Manuel ve otomatik tansiyon ölçer arasında bariz ölçüm sonucu farkı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde manuel (şişirmeli) ve otomatik tansiyon ölçer var. Ama ikisi arasında yaptığım ölçümlerde manuel ölçer her zaman istikrarlı olarak 10 - 15 puan daha fazla ölçüyor. Yani otomatik mesela 80 - 130 gibi ölçüyorsa, manuel 95 - 145 gibi ölçüyor. Aletlerin ikisi de kaliteli aletler. Manuel olan Erka, Otomatik olan da koldan ölçen Omron M7.

İnternette araştırıyorum böyle bir fark olur mu diye, ama elle tutulur hiçbir bilgi bulamadım. Bu konuda benzer veya farklı tecrübesi olan var mı?

Ölçüm tekniği ve ölçüm yapılan noktanın kalbe olan seviyesi ile alakalı olabilir.Genelde halk arasında yanlış öğrenilen bir ölçüm yöntemi var.Kubital fossaya steteskobu koyup ölçmek yanlış bir teknik.Aynı şekilde dirseğe manşon koyup ölçmek de öyle.Manşonun alt sınırı da brakiyel arter dallarına ayrılmadan son bulmalı.Ve kalp seviyesine olabildiğince yakın ve aynı seviyede ölçüm yapılmalı cihazlarla.

Aslında ben normalde otomatiği kullanıyordum. Manuel olan babamdan kaldı ve sağdan soldan "daha doğru ölçüm yapıyor" diye duyunca manueli de kullanmayı öğreneyim dedim. Ama işin içinde baya ayrıntı var anlaşılan.

Aslında ben normalde otomatiği kullanıyordum. Manuel olan babamdan kaldı ve sağdan soldan "daha doğru ölçüm yapıyor" diye duyunca manueli de kullanmayı öğreneyim dedim. Ama işin içinde baya ayrıntı var anlaşılan.
Hocam manuel olanı stetoskop ile'mi dinliyorsunuz.

Hocam manuel olanı stetoskop ile'mi dinliyorsunuz.

Evet stetoskop manuel makinada standart bulunan bir bileşen

IMG_20220331_133210.jpg

16455 eklentisine bak

16455 eklentisine bak
Bende hem bundan ,hemde yine koldan ama göstergesi elektronik olandan var .koldan manuel ölçdüğüm zaman küçük tansiyonu sayarken bazen kaçırdığım oluyor, dediğiniz gibi bazen elektronik olanlar ile arasında küçük farklar oluyor.

Aslında artık manuel olanı kullanmak istiyorum. Kim bilir kaç tane bug olan bir software algoritması damarımı dinleyeceğine ben dinleyeyim :katil2:

Evet aradaki fark istikrarlı, o yüzden doğru olan hangisi tespit ettikten sonra diğerini ona göre hesapla doğrultabilirim. Ama işte bilmek lazım, yüksek olan mı doğru diğeri mi.

Merhaba, bilen arkadaşlar zaten yazılması gerekenleri anlatmışlar. Ben biraz daha pratik bir yöntem önereyim. Manuel ölçüm için sol kola taktığınız pompa ile hava verip damarın kan akışını kesiniz. Ortalama 18-20 kadar çıkarınız. Bu arada kendi sol elinizin işaret orta ve de yüzük parmaklarınızı hastanın nabzına yerleştiriniz. Nabız almamanız gerekir (çünkü kan akışı kesilmiştir) Bundan sonra pompanın musluğunu çok yavaş olarak açınız ve de havayı boşaltmaya başlayınız. Hava inerken fark edeceksiniz ki ibre bir ara nabız gibi atacak gördüğünüz değer SİSTOLİK BASINÇ dır. Yani max tansiyon. Havayı boşaltmaya devam ederseniz bir süre sonra ibre titreşmesinin bittiği ve de parmaklarınız ile nabız aldığınız andaki değer de DİYASTOLİK min basınçtır. Pratik steteskopsuz ve de kaba olarak acilen böyle fikir sahibi olabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,973
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back