Microdenetleyicilerde Kodların Şifrelenmesi

Benim kasdettiğim güvenlik servera bağlananması.Oradaki bilgiye ulaşamaması.
Arduino da kod kabak gibi zaten görülüyor.Yoksa 100 bin dolarlık cihazın içindeki MCU nun kodunu ele geçirmeleri bile 15 dakika sürüyor
MCUda okuma kilidi varsa öyle kolay olmaz. Ya CPU hatası bulunup o exploit edilecek ya da fiziksel olarak çip açılıp elektron mikroskobuyla falan okunacak.

Bazen Aliexpressten 5 10 dolarlık devrelere bile okuma kilidi koyuyorlar. Benden küfür yiyorlar ama onlar da haklı. Kilit koymasalar yan fabrikadaki diğer Çinli anında çalacak :)

MCUda okuma kilidi varsa öyle kolay olmaz. Ya CPU hatası bulunup o exploit edilecek ya da fiziksel olarak çip açılıp elektron mikroskobuyla falan okunacak.

Bazen Aliexpressten 5 10 dolarlık devrelere bile okuma kilidi koyuyorlar. Benden küfür yiyorlar ama onlar da haklı. Kilit koymasalar yan fabrikadaki diğer Çinli anında çalacak :)
yan fabrikadaki çalmazssa karşı sokakta o chipi üreten çalar :)

Bunlar ücreti karşılığında korumalı mcu'ların içeriğini okuyabileceklerini söylüyorlar: Russian Semi Research

russian.png

Bunlar ücreti karşılığında korumalı mcu'ların içeriğini okuyabileceklerini söylüyorlar: Russian Semi Research

19839 eklentisine bak
şaşırmadım.
delta plc'ler içinde aynı hizmeti veren başka bir rus şahıs vardı 50 dolara satıyordu çeken yazılımı.
bissürü modu vardı yazılımın, şifre tespit etme, yazılım çekme, son yazılım yükleme tarihi,reading count vermeden yazılım okuma vs.

bunlar eğer işlemciyi bozmama garantisi veriyorsa iş ederine göre verilebilir.

edit;
katı kanunlar koymuşlar kendilerince.
yazılım okunduktan sonra çip çöp olur geri iade edilmez.
ama C kodu nası veriyorlar onu anlamadım çektikleri .hex
hex to C converter mümkün benim mi haberim yok.

Birkaç yıl kadar önce yazılım ve donanım konusunda çok bilgili olduğunu bildiğim bir kişiden duymuştum:
"Yaptığımız MCU lu devreyi sert silikonla doldurup (en azından MCU ya fiziksel olarak ulaşmayı'da zorlaştırmak için) devletin bir kurumuna götürdük.Bu devrenin içindeki bilgilere ulaşabilirmisiniz ? diye sorduk .
"Adamlar yarım saat sönra yaptığımız devrenin şemasını ve kodların çıktısını önümüze koydular"
demişti.
Ayrıca seyrettiğim onlarca hack videoları var .
Sonuçta bir anahtar varsa bir kilitde yapılabilir.
Ancak sanırım son bulunan Quantum mekaniğinin "Kuantum Dolanıklığı" şifrelemeye kesinlikle bir çözüm gibi .
Çünkü orada parçacıkların davranışları "Quantum" araya giriyor

Son düzenleme:
Birkaç yıl kadar önce yazılım ve donanım konusunda çok bilgili olduğunu bildiğim bir kişiden duymuştum:
"Yaptığımız MCU lu devreyi sert silikonla doldurup (en azından MCU ya fiziksel olarak ulaşmayı'da zorlaştırmak için) devletin bir kurumuna götürdük.Bu devrenin içindeki bilgilere ulaşabilirmisiniz ? diye sorduk .
"Adamlar yarım saat sönra yaptığımız devrenin şemasını ve kodların çıktısını önümüze koydular"
demişti.
Ayrıca seyrettiğim onlarca hack videoları var .
Sonuçta bir anahtar varsa bir kilitde yapılabilir.
Ancak sanırım son bulunan Quantum mekaniğinin "Kuantum Dolanıklığı" şifrelemeye kesinlikle bir çözüm gibi .
Çünkü orada parçacıkların davranışları "Quantum" araya giriyor
en sağlam çözüm programa erişilebilen bacaklar ile işimiz yoksa tekrar yüklemede yapmayacaksak o bacakları işlemcinin üstünden erişelemez lehimlenemez şekilde kesip atmak.

Buraya ulaşan adam pekçok şeye artık ulaşabilir sonuçta muhtemelen orada- yakılan bir diyotla-ulaşılamayan bir pin vardı ama videodaki işlemden sonra ulaşabilir.Zaten bu tür işlemelere Reverse Engineering (Tersine Mühendislik) deniyor.

Nitrik asitli çip açma işini bolca yaptım. Örneklerini foruma da koymuştum. Benim için amaç çok çok ucuza Çin'den aldığım çiplerin gerçek mi sahte mi olduğunu tespit etmekti. Esas amaç merak tabi :) Hiç beklemediğim, güvenilir görünmeyen mağazalardan çok ucuza aldığım çiplerin çoğu gerçek çıkıp beni de şaşırtmıştı.

!!DIKKAT BU UYGULAMAYI UART ÜSTÜNDEN YANİ ARDUINO KARTINIZI USB'DEN BAĞLAYARAK YAPAMAZSINIZ.
USB-ASP VEYA FARKLI BIR SPI PROGRAMLAYICI GEREKLIDIR!!

Bu kadar yazdık konuya bari tecrübelerimizi'de aktaralım.
Bu mesajımda ATMEL üretimi işlemciler'de kod koruması nasıl yapacağız onu görüyoruz.

Kullanacağımız program eXtreme Burner AVR fakat bunu kullanmak zorudna değilsin fuse ayarları yapabileceğiniz herhangi bir program olur.
ben genelde avrdude ve eXtreme Burner AVR kullanıyorum.
Bunlar için malesef link kurulum sihirbazı veremiyorum ikiside tarihe eser programlar olduğu için binbir hatayla karşılaşyıorsunuz çalıştırana kadar.

Öncelikle size denemeniz için bir Blink.hex dosyası vereceğim vereceiğim dosya içindeki program atmega328p üstündeki D4 pinine 1 saniye periyotla blink yaptırıyor.

Kullanacağımız program ilk açılışta böyle görünüyor;
ex.png

Daha sonra sol üstten open diyip verdiğim hex dosyasını seçip açınca böyle görünecek;
YAZILAN.png

Karşımıza çıkan bu ekranda üst menüden WriteAll diyoruz ve programı denetleyicimizin içine yazıyor.
Bir led bağlayarak deneyebilirsiinz doğru yazıldığını 4numaralı dijital pinin blink yapması gerekiyor.

Sonra programı kapatıp açın açılınca program bu sefer ReadAll butonuna basın ve yine karşımıza yüklediğimiz hex yani bu sayılar harfler gelecek.

Sonra yazıların hemen üstünde bulunan Fuse/Bits Settings menüsünü açıyoruz.
Lock Fuse yasan kısmın içeriğini 00 olarak değişitirp Write kısmını tikleyip yine en başta yaptığımız gibi yükleme yapıyoruz.
Artık okumamız kesinlikle mümkün değil işlemcimizi her read dediğinizde okuyamayıp FF yazacak bütün sektörlere.

Ama bir uyarı programınızı kilitleyip yüklerseniz sizde okuyamazssınız.

Ekler

• Blink.rar
    1.1 KB · Görüntüleme: 85

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back