Multimetre tavsiyesi ut 139c ve digerler

sunyy2003

Üye
Forumu takip ediyor ama üye değildim kafama takılan bir şey var

Ben amatör orta başlangıç düzeyde elektronik ile uğraşıyorum 830d multimetremi yanlış bölge de ölçum yapıp patlattım

139c ve proskit mt-1710 hosuma gitti ama onları boşver şunu al dediğiniz modelleri tavsiyelerinizi görmek istiyorum eğer 139c hala çok iyiyse alacağım

Teşekkürler

UNI-T UT139C halen hobi kullanım amaçlı çok iyi bir multimetre. Bütçeyi aşıyorsa gene UNI-T nin UT 89X veya UT 89XD sini düşünebilirsin. O da bütçeyi zorluyorsa değişik markalar altından satılan MY-64 modeli düşünülebilir. Artık bunun altına inmemek lazım.

830D nin patlaması iyi olmuş, bu vesileyle iş görecek bir multimetre almış olacaksın :)

UNI-T UT139C halen hobi kullanım amaçlı çok iyi bir multimetre. Bütçeyi aşıyorsa gene UNI-T nin UT 89X veya UT 89XD sini düşünebilirsin. O da bütçeyi zorluyorsa değişik markalar altından satılan MY-64 modeli düşünülebilir. Artık bunun altına inmemek lazım.

830D nin patlaması iyi olmuş, bu vesileyle iş görecek bir multimetre almış olacaksın :)

Mt-1710 hakkında bilginiz varmidir

Hiç kullanmadım, bilmiyorum. Ama daha uygun fiyata iyi iş gören UT-139C varken şansını denemek istiyorsan sen bilirsin :)

Açıklanan teknik özellikler bazında gidecek olursak, UT139C daha üstün. Count sayısı 6000, ölçüm toleransları tüm kademelerde daha iyi, sadece iki kalem pil ile çalışıyor.

Bir de hazır 1200 TL lere çıkmışken, 1800 TL ye satılan UNI-T UT61E+ var, bu gerçekten iyi bir multimetre. Onu da değerlendirebilirsin.

1668363727216.png

Bir de hazır 1200 TL lere çıkmışken, 1800 TL ye satılan UNI-T UT61E+ var, bu gerçekten iyi bir multimetre. Onu da değerlendirebilirsin.

20142 eklentisine bak
Dben 700,…
Unit alıp geçin bence gayet iyi bir alet

Açıklanan teknik özellikler bazında gidecek olursak, UT139C daha üstün. Count sayısı 6000, ölçüm toleransları tüm kademelerde daha iyi, sadece iki kalem pil ile çalışıyor.
O paralara kadar çıkmayacağım üstad bir tane buldum da onu kaçırmak istemiyorum alacağım onu 830 dan sonra baya fark yaratacaktır benim için :)

Aneng Q1
Okulda bilişim sınıfında kullanmak için aldık. Daha önce başka bir abi tavsiye etmişti. n11 de 1000TL nin biraz üzerinde fiyatı var.
Artı tarafları:
Buton ile çalışan bir yapı var. Bu da uzun vadede mekanik eskimeyi azaltıyor.
Standart prob yanında hilal, krokodil, prob olabilen ekstar malzemeler var.
Ölçüm aralıkları Fluke 17B ile karşılaştırınca tutarlı denilebilir.
Hem dijit hem de bar gösterge var.
NCV özelliği var. Sıva altındaki kablo yerlerini bulabiliyor.
Komütator olmamasından dolayı kocaman ekranı olmasına rağmen kibar ve cebe sığıyor.

Eksi tarafları:
Multimetre üzerindeki prob yuvaları çok kaliteli değil. Bir süre sonra sanki sıkıntı çıkaracakmış gibi görünüyor.
PC bağlantısı yok.

110000011596793.jpg

Aneng Q1
Okulda bilişim sınıfında kullanmak için aldık. Daha önce başka bir abi tavsiye etmişti. n11 de 1000TL nin biraz üzerinde fiyatı var.
Artı tarafları:
Buton ile çalışan bir yapı var. Bu da uzun vadede mekanik eskimeyi azaltıyor.
Standart prob yanında hilal, krokodil, prob olabilen ekstar malzemeler var.
Ölçüm aralıkları Fluke 17B ile karşılaştırınca tutarlı denilebilir.
Hem dijit hem de bar gösterge var.
NCV özelliği var. Sıva altındaki kablo yerlerini bulabiliyor.
Komütator olmamasından dolayı kocaman ekranı olmasına rağmen kibar ve cebe sığıyor.

