Masatipi Acrobat Işıklı Büyüteç

Bana da mikroskop lazım, sürekli bakınıyorum.

Yakın zamanda şununla kaşılaştım.

Banggood'da 2800 TL'ye şöyle stereo komple set var.

Kollar, ışık, altlık, kamera vb. ihtiyaç olabileklerin hepsi dahil.

fc913dd8-7e1c-4072-aa31-8556063a08c3.jpg

Bir de şu var, bunun kapasitesi 90X ve çalışma mesafesi geniş. Normalde stereo mikroskoplar 8.5 cm çalışma alanına sahip oluyor. 0.5X mercek takarsan çalışma yüzeyini 17 cm'e çıkartıyorsun.

27a5f2a1-307e-452d-b833-67992c492600.jpg

1622143426627.png

Çok güzel bir mikroskop. Ama çok pahalı 2000€ civarından başlıyor olması lazım. Mikroskop bu kamera değil. Adamın baktığı yerde ekran değil mercek. Kameralardaki sıkıntı odak derinliği, fps... Bunda öyle sıkıntılar yok. İstenir ise ayrıca kamerada ekleniyor.

@Sercan Şuraya bak bir istersen amscope falanda satıyor Bangood'da gümrük kargo falan fiyat katlanıyor. Mikroskop - Ertel GSM .
Buranın fiyatları piyasaya göre uygun gibi. Ama firma ne kadar güvenilir bilmiyorum.

Ayrıca arada amazon.com.tr'yi kontrol etmek lazım Amazon Germany üzerinden güzel amscope mikroskop denk gelebiliyor. Bazen amazon amrekida bile tr'ye göre uygun mikroskop bulunabiliyor

Son düzenleme:
Banggood'da gümrük dahil fiyatları da çok yüksek değil. Amscope ile arada ne gibi farklar var bilmiyorum.

Banggood'da gümrük dahil fiyatları da çok yüksek değil. Amscope ile arada ne gibi farklar var bilmiyorum.
Bende hiç mikroskop kullanmadığım için bilmiyorum ama bu louis rossman falan hep amscope kullanıyorlar. Bu yüzden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Adamların bir bildiği vardır heralde :) .

Bende o çin malı mikroskoplardan var. Louis efendinin Amscope'u ile karşılaştırınca benimkisi, şaşı, miyop, hipermetrop birisi gibi bakıyor :katil2:

Bizde hayear 34 mp mikroskop var. Eller/gözler serbest onarim işlerinde kullanıyoruz. Memnunuz...
Mercek olayında @taydin üstad yorumlasın.
Bizde yok ama barlow mercek tercih edin.
12cm mesafede çalışıyoruz. Bazen zorluk oluyor. Barlow lensler de en az 2 misli mesafe kazanımı oluyor. Fiyatı da ona göre...

Bende hiç mikroskop kullanmadığım için bilmiyorum ama bu louis rossman falan hep amscope kullanıyorlar. Bu yüzden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Adamların bir bildiği vardır heralde :) .

İnsan hiç kullanmayınca ihtiyacı olmadığını düşünüyor fakat kullandıkça faydaları keşfediliyor...

Bende o çin malı mikroskoplardan var. Louis efendinin Amscope'u ile karşılaştırınca benimkisi, şaşı, miyop, hipermetrop birisi gibi bakıyor :katil2:

Keşke karşılaştırma imkanı olsa, çok güzel kaynak olur.

Keşke karşılaştırma imkanı olsa, çok güzel kaynak olur.

Ben karşılaştırdım işte. Benim mikroskobun nasıl gösterdiğini biliyorum, Rossman'ın mikroskobunun nasıl gösterdiği de tamir videolarından belli.

Bizde hayear 34 mp mikroskop var. Eller/gözler serbest onarim işlerinde kullanıyoruz. Memnunuz...
Mercek olayında @taydin üstad yorumlasın.
Bizde yok ama barlow mercek tercih edin.
12cm mesafede çalışıyoruz. Bazen zorluk oluyor. Barlow lensler de en az 2 misli mesafe kazanımı oluyor. Fiyatı da ona göre...

