MCP4922 DAC Kullanımı

DAC.png

Bu LDAC pinini kullanmamız gerekiyor sanırım.
Datada verdiği örnekte herşey olup bittikten sonra bu LDAC'ı 0-1 yapıyor.

O zaman referansı 4.096 yapmak zarar verebilir diye düşünüyorum.
yanlış düşünüyor olabilirim

Aynen, doğru söylüyorsun. Benim de kafa hep 5 V arduino'ya göre gidiyor, herşeyi ona göre düşünüyorum.

DAC'ı 5 V ile beslersek 4.096 V referans mantıklı. Ama DAC'ı 3.3 V ile besliyorsak 4.096 V referans olmaz. 3 V gibi bir referans bakmak lazım.

Boşverin şu picoyı, arduino ile yapın :mad: :rolleyes:

Aynen, doğru söylüyorsun. Benim de kafa hep 5 V arduino'ya göre gidiyor, herşeyi ona göre düşünüyorum.

DAC'ı 5 V ile beslersek 4.096 V referans mantıklı. Ama DAC'ı 3.3 V ile besliyorsak 4.096 V referans olmaz. 3 V gibi bir referans bakmak lazım.

Abi picoya çok bağlandık.
Hem 328in hafızası yetmiyor ki:/
bu pico abimiz ne güzel 2 çekirdeği var birden fazla haberleşme hattı var.
3.3 ile çalışıyor diye garibanı ezdin.

Abi burdan nasıl geri dönek ya. Arduinoya sığmayan kodların üstüne iki kat daha kod yazdık. Dac 5v ile besleyince ne oluyor ki?
Çekeriz 7805 den bir hat.

Gökhan abinin elinde pico var diye bununla gittik yoksa ısrar eder 32f103c ile yapardık projeyi.
32f103'ün 5v toleranslı pinleri var çok seviyorum o kısmını onları kullanırdık.

3V olarak şu referans entegresi var. Bu performans olarak en az MCP1501 kadar iyi.

Ben ipin ucunu kaçırdım. Daha anlamıyorum konuşulanları.

Olur. Araya open collector buffer atabilirsiniz. O zaman sevgili piconuz 3.3 V ile hayatına devam eder DAC'ı da 5 V ile beslersiniz.
Benim 1liraya aldığım 4 kanallı lojik shifter kartı vardı bir saniye linkini bulayım.

1 liraydı 5 olmuş ama pek önemli değil hala ucuz.
Bu olur mu acaba?

Şu iş görür. Giriş pico tarafı çıkış DAC tarafı. Çıkışların her birisinde 2.2 k gibi pull up koyulacak.

log.png

HIGH LEVEL INPUT 2v dediği 1A'dan yapacağımız giriş değil mi?

16931 eklentisine bak
Bu LDAC pinini kullanmamız gerekiyor sanırım.
Datada verdiği örnekte herşey olup bittikten sonra bu LDAC'ı 0-1 yapıyor.

Evet LDAC da kullanmak gerekiyor. SPI üzerinden DAC'lara yeni değeri yazdıktan sonra LDAC'ta negatif bir pals üretmen lazım. Ondan sonra yeni değer analog olarak çıkacak.

@Ahmet bir ara discord dan toplantı yapalım. Sen bana anlat bu olayları. Film koptu bende.

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back