MITS Autolab CNC

DrFreeman

Aktif Üye
Burda da atölyeme yeni eklediğim, alüminyum dahi işleyebilen özellikle PCB prototipleme içi üretilmiş CNC cihazını paylaşıyorum.
Üzerinde 60.000 Rpm olan kendinden ATC(Auto Tool Changer) özelliği olan bir spindle motor var.
Hem kazıma hemde kesme yapabiliyor. Çalışma hassasiyeti 0.1 mm olarak belirtilmiş.
Alümiyum levha dahi işleyebildiği kendi sayfasında bahsedilmiş ama ben denemedim.
Aynı zamanda kendisi uçları otomatik olarak değiştirebiliyor.
İncelemesini yapmak istediğim ürünler arasında.

DSC00044.JPG

Türkiyede yok sanırım. Bulamadım. Fiyatını paylaşabilir misiniz?

Türkiyede yok sanırım. Bulamadım. Fiyatını paylaşabilir misiniz?
Cihazın fiyatı 13500 Pound.

Çok çok benzerini çalıştığım firmada yakın bir zaman kadar kullanıyorlardı. Japon malı bir şeydi belki 20 yıllık. Kafası tablası uçların durduğu kısım falan tamamen aynıydı. Yazılımı XP de yazmışlar bunun için eski bir bilgisayar bile vardı. En son Kazıyıcı kafa kendini çok aşağı salıyor PCB ye giriyor diye yerli malı büyükçene bir başka markaya geçtiler. Hobici için lüks ama kullanması çok keyifli bir cihaz hayırlı olsun.

Aşağıda bir vakum cihazı olduğunu tahmin ediyorum. Kazıyıcı kafa üstünden hortumu çıkarıp yazılımdan vakumu başlatabiliyorsunuz. Ne işe yarıyor telefonumun hoparlöründen ses gelmiyordu 7 yıllık kendileri. Teknisyen bir abim izopropil ile pamuğu ıslatıp hoparlör kısmında 2-3 dk tuttu. Sonra vakum hortumu yuvasından çıkarıp temizledi. 3-4 kere tekrar etti telefonun sesi 3-4 katına çıkmıştır. Telefoncular ekranı çıkarıp arkadan hava tutuyor hiçbir işe yaramıyor.

Bir ipucu daha kesici ucun daha geç yıpranması için ve tabi zamandan kazanmak için git gel bütün PCB yi turlayacak sonuçta. Bakır olmaması gereken yerlerin etrafından bir tur geçtikten sonra aleti durdurup kendiniz havya ve cımbız, bistüri ile kazıyabiliyorsunuz havya ısıtınca bakır atmaya bir yerden sonra da boylu boyunca soyulmaya başlıyor. Bilginize.

Hayırlı olsun.

Burda da atölyeme yeni eklediğim, alüminyum dahi işleyebilen özellikle PCB prototipleme içi üretilmiş CNC cihazını paylaşıyorum.
Üzerinde 60.000 Rpm olan kendinden ATC(Auto Tool Changer) özelliği olan bir spindle motor var.
Hem kazıma hemde kesme yapabiliyor. Çalışma hassasiyeti 0.1 mm olarak belirtilmiş.
Alümiyum levha dahi işleyebildiği kendi sayfasında bahsedilmiş ama ben denemedim.
Aynı zamanda kendisi uçları otomatik olarak değiştirebiliyor.
İncelemesini yapmak istediğim ürünler arasında.

24384 eklentisine bak

bunu yaklaşık 2 yıldır izmirden biri sahibinden com'da satıyordu. alacağına karşılık almış ve tam olarak cihazı tanımıyordu. bu galiba o cihaz.

Cihazın fiyatı 13500 Pound.
Bu fiyat sanırım ATC'dan kaynaklı, yoksa bu kadar pahalı olmuyor bu makineler. Aynı CNC'nin bir benzeri de bende var, kendim yapmıştım Nema 23 motorlu, Ballscrew'lı, aluminyum rahat işleyebiliyor, PCB kazımada 0.25 track width inebiliyor. Aslında bu kadar para vermeye gerek yok ATC için bence. Merak ettiğim şey o enclosure içindeyken makine duyulabiliyor mu? Kendi CNC'me de böyle bir kafes yapmayı düşünüyorum da. Özellikle aluminyum işlerken ev inliyor. :D

Çok çok benzerini çalıştığım firmada yakın bir zaman kadar kullanıyorlardı. Japon malı bir şeydi belki 20 yıllık. Kafası tablası uçların durduğu kısım falan tamamen aynıydı. Yazılımı XP de yazmışlar bunun için eski bir bilgisayar bile vardı. En son Kazıyıcı kafa kendini çok aşağı salıyor PCB ye giriyor diye yerli malı büyükçene bir başka markaya geçtiler. Hobici için lüks ama kullanması çok keyifli bir cihaz hayırlı olsun.

Aşağıda bir vakum cihazı olduğunu tahmin ediyorum. Kazıyıcı kafa üstünden hortumu çıkarıp yazılımdan vakumu başlatabiliyorsunuz. Ne işe yarıyor telefonumun hoparlöründen ses gelmiyordu 7 yıllık kendileri. Teknisyen bir abim izopropil ile pamuğu ıslatıp hoparlör kısmında 2-3 dk tuttu. Sonra vakum hortumu yuvasından çıkarıp temizledi. 3-4 kere tekrar etti telefonun sesi 3-4 katına çıkmıştır. Telefoncular ekranı çıkarıp arkadan hava tutuyor hiçbir işe yaramıyor.

Bir ipucu daha kesici ucun daha geç yıpranması için ve tabi zamandan kazanmak için git gel bütün PCB yi turlayacak sonuçta. Bakır olmaması gereken yerlerin etrafından bir tur geçtikten sonra aleti durdurup kendiniz havya ve cımbız, bistüri ile kazıyabiliyorsunuz havya ısıtınca bakır atmaya bir yerden sonra da boylu boyunca soyulmaya başlıyor. Bilginize.

Hayırlı olsun.
Teşekkür ederim
Cihaz çok güzel ama kullanmaya daha vaktim olmadı.Türkiyede yerel bir firmadan aynı tipte bir cihaza bunun yaklaşık 1,5 katı fiyat istemişlerdi.
ATC olması benim için önemli sürekli elimle uç değiştirmek istemiyorum.PCBden çıkan tozu alması için vakum düzeneği var ama benim elimde pompası mevcut değil.Zaten bir fan ve bir filtreden oluşuyor.Yapması da zor değil.

Bu fiyat sanırım ATC'dan kaynaklı, yoksa bu kadar pahalı olmuyor bu makineler. Aynı CNC'nin bir benzeri de bende var, kendim yapmıştım Nema 23 motorlu, Ballscrew'lı, aluminyum rahat işleyebiliyor, PCB kazımada 0.25 track width inebiliyor. Aslında bu kadar para vermeye gerek yok ATC için bence. Merak ettiğim şey o enclosure içindeyken makine duyulabiliyor mu? Kendi CNC'me de böyle bir kafes yapmayı düşünüyorum da. Özellikle aluminyum işlerken ev inliyor. :D
Kutusu sesi azaltıyor ama benim için temizlik açısından daha fazla önem taşıyor.
Üzerindeki atc özellikli spindle motor çok pahalı.60000 devir.Cihazı pahalı hale getiren o.
Ve bunda yol genişliği 0,1 mmye kadar inebiliyor.

Evet bu cihaz o cihaz.
geçen sene bu cihazı almayı ciddi manada düşünmüştüm. hatta bir iki defa görüştük ama uzun vadede LPKF tecrübelerimden dolayı uç masrafları ve yazılımının görece eski olması nedeniyle vazgeçmiştim. 60k spindle, uç değiştirme ve kameradan çift taraflı hizalama çok önemli özellikler. 0.1mm yol boşluk ve 0.2 mm yol boşluklu bir iki test pcb kazıyıp paylaşabilir misiniz. hangi tip kazıma ucu kullanacaksınız ve nereden temin ediyosunuz ? lpkf uçlar tanesi 15 euro civarıydı. kazıma derinliğini nasıl ayarlıyor. lpkf gibi kafada mikrometre mi var ?

Bunun emikleme hortumunu neden boyle uzaga konumlandirdilar acaba? :rolleyes: Biraz daha uzatsalardi cikan epoksi ve bakir tozunu daha iyi emerdi gibi.

PCB CNC.jpg

hortum bayağı kalın görünüyor. İyi çekiyor demekki

O çekmiyordur bence üflüyordur.

Olabilir. O fiyattaki alette motordan kacmamislardir herhalde. Uzakta olunca daha genis acidaki parcaciklari cekebiliyordur ya da ufleyebiliyordur. Belki o sebeple tercih ettiler.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back