdi normale döndü. 0.23 V ve 11.7 V arasında değişiyor girişlerin durumuna göre.

Senin degil dokumani hazirlayan adamin hatasi. Kafa karisikligina neden olmus.

Deneyde giris voltajlarini 0.5 ... 1.5 v yapmak yerine 2.5v civarinda yaparsan sorun anlasilacak.

eviren girişe 2.5 V ile denedim. Gene çalışıyor. Ama evirmeyen giriş 2.5 V dan az olunca çıkış 1.7 V oluyor. 1 V ile 0.23 V idi. Evirmeyen giriş 2.5 V dan fazla olunca gene normal 11.7 V a geliyor çıkış.

Bir de şunu farkettim, bu da tuhaf: Çıkışa 3.3k lık bir yük direnç bağlarsam, o anda çıkış voltajı 11.7 ise, çıkış voltajı 1.7 V lara çöküyor. Eğer çıkış 1.7 V ise çökme yok. Datasheet'e göre 25 mA verebilmesi lazım, benim çektiğim 3.5 mA

Dokumana bakmadim ama cikis olarak kompanzasyon cikisini kullandigin icindir. Cikis olarak Vout cikisini kullanman gerekir. Ama bu kez de Vcc baglantisini falan da yapman ve pull down direnci eklemen gerekir.

Evet verilen akım VZ çıkışından alınabilecek akım, yani zenerin maksimum akımı. Demekki bunun içindeki opamp'in akım verme kapasitesi çok düşük, mutlaka çıkıştaki transistörü kullanmak lazım.

Pull down direnç neden gerekli?

Output pini emetor cikisli bir pin. Transistorun de sizintisi varsa voltmetre gibi hemen hemen hic akim cekmeyen yukun uclarinda olusacak hayali voltaj yaniltici olur.

O yuzden biraz akim cekmekte fayda var.

Eğer orjinal bir entegre ise.

150mA aşılmadığı sürece harici transistöre gerek olmadığını söylüyor entegre kendi başına 150ma(max) sağlayabiliyormuş.

Su devreyi buldum. Simulatorde deneyecegim. Sizdeki ile farklari neler acaba?

Ekler

• 723 Circuit.png
    723 Circuit.png
    777.4 KB · Görüntüleme: 68

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,667
Üyeler
2,740
Son üye
machinetotal

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back