Barlow lens mutlaka gerekiyor. Yoksa mikroskop çok yakın oluyor ve havyayı, sıcak havayı mercek altına sokmak zor oluyor. Sokabilirsen de bütün duman mikroskop merceğine gidiyor.

Yok üstad; duman filan o kadar zorluk yaşamıyoruz.
sadece 12cm yakınlık bazen zorluk oluyor. 17-30cm mesafe tabii ki daha kullanışlı...
Video da ki mesafe çok iyi... Tabii ki lens farkı

Sanki mikroskopla çalışmak daha rahat olur gibi geliyor. Ekrandan bakarak çalışmak el-göz koordinasyonunu biraz sekteye uğratırmış gibi geliyor. Tabi bu sadece tahmin. İkisinide denemişliğim yok.

İnsan hiç kullanmayınca ihtiyacı olmadığını düşünüyor fakat kullandıkça faydaları keşfediliyor...
Orası öyle ama maddi imkanlar kısıtlı olunca insan böyle pahalı şeylere yatırım yapmadan önce birkaç kez düşünmek durunda kalıyor. Yoksa mikroskop benimde hep aklımda :) .

Bence; mikroskop kullanımında.
eller/gözler serbest daha rahattır.
Aşağıdaki video da şafak iletişim farklı mikroskop kullanıyor.

Son düzenleme:
Sanki mikroskopla çalışmak daha rahat olur gibi geliyor. Ekrandan bakarak çalışmak el-göz koordinasyonunu biraz sekteye uğratırmış gibi geliyor. Tabi bu sadece tahmin. İkisinide denemişliğim yok.

Lehim yapmak için stereo optik mikroskop şart, yoksa derinlik hissi olmuyor ve çalışmak neredeyse imkansız oluyor. Ama sadece bir kartı incelemek için tekli mikroskop yeterli.

Lehim yapmak için stereo optik mikroskop şart,
Peki bu 45x/90x falan çok gerekli mi? Bazıları 10x/20x fazlasıyla yeterli diyor. Birde ben 0.5x 0.7x lens olayını hiç anlamadım. Bu zoom oranını düşürmüyor mu? O zaman ben niye yüksek zooma bu kadar para veriyorum. 10x/20x mikroskopu daha ucuza alır keyfime bakarım.

Ben karşılaştırdım işte. Benim mikroskobun nasıl gösterdiğini biliyorum, Rossman'ın mikroskobunun nasıl gösterdiği de tamir videolarından belli.

Fiyat bandına göre karşılaştırmaktan bahsediyorum. 200 dolarlık ürünle 2000 dolarlık ürün karşılaştırmak doğru olmaz. AmScope kendi içinde farklı fiyat kategorilerinde ürünlere sahip görünüyor.

Hangi seviyede bir Çin malı ürün ile Rossman'nın kullandığı hangi seviye ürünü karşılaştırdın?

Peki bu 45x/90x falan çok gerekli mi? Bazıları 10x/20x fazlasıyla yeterli diyor. Birde ben 0.5x 0.7x lens olayını hiç anlamadım. Bu zoom oranını düşürmüyor mu? O zaman ben niye yüksek zooma bu kadar para veriyorum. 10x/20x mikroskopu daha ucuza alır keyfime bakarım.

0.5X filan lensler girişe takılıyor ve çalışma yüzeyini (odak uzaklığını) arttırıyor. Rakamlar doğru olmayabilir ama örneğin 10 cm netleyebilen bir mikroskop 20 cm odaklayabiliyor.

Peki bu 45x/90x falan çok gerekli mi? Bazıları 10x/20x fazlasıyla yeterli diyor.

Belirli bir amacı yoksa hobi atölyesinde bunu sadece basit kart tamiri için bulundurmak çok saçma. Çok yönlü kullanabilmek için alıyorsan 90X almakta yarar var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back