Merak ettiğim şeyler var.

furk

Üye
Merhabalar, öncelikle yeniyim sorularım saçma gelebilir kusura bakmayın ancak aklıma hep takılan bir konu var.

Bir proje yapmak istediğimde birden çok komponent'e ihtiyaç duyuyorum. Bunların hem yer kaplamaması hem de karmaşıklığın önüne geçmek için tek bir pcb ye toplanması konusunda kafam karıştı. Mesela hem müzik çalabilen hem kumanda ile kontrol edebileceğim hem de ışık kontrolü yapabileceğim bir projem var diyelim. Bunlar için ayrı ayrı ekipman satın almak yerine hepsini tek bir pcb de nasıl toplayabiliriz? Yani baştan bir pcb mi çizmek gerekli?
PCB çizim konusunda ise hazır üretilmiş pcblerin tüm çizimlerine nasıl ulaşabilirim? yani hazır komponentler açık kaynak paylaşılıyor mu?
Bilgisi az olan birisi bunu projede nasıl yapabilir?

Sorunu hiç anlamadım. Bütün devreyi tek PCB ye koymak istiyorsan ona göre PCB çizersin, ayrı ayrı PCB lere koymak istiyorsan ona göre çizersin. Avantaj dezavantaj durumunu değerlendirmek için devrelerin ayrıntılı olarak özeliklerini bilmemiz gerekiyor. Burada genel bir kural yok.

Ayrı pcblerin şeması mevcutsa bunları büyükçe bir pcb üzerine yeniden çizerek birleştirmek mümkün. Bazı basit pcbler şema olmasa dahi yeniden çizilebilir

Örneğin sağ üst köşe besleme katı sol alt ses amplifikatörü gibi yerleşim sağlanır. Tam olarak sağ sol önemli değil.
Buton, led gibi parçaların kutudaki çıkış noktası önemlidir. Öncelikle kutu belirlenerek mekanik yerleşim ve kartın kutuya montajı dikkate alınır.

Bazı pcbler açık kaynaklı olup şeması ve dosyaları paylaşılmıştır. Hazır üretilmiş pcblerin dosyasına ulaşmak zordur. Benzerini çizmek belki daha kolaydır

Son düzenleme:
Elektroniği fırıncılığa benzetebiliriz. Hamurdan ekmek mi simit mi yapacağın tamamen sana kalmış. Ben piyasada olmayan bir şey yapmak istiyorum dersen kendin yapman gerekir.

Kimse sana özel tarifini vermek istemez, ürün olarak satar.

Bazı devreleri hazır kit şeklinde bulabilirsin. Bunları bir araya getirerek birşeyler yaparsın. Ama her şeyin de hazırını bulamazsın.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Peki şunu sorayım. İhtiyacımız için hangi mikrodenetleyiciyi kullanmamız gerektiğini nereden öğrenebilirim? Yani bu benim işime yarar diyebilecek bir platform var mı? Örnek olarak ses dosyası için ayrı lamba kontrolü için farklı bir mikrodenetleyici mi kullanmak zorundayım? yoksa tüm bunların kontrolünü yapabileceğim bir denetleyici var mıdır? Bu zamana kadar yaptıklarımı hep arduino ile yaptım ama hem kaba (yani büyük) hem de oldukça maliyetli

Anladgim kadariyla bir muzik sistemin var, kumandasiyla kontrol ediyorsun. Ya da kumanda ekleme niyetin var. Bir de isik sistemin var, o da kumanda ile kontrol ediliyor. Sen bu ikisini tek kumanda ile kontrol etmek istiyorsun. Buraya kadar dogru mu?

Isik sistemin sese gore mi yanip sonuyor, bir ses girisi mi var? Yoksa kafasina gore yanip sonuyor onu sese tepki verecek hale mi getirmek istiyorsun?

Bunlar dogru ise kendim nasil yaparim mi diyorsun yoksa hazir satilani var mi diye ogrenmek mi istedin?

Anladgim kadariyla bir muzik sistemin var, kumandasiyla kontrol ediyorsun. Ya da kumanda ekleme niyetin var. Bir de isik sistemin var, o da kumanda ile kontrol ediliyor. Sen bu ikisini tek kumanda ile kontrol etmek istiyorsun. Buraya kadar dogru mu?

