Masatipi Acrobat Işıklı Büyüteç

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Resimdeki gibi bir büyüteç almak istiyorum. Aslında büyütmeden daha çok ihtiyaç duyduğum kısım ışık. Büyüteç kısmını da illaki kullanırım. Malum kış dönemi havalar kapalı. Gündüz aydınlatmalar açık olsa bile rahat göremiyorum. Ya yaşlanıyorum yada gerçekten karanlık :cheeky2:

Aklımdan geçenler söyle;

1. Çalışma masam büyükçe biraz bu nedenle kol kısmı ne kadar uzun o kadar iyi diye düşünüyorum. Araştırdığım kadarı ile 50cm+45cm toplamda yaklaşık 1 metre olan modeller var.

2. Benzer mekanizmaya sahip masa lambam vardı. Bazen istediğim pozisyonda sabit durmayınca eklem mekanizmalarındaki kelebek civataları sıkıştırıyordum. Resimlere baktığımda bu eklemlerin sıkılık ayarı tüm modellerde yok sanki...

Bunun gibi bir şey kullanan varmı? Model konusunda tavsiyelere açığım.

1609323136610.png

Ben LED'li olan bir model kullanıyorum. Floresanlı olan da vardı ama emekliye ayırdıım atöylede bir kenarda duruyor. Floresanlılar ağır oluyor. Yanması uzun sürüyor ve daha çok enerji harcıyorlar.

Bende florasanli var. Herhalde en iyi kalite markalardan biri, Avrupa üretimi ama tavsiye etmem. Alacaksan LED olanını al. Florasan patladı değiştirmedim dünya para bir de daha fazla elektrik harcıyor. Ağırlık konusunda bir sorun yaşamadım.

IMG_20201230_132529.jpg
IMG_20201230_132624.jpg
IMG_20201230_132632.jpg

Sendekinin kol uzunluğu ne kadar? birde menteşe/eklemlerde gevşeme oluyormu? Rahat poziyonlayabiliyormusun?

Aslında burada bir mağzada var boy boy görüp bir model tespit etsem daha iyi olacak ta bu korona davasına gidemiyorum...

Gevşeme sorunu hiç yaşamadım. 50 + 50 toplam 100 cm.

16093243881878056905661002837990.jpg

Boyut ideal banada böyle birşey lazım. Daha uzunu yoktur veya abestir heralde. Şunu merak ediyorum. Eklemler gevşese iyi sıkılaştırabilme imkanı varmı yoksa perçim gibi sabit birşeymi?

Tork uçlu vida ile sıkabiliyorsun ama ben hiç gevşeme sorunu yaşamadım. Sadece lamba patladığı için değiştirmedim. Zaten sadece aydınlatma için kullanacaksan tavsiye etmem. Ben çubuk tipi tavan ledleri kullanıyorum.

9872331735090.jpg

Büyütmesi 5 olana bak bir de. SMD ile sürekli çalışıyorsan benim gibi, 3 olan yetersiz kalıyor. Veya benim gözler yetersiz kalıyor :katil2:

Benim için cezbedici tarafı pozisyonlama. Bazen cihaz üzerinde öyle pozisyonlarda lehim yapıyorum ki tava aydınlatması ne kadar iyi olursa olsun gölge/karanlık oluyor.

Biraz bakınıyım bu iş için 500- 1000 tl bütçem var. Uygun bir şey bulursam iki adette alabilirim. Masanın iki başına takarım. Ya masa büyük ya ben küçüğüm :katil2:

Benim için cezbedici tarafı pozisyonlama. Bazen cihaz üzerinde öyle pozisyonlarda lehim yapıyorum ki tava aydınlatması ne kadar iyi olursa olsun gölge/karanlık oluyor.
Aydınlatma kaynağım tek değil hem tepede hem de önümde durduğu için ben o sorunu yaşamıyorum.

1609325922094.png

Biraz bakınıyım bu iş için 500- 1000 tl bütçem var. Uygun bir şey bulursam iki adette alabilirim. Masanın iki başına takarım. Ya masa büyük ya ben küçüğüm :katil2:
Bit pazarında 70 cm olan modeline denk geldiğimde evde zaten bir tane var ikincisine gerek yok diye 50TL altı bir fiyata almamıştım. Alsaydım sana gönderirdim...

Bu arada benim model üretimden kalkmış. İngiliz yapımı olduğu için muhtemelen uzun yıllar bilgi sayfasına erişebilirim ama gene de bilgilerini buraya koyayım, belki ileride tekrar lazım olur.

Glamox, Luxo LFM-101/104

Site: https://glamox.com/uk/products/lfm/

Ekler

• LFM-101.zip
    3.3 MB · Görüntüleme: 107
  • LFM-101.pdf
    706.5 KB · Görüntüleme: 144
Uygun fiyatlı birşey arıyorsan ve fazla esneklik se aradığın bence bu mantııklı. Büyüteç olarak da telefonunu kullanırsın(Ama yetersiz kalır.)

bu videoda ışık kalitesine bakabilirsin.Tamamen F/P .

@Endorfin35+ Bende acrobat kollu büyüteç arıyorum.
Resimdeki modelin led li olanları var.
1609323136610-png.6888

Mercek olayı önemli, elektronikçilerin kullandığı kaç diopter onu öğrenmek lazım. Fiyatlar 1000 Tl civarı Ancak görüp,deneyerek almak en mantıklısı. 3-5-7 diopterden birisini seçeçeğim.

Son düzenleme:
@Endorfin35+ Bende acrobat kollu büyüteç arıyorum.
Resimdeki modelin led li olanları var.

Mercek olayı önemli, elektronikçilerin kullandığı kaç diopter onu öğrenmek lazım. Fiyatlar 1000 Tl civarı Ancak görüp,deneyerek almak en mantıklısı. 3-5-7 diopterden birisini seçeçeğim.

Evet o modeli bende gördüm. Merceğin büyük olması avantaj gibi duruyor.

5x ideal gibi geldi bana. Şurada bir kıyaslama var. Anladığım kadarı ile 8x ile çalışmak için büyüteç karta çok yaklaşıyor. büyüteç ile lehim yapmak zor gibi.

Mercek olayı çok önemli. Fazla yaklaştıran mercekte iyi değil diye hatırlıyorum.
Picproje de bu konu araştırılmıştı, okuyup bilgilenmek lazım.
Müsait bir vaktim de bakayım konulara...

Hmm ben 150 TL ye almıştım şimdi uçmuş :mad:

Bundan aldım. İlk defa denedim. Fena değil. Tek kötü yanı ledlerde titreşim var. Cep tel ile bir foto çekeyim dedim. Görüntü parazitli...
Birde ilk hevesle çok baktım heralde midem bulandı. :katil2:

Bundan aldım. İlk defa denedim. Fena değil. Tek kötü yanı ledlerde titreşim var. Cep tel ile bir foto çekeyim dedim. Görüntü parazitli...
Birde ilk hevesle çok baktım heralde midem bulandı. :katil2:

Ben de telefon standı olarak çok kullanıyorum bunu :D Özellikle zumlu resim çekiyorsam telefonu bunun üstüne koyuyorum, sallanması kesilince de o şekilde çekiyorum. Ama lamba sönük olması lazım yoksa görüntü dalgalanma yapıyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back