MCP4922 DAC Kullanımı

MCP4922 olur. Hem de içinde iki tane var, birini voltaj diğerini akım ayarı için kullanırsın. Bu DAC için bir de voltaj referansı kullanman lazım. MCP1501 nin 4.096V çıkış verenini kullanabilirsin.

Abi bu MCP4922'yi 5 volt ile beslersek bizim 3.3v ile çalışan pico'dan çıkan spi haberleşmesini umursar mı entegre

Abi bu MCP4922'yi 5 volt ile beslersek bizim 3.3v ile çalışan pico'dan çıkan spi haberleşmesini umursar mı entegre

MCP4922 yi 3.3 V ile beslemen lazım. Datasheet'e bakarsan, dijital giriş voltajının EN AZ 0.7 * VDD olması lazım lojik 1 kabul edilebilmesi için diyor. Eğer 5 V ile beslersen, dijital girişlere EN AZ 3.5 V gelmeli. 3.3 V ile beslenen pico da bunu veremeyecektir haliyle.

1650023386158.png

MCP4922 yi 3.3 V ile beslemen lazım. Datasheet'e bakarsan, dijital giriş voltajının EN AZ 0.7 * VDD olması lazım lojik 1 kabul edilebilmesi için diyor. Eğer 5 V ile beslersen, dijital girişlere EN AZ 3.5 V gelmeli. 3.3 V ile beslenen pico da bunu veremeyecektir haliyle.

16662 eklentisine bak
O zaman lojik shifter kullanmak veya 3.3 ile beslemek lazım.
3.3 ile beslersek güç tarafına müdahale etmeden yine 0-30v , 0-5a ayar yapabiliyorsak sorun yok.

Geldi elemanlar. :)

20220418_140331.jpg

Son düzenleme:
o bta41 ile ne yapacağız abi.
diğer göz yaşı kadar olanları nasıl lehimleyeceğiz
bta41 1200 220v on-off anahtarlama için.
O kadar mesaimiz var. Lehimde yapamayacaksak bırakalım bu işi :katil2:

Hallederiz. Asıl önemli olan onu lehimlemeden test için nasıl kullanacağız? :)
delikli plakete 1 bacağını lehimleyeceğiz sadece tutunması için.
Kalan bakacaklara çok telli kablonun içinden çekeceğimiz tek tek teller ile headerlere taşıyacağız

Bugün dikkatimi çekti, bizim DAC özdisan'ta 12.31 dolar (180 TL), ama direnç nette 44 TL. İkisinden de sipariş edip karşılaştıracağım bakalım.

Bugün dikkatimi çekti, bizim DAC özdisan'ta 12.31 dolar (180 TL), ama direnç nette 44 TL. İkisinden de sipariş edip karşılaştıracağım bakalım.

Ben bu direnci pek sevemedim.
birçok alışverişim oldu stokta olmayan ürünü almışım ama var gözüküyordu 1 ay sonra para iadesi alabildim.
normalde bankaya suç atılır ama şuan adı bilinen hepsiburada,trendyol gibi yerlerden iade talebi oluşturunca 1 haftada alıyorsun geri.
Çözemediğim bir sistemleri var pek sevmiyorum.

Palyaştığın ürüne gelirsek abi klon olmaması mümkün değil bence fiyat farkı çok fazla

Abi bunun iki çeşiti var özdisanda. Sonlarındaki harfler değişiyor. Sipariş vermeden önce karşılaştır. @taydin Benim aldığım 80₺ idi sanırım. Eve geçince linkini atarım.

Benim aldığım şu:

Benim aldığım şu:

Hmm bendeki DIP. O zaman DIP'den dolayı kazık yidim herhalde. Ama gene de gelince ikisini de inceleyelim. Tam olarak AYNI şey mi farklı fiyatla satıldı yoksa farklı mı.

Hmm bendeki DIP. O zaman DIP'den dolayı kazık yidim herhalde. Ama gene de gelince ikisini de inceleyelim. Tam olarak AYNI şey mi farklı fiyatla satıldı yoksa farklı mı.
Aslında senin testinin benim aldığımla alakası yok.
Sen özdisanda satılan DIP ile Direnç netteki DIP'i karşılaştıracaksın. Biri 180TL, Diğeri 52TL
Arasında kalite farkı varmı anlamak lazım.

Abi biz bu dac'ı 3.3 ile besleyeceğiz.

0-3.3 arası ayar yapacağımız analog voltaj ile
güç kaynağını tam olarak 0-30 volt 0-5 amper ayar yapabilir miyiz acaba

Abi biz bu dac'ı 3.3 ile besleyeceğiz.

0-3.3 arası ayar yapacağımız analog voltaj ile
güç kaynağını tam olarak 0-30 volt 0-5 amper ayar yapabilir miyiz acaba

Mevcut devrede 10 V luk bir referans voltaj var. Opamp'ın diğer girişine de çıkış voltajı bir gerilim bölücü üzerinden veriliyor. Yani 3 kat kazanç var. Eğer 3.3 V luk bir referans ile çalışırsak, tek yapmamız gereken kazancı 9 gibi yapmak. Böylece girişte 0 - 3.3 arasındaki bir değişim çıkışa 0 - 30 V olarak yansıyacak. Tabi kazancın yüksek olması osilasyon riskini arttırıyor. Ayrıca girişteki çok daha küçük değişimler çıkış voltajında daha büyük değişimlere sebep olacak. Ama bütün bunlara rağmen bir mekanik potansiyometreye göre çok daha stabil olacaktır diye düşünüyorum.

Mevcut devrede 10 V luk bir referans voltaj var. Opamp'ın diğer girişine de çıkış voltajı bir gerilim bölücü üzerinden veriliyor. Yani 3 kat kazanç var. Eğer 3.3 V luk bir referans ile çalışırsak, tek yapmamız gereken kazancı 9 gibi yapmak. Böylece girişte 0 - 3.3 arasındaki bir değişim çıkışa 0 - 30 V olarak yansıyacak. Tabi kazancın yüksek olması osilasyon riskini arttırıyor. Ayrıca girişteki çok daha küçük değişimler çıkış voltajında daha büyük değişimlere sebep olacak. Ama bütün bunlara rağmen bir mekanik potansiyometreye göre çok daha stabil olacaktır diye düşünüyorum.
Peki 2 op-amp ile yapsak bu ayarı.
Kazancı ikiye bölsek çıkışta oluşabilecek osilasyonun önüne geçebilir miyiz?

Özdisan ile direnç arasında ciddi fiyat farkı var. Bununla birlikte özdisanın hiçbir ürününden kazık yemedim. Direnç te bazen ürünler sıkıntılı çıkıyor. Buna rağmen dirençten alıyorum. Sorun çıkan elemanı iade edip o elemanı özdisandan alıyorum. Tek alımlar için mantıklı olmayabilir ancak ben genelde 100 set şeklinde malzeme aldığım için totalde baya fark ediyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back