Isik sistemin sese gore mi yanip sonuyor, bir ses girisi mi var? Yoksa kafasina gore yanip sonuyor onu sese tepki verecek hale mi getirmek istiyorsun?

Bunlar dogru ise kendim nasil yaparim mi diyorsun yoksa hazir satilani var mi diye ogrenmek mi istedin?

Yok hocam hiç bir sistemim yok sadece böyle bir proje yapmak istiyorum sıfırdan ancak arduino kullanmak istemiyorum. Benim sorum ise arduino kullanmadan doğru entegreyi nasıl kullanacağım müzik çalmak için doğru entegreyi nereden bulacağım bu. Yani ihtiyacıma uygun komponent arayışındayım. Amacım hem maliyeti hemde boyutu düşürmek. Hazır modüller kullanmaktansa hepsini tek tek ben yapmak ve pcb üzerinde kullanmak istiyorum.

Çünkü Bunları arduino ile yapsam;
1 adet arduino,
1 adet mp3 modülü,
1 adet sd kart modülü gerekecek bu modülleri satın aldığım zaman fiyat artıyor. O modülleri satın almadan üçününde içerisinde olduğu bir kart tasarlamak istiyorum. PCB kartını birisine ücretiyle yaptıracağım ancak bana gerekli olan entegre arayışındayım. Yani hepsini yapabilecek bir şey var mı yoksa ayrı ayrı mı var onları araştırmak istiyorum. Ama bulamadım.

Elektronikte yeniysen bu söylediklerini hazır modül olmadan yapman çok zor.

Mesela aşağıdaki linkteki mcu ile istediklerini yaparsın. Ama ucuza mal edemezsin. Birde işi bilmiyorsan eğer arduinoya verdiğin paranın 2-3 katını bile harcarsın.

Bence hazır arduino ve modüllerinden al. Mesela mp3 için dfplayer olabilir. Işık içinde başka bir modül. Sonra otur bunları KiCad tarzı bir programla şema ve pcb haline getir. İşin sonunda tek yapman gereken pcb ye monjladığın soketlere bu modülleri takmak olsun.

Elektronikte yeniysen bu söylediklerini hazır modül olmadan yapman çok zor.

Mesela aşağıdaki linkteki mcu ile istediklerini yaparsın. Ama ucuza mal edemezsin. Birde işi bilmiyorsan eğer arduinoya verdiğin paranın 2-3 katını bile harcarsın.

Ucuza mal etmekten kastım şu anlamda hocam mesela linkteki ürün Raspberry Pi Pico'ya göre çok uygun fiyatı, Komple kartı satın almak yerine bununla istediğim şeyleri yapamaz mıyım Bu mcu'yu sisteme gömemez miyim?

Ucuza mal etmekten kastım şu anlamda hocam mesela linkteki ürün Raspberry Pi Pico'ya göre çok uygun fiyatı, Komple kartı satın almak yerine bununla istediğim şeyleri yapamaz mıyım Bu mcu'yu sisteme gömemez miyim?
Gömersin de sıkıntı orada zaten. Onu kullanmak için tecrüben olması lazım. Onun yanına kristal osilatör takacaksın, kondansatör takacaksın, programlayabilmek için ilgili bacaklarına soket takacaksın. Aslında kendi pico nu kendin yapacaksın. Diğer ses ve ışık sistemini de böyle yapmak istiyorsan onlarında entegre ve yan elemanlarını alacaksın. Maalesef ki astarı yüzünden pahalıya patlar sana. Hazır modüller daha ucuza gelir. Ha dersenki "ben öğrenmek istiyorum, paranın önemi yok" yada "buna 2000 lira harcayayım ama ortaya birşey çıkardıktan sonra daha ucuza mal eder satarım" orası ayrı.

Bunu kullan. Cikisina optokuplor eklersin, onunla da triyak surup lambalari kontrol edersin. SD kart, USB bellek, kumanda ve BT baglantisi. Kendin yapmaya kalkarsan cok daha pahali tutar.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back