Eksi tarafları:
Multimetre üzerindeki prob yuvaları çok kaliteli değil. Bir süre sonra sanki sıkıntı çıkaracakmış gibi görünüyor.
PC bağlantısı yok.

110000011596793.jpg
Cepte taşıma, buton kontrolü, güvenlilirlik istiyorsak.

UNİ-T UT123D​

Sadece reklamlar ile piyasaya yayılmış DT830'un biraz uslandırılmış adam edilmiş hali bu ANENG'ler

Anengin 8008 i var bende 2 tane kalem pil ile çalışıyor 3 yılda sanırım 1 kere pil değiştirdim.
Mesela video da Fluke ile Aneng in 2 modelini karşılaştırıyor.Videonun 08:30 dan sonra testleri yapıyor.
Görüldüğü gibi Fluke ile aralarında çok ölçüm farkları yok.
Adamda zaten :
"Biri 400 USD diğeri 25 USD aralarında çok az ölçüm farkları var amatör kullanım için yeterli "demeye getiriyor fluent ingilzcesiyle :)
EKLEME:Benimkinde zaten içerisinde otomatik kapanma özelliği de olduğundan pil ömrü uzun oluyor.

Çok sık kullanmıyorum. Daha doğrusu alındı, birkaç denedim sonra dolapta bekledi. Bu yüzden pil ömrü Hk bilgim yok.

Yukarıdaki videodaki gibi;ANENG in BRYMAN ve FLUKE a çok yakın ölçümler yaptığını bende yaklaşık 6 ay kullanarak da şahit olmuştum.

Burada da oldukça popüler bir kanalda Q1 i 3 ay kullandıktan sonra ile Fluke u detaylı karşılaştırıyor.
Bazı yerlerde Fluke dan daha hassas ölçümler yapıyor diyor Q1 de bu kadar özellik olduğunu bilmiyordum .
Bende almayı düşünüyorum (Geçenlerde ANENG 8008 biraz havya ya yakın kalmış ağzı yüzü yamulmuş )
*Q1 in pilinin uzun gitmemesi konusunda EEV Blog daki Dave bir videosunda " 50 ile 60 saat arası kullanım süresi olduğunu söylüyor"
bence o kadar süre amatör kullanım için çok büyük sorun değil gibi

Yukarıdaki videodaki gibi;ANENG in BRYMAN ve FLUKE a çok yakın ölçümler yaptığını bende yaklaşık 6 ay kullanarak da şahit olmuştum.

Burada da oldukça popüler bir kanalda Q1 i 3 ay kullandıktan sonra ile Fluke u detaylı karşılaştırıyor.
Bazı yerlerde Fluke dan daha hassas ölçümler yapıyor diyor Q1 de bu kadar özellik olduğunu bilmiyordum .
Bende almayı düşünüyorum (Geçenlerde ANENG 8008 biraz havya ya yakın kalmış ağzı yüzü yamulmuş )
*Q1 in pilinin uzun gitmemesi konusunda EEV Blog daki Dave bir videosunda " 50 ile 60 saat arası kullanım süresi olduğunu söylüyor"
bence o kadar süre amatör kullanım için çok büyük sorun değil gibi

Ferrari'de 150 ile gidebilir.
Şahin'de .

Ferrari 150'de giderken ne kadar rüzgar sesi alır.?
Şahin ne kadar rüzgar sesi alır.

Ferrari 150 ile giderken motor sıcaklığı, yağ basıncı ne durumdadır.
Şahinde bu parametreler hangi durumdadır.

Fluke 4-5 metreden betona çakılıyor herhangi bir sorun yok.
Ekranına sıçrayan damlayan sular kesinlikle displaye zarar vermiyor.
Direnç ölçerken gerilimle karşılaşınca fluke biraz bağırıp kapatıyor kendini.

Bu aneng bunlardan kaçını yapıyor.
Mevzu çok iyi gerilim ölçmek, çok iyi akım ölçmekse fazla bitli bir işlemci ile de yapabilirsiniz bunu.
Ölçü aletini sadece ölçüm sonucuna göre değerlendirmek çok'da doğru değil.
Biz bu ölçü aletini düşürüyoruz masada çay,su vs. varken çalışıyoruz, dalgınlıkla hatalı ölçüm yapabiliyoruz.

Ben bir ölçü aleti alacak olsam 0.50V hatalı ölçüm yapan, 1R yanlış direnç ölçümü olan ama fiziksel olarak dayanıklı,
hatalı ölçümlerde nalları dikmeyen bir ölçü aleti tercih ederdim.

Flueke 177 ve OWON HDS242 sahibiyim ikