Masaüstü CNC Yapımı

Et kalınlığı 10 mm olan kutu profilde bile titreşim olur mu? :oops:
Malesef illaki olur :). Bunun için gavurlar epoxy granite diye bir teknik kullanıyorlar. Sadece routerlar için değil, rijiteyi arttırmak için masaüstü frezelere de uygulayanlar var.

Malesef illaki olur :). Bunun için gavurlar epoxy granite diye bir teknik kullanıyorlar. Sadece routerlar için değil, rijiteyi arttırmak için masaüstü frezelere de uygulayanlar var.

200x200x16 kutu profil kullanırız abi :D Ama o zaman kesin birilerinin katılması lazım, yoksa bundan tam boy alırsam geri kalanını koyacak yerim yok :katil2:

200x200x16 kutu profil kullanırız abi :D Ama o zaman kesin birilerinin katılması lazım, yoksa bundan tam boy alırsam geri kalanını koyacak yerim yok :katil2:
Hah tamam o zaman olur:katil2:. Valla böyle bir router yapmaya hiç niyetim yok ama falzası elinde kalmasın. forumca maaliyeti paylaşalım:katil1:

Artık ben kesin bir Haas VF3 parası harcarım benim CNC'yi yapmak için :katil1:

Valla döküm uygunsa, acele etmeyip optimize bir tasarımla aslında o para gitmez. Diğer türlü zaten çelik işlemek biraz sıkıntı. İşlemez değilde kutu profilde sıkıntı işte. İstenilen yüzey kalitesi olmaz. Uçlar eskir, keserken zorlanır vs.

Döküm konusunda piyasa bilgim sıfır. Ben şimdi ahşap bir kalıp hazırlayıp sanayiye gitsem o koca gövdeyi dökemezler gibime geliyor yav. Döküm fabrikasına gitmek lazım onlar da beni kapıdan içeri bile sokmaz.

Valla işte ben de pek bilmiyorum ama bellide olmaz. Bu döküm işi çok eski bir iş. Atıyorum adam ikitellide tutturmuş bir sistem döküm şerit testere yapıyor. Patır patır döküyor oracıkta. İşliyor. Takıyor motorunu. Döküm testere çıkıyor.

Bunu orada yapan adam işçi/usta sonuçta. Sahibi değil. Bazı ustalar iyidir "gel yapayım sana bir döküm" diyebilir. Bi dolaşmak lazım dökümcüleri.

Evet Gebze'de olmuyorsa hiçbir yerde olmuyordur. Buradaki sanayi çok gelişmiş durumda.

Döküm konusunda piyasa bilgim sıfır. Ben şimdi ahşap bir kalıp hazırlayıp sanayiye gitsem o koca gövdeyi dökemezler gibime geliyor yav. Döküm fabrikasına gitmek lazım onlar da beni kapıdan içeri bile sokmaz.
döküm konusunda destek verebilirim=)

proje güzel bi yere doğru gidiyor..=) ben hafif birşey yapma taraftarıyım. servo konusuda da tercihim ihsv 180w dan yana olur. kayış kasnakla 1:3 yapmış bu abi. sigmalardan da şase yapmış. benim çok hoşuma gitti. freze kaynak fırın boya ile uğraşana kadar belki sigmaları döşerim bende.

proje güzel bi yere doğru gidiyor..=) ben hafif birşey yapma taraftarıyım. servo konusuda da tercihim ihsv 180w dan yana olur. kayış kasnakla 1:3 yapmış bu abi. sigmalardan da şase yapmış. benim çok hoşuma gitti. freze kaynak fırın boya ile uğraşana kadar belki sigmaları döşerim bende.
Hocam bu video bnm de acayip hosuma gitti imkaniniz varsa yapmak için tam aradığım gibi bi makina bu makina için bütçem hazir

Hocam bu video bnm de acayip hosuma gitti imkaniniz varsa yapmak için tam aradığım gibi bi makina bu makina için bütçem hazir
hocam bu makina sizin bütçenizin de üstünde olabilir=) sigma fiyatlarına baktım da 1m 80*160 light 65$+kdv

Bir dakka şimdi. Bu sütunun daha rijit olması bana hiç mantıklı gelmiyor. Şimdi iki durum düşünelim.

Birinci durum, sütun:

150 x 150 x 10 mm kutu profil kullanarak önce şu sütunu yapıyoruz. Oklar yönünde kesme kuvvetleri uygulanacak ve bu kuvvetlere karşı koyan şey sütunun alta bağlı olan ayağı.

1610707165820.png

İkinci durum, köprü. Bu köprü, yukarıdaki sütundan bir tane daha kafa kafaya koyarak elde edildi.

1610707416268.png

Gene aynı kesme kuvvetlerini belirttim. Şimdi kesme kuvvetleri iki durumda da aynı, ama sütunda sadece 1 ayak destekliyor spindle kafasını, köprüde ise İKİ AYAK destekliyor. Bu durumda köprünün EN AZ iki kat daha rijit olması gerekmez mi?

Yani aslında kule çalışırken alt yüzeyine yük ters yük bindirip burulma için zorluyor sadece.

Sadece burulma değil. Sütun makinalarda Z ekseninin bir de boynu var, yani ileriye doğru çıkıyor. Boyunsuz yaparsan işleme alanın kabul edilemez derecede az olur.

Bir de şu var: Olaya burulma açısından bakarsan sütunu burmak, köprüyü burmaktan çok daha kolaydır. Tek istinat noktası var çünkü.

Yav tamam o son resmini attığın tasarım çok güzel. Ama sütun genişliğine bak. Benim göbeğimin iki katı (ki benim göbek de öyle böyle değil yani :katil2: )

Yani aslında iş şuraya geliyor: 150 x 150 x 10 köprü ile elde edilecek rijitliği, belki de ancak 300 x 300 x 10 luk tek sütun ile elde edebilirsin. Ben de diyorum ki, madem öyle, 150 x 150 köprü yapalım Ne gerek var devasa bir sütun ile uğraşmaya. Zaten benim şerit testerenin limiti 300 mm, yani öyle bir kare profil alsan ya sığacak ya sığmayacak.

• Beğen
Reactions: fmy
Z ekseninde karşı ağırlık var. Tepedeki zincirler onun için. Siz ner koyacanız karşı ağırlığı :p

O karşı ağırlık sadece Z eksen motorunun işini kolaylaştırmak için diye anlıyorum. Daha biz o aşamaya gelmedik :dusun2:

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back