Modulasyon yöntemleri nelerdir?

Bir sinyalin neyini degistirebilirsin?

[math] v(t)=A*sin(wt+\phi)[/math]
3 tane degisken var.
A, w ve fi

Bir baska sinyalle A yi degistirirsen genlik modulasyonu
w yi degistirirsen frekans modulasyonu
fi yi degistirirsen faz modulasyonu.

Bir sinyalin neyini degistirebilirsin?

[math] v(t)=A*sin(wt+\phi)[/math]
3 tane degisken var.
A, w ve fi

Bir baska sinyalle A yi degistirirsen genlik modulasyonu
w yi degistirirsen frekans modulasyonu
fi yi degistirirsen faz modulasyonu.
Tekil elemanlarla yapılmış devre şemaları lazım.
Kodlama kod çözme kısmı var birde. :)
Burada mesela hangi tip modulasyon kullanılmış?
1.png

örnek resimde atayım. :)
Bu en basit olanı.

Son düzenleme:
aslında psk, qpsk gibi başlıkları araştırısan bu bilgilere ulaşırsın.

bu işi en güzel anlatan videolardan biri:

1710961384681.png

Son düzenleme:
QSK, FSK, ASK, QPSK digital teknoloji ile ortaya cikan konular.

Hepsinin temeli AM, FM, PM.

image029.jpg

Analog tv sinyali gibi ayrıntılı göstermelerini beklerdim.
Ama bulamıyorum.

Tekil elemanlar ile yapılmış faz modulatör devre şeması gönderebilir misiniz?

Voltaj bilgisi ile lineer sekilde fazi kaydiran bir sey mi istiyorsun?

Mesela girisin 0...1 volt araliginda degisime karsilik fazin 0...pi araliginda degismesini mi istiyorsun?

Hemencecik aklima gelen yontem su sekilde;

Asagidaki opampli osc devresinde C1 uclarindaki voltaj yukselme egiliminde iken C1'e bir direnc uzerinden kisa sureligine voltaj verdiginde kapasitor beklenenden daha hizli sekilde voltaji artar. Direnci ayirdiginda osc gene kendi bildigi frekansda salinir. Peki biz bu mudahale ile ne yaptik osilatorun urettigi sinyalin fazi ile oynadik.

NV_0901_Marston_FIG9.jpg

0..1v voltaj degisimine karsilik lineer degisim istiyorsan kafa patlatip usturuplu bir tasarim gerekir.

Bu sekilde lineer degisim degil de 0, 45, 90 gibi ziplamali bir sey istiyorsan o zaman is kolaylasir. Hele hele isin icine MCU katilirsa basit bir yazilim ile hallolur.

İnternette FM verici devre şeması diye bulduklarımın hepsi AM verici.
FM-transmitter-bug.jpg

Fm vericide voltaj ile vericinin frekansı değişmeli.
Aşağıdakinde varicap diyot ile değiştirme var.

1711046345810.png

Ustteki devre hem AM hem FM.

Bir LC OSC devresinde transistor biasi ile oynarsan transistorun kapasitelerinde de degisim olur. Haliyle OSC frekansi degisir. Bu degisim cok fazla olmazsa da osc frekansi cok degismese de bu durum alicidan ses almayi engellemez.

Son düzenleme:
bu tip dijital modulasyonlar genellikle analog devrelerle yapılmaz. ya bir dac tarafından sentezlenir ve upconvert edilir ya da gene dijital olarak iki dac tarafından i ve q olarak üretilir ve iq mixere girer.

eğer biraz uğraşırsan bir arduino ile bile birkaç khzde bunu rahatlıkla yaparsın. bazı dds entegrelerinin ayrıca harici faz kontrol girişi ya da içerideki registerlerden faz kaydırma kontrolleri olabiliyor.

bpsk için bu dediğin basit analog modulator ve demodulator mümkün olabilir. ama bu tip faz kaydırmalı qpsk - 8psk vs. gelişmiş bir veri haberleşmesi yapacaksan karşı tarafta zaten reed solomon veya viterbi gibi bir interleever olması gerekiyor. yani analog olarak basitce bunu hatasız decode etmen çok zor. mutlaka hata olacak o yüzden önceden belli oranlarda hatayı tolere edecek şekilde kodlanıyor.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back