LXI ile test cihazları iletişimi

taydin

Timur Aydın
Staff member
LXI protokolü, yerel ağda bulunan test cihazlarının ağ üzerinden kontrolünü sağlayan bir protokol.

Birçok firma, ürettiği test cihazlarına bu protokolün desteğini ekliyor, sonra da bunu kullanmak için ilave olarak, çok da maliyetli yazılımlar satıyor. Ama LXI standardının açık olması sayesinde bu tip yazılımlara genel olarak para vermeye gerek yok. Tamamen açık kaynak olan lxi-tools yazılım paketi ile LXI protokolünden istifade etmek mümkün.

lxi-tools yazılım paketini benim linux sisteme kurdum. Debian depolarında olmadığı için manuel olarak kendim derleyip kurdum, ama kullanlına linux sistemine bağlı olarak belki hazır yazılım depolarında da vardır. Benim kurduğum lxi-tools versiyonu 1.21

İlk önce ağda bulunan cihazları sorgulatıyoruz
Bash:
[ta@bonsai ~]$ lxi discover
Searching for LXI devices - please wait...

Broadcasting on interface lo
Broadcasting on interface eno1
  Found "KEITHLEY INSTRUMENTS,MODEL 2450,04448841,1.6.7c" on address 10.2.1.151
  Found "Rigol Technologies,DM3068,DM3O190900153,01.01.00.01.10.00" on address 10.2.1.150
Broadcasting on interface ppp0
Broadcasting on interface tun0

Found 2 devices

[ta@bonsai ~]$

Görüldüğü gibi DM 3068 ve 2450 yi ağ üzerinde buldu ve IP adreslerini listeledi.

Şimdi artık istediğimiz cihaza istediğimiz SCPI komutunu gönderip sonucu alabiliriz. Örneğin kimlik sorgulaması amaçlı kullanılan *IDN? komutunu 2450'ye yollayalım. 2450 nin IP adresi 10.2.1.151

Kod:
[ta@bonsai ~]$ lxi scpi -a 10.2.1.151 *IDN?
KEITHLEY INSTRUMENTS,MODEL 2450,04448841,1.6.7c
[ta@bonsai ~]$

Cihazın şu anki ekran çıktısını almak için de "screenshot" opsiyonunu veriyoruz. Örneğin DM 3068 in ekran çıktısını alalım DM 3068 in IP adresi 10.2.1.150

Kod:
[ta@bonsai ~]$ lxi screenshot -a 10.2.1.150 a.png
Loaded rigol-dm3068 screenshot plugin
Saved screenshot image to a.png
[ta@bonsai ~]$

Yalnız bunu yaptıktan sonra elde edilen resim ile forum yazılımı arasında uyumsuzluk var. ImageMagick yazılım paketindeki convert programı ile görüntü dosyasını adam ediyoruz

Kod:
[ta@bonsai ~]$ convert a.png a.png
convert-im6.q16: length and filesize do not match `a.png' @ warning/bmp.c/ReadBMPImage/831.
[ta@bonsai ~]$

Sonra da artık düzeltilmiş olan resmi alıp ekleyebiliyoruz

a.png

SCPI komutları arasında standart olan komutlar da var, her bir cihaza özgün komutlar da var. Veya komut standart, ama üreteceği çıktı her cihaza göre farklılık gösterecektir. O yüzden her cihazın SCPI kullanım klavuzunun okunması ve ona göre haberleşme yapılması gerekiyor.

Bunun dışında screenshot komutu da her cihaz için hemen olduğu gibi çalışmıyor. Herhalde bu konuda cihazdan cihaza o kadar fark var ki, lxi-tools'da ekran çıktısı almak için çok sayıda plugin geliştirilmiş. Örneğin bendeki versiyonun desteklediği screenshot plugin'leri listeletelim

Kod:
[ta@bonsai ~]$ lxi screenshot -l
            Name   Description
    keysight-dmm   Keysight Truevolt Digital Multimeter
    keysight-ivx   Keysight InfiniiVision 2000X/3000X series oscilloscope
     rigol-1000z   Rigol DS/MSO 1000Z series oscilloscope
      rigol-2000   Rigol DS/MSO 2000 series oscilloscope
    rigol-dg4000   Rigol DG 4000 series function generator
    rigol-dm3068   Rigol DM 3068 digital multimeter
     rigol-dp800   Rigol DP 800 series power supply
       rigol-dsa   Rigol DSA 700/800 series spectrum analyzer
      rs-hmo-rtb   Rohde & Schwarz HMO 1000/2000/3000 / RTB 2000 series oscilloscope
 siglent-sdm3000   Siglent SDM 3000/3000X series digital multimeter
     siglent-sdg   Siglent SDG 1000X/2000X/6000X series waveform generator
     siglent-sds   Siglent SDS 1000X/2000X series oscilloscope
siglent-ssa3000x   Siglent SSA 3000X series spectrum analyzer
  tektronix-2000   Tektronix DPO/MSO 2000 series oscilloscope (experimental)
[ta@bonsai ~]$

2450 nin ekran çıktısını almaya çalıştığımda alamadım. Belki lxi-tools'un yeni versiyonunda bunun için bir plugin olabilir. Ama görüldüğü gibi neredeyse her cihazın ekran çıktısı alma metodu farklı herhalde, hepsi için ayrı plugin var.

Ağ üzerinden veri mi alıyor abi bu sistem? Yada cihazdaki bilgileri bir arayüz olarak ekranda mı gösteriyor?

Cihazın bütün fonksiyonlarına uzaktan erişebiliyorsun. Veri alıyorsun, gönderiyorsun, modunu değiştiriyorsun, bir olay olduğunda haber alıyorsun vs.

Forum istatistikleri

Konular
5,819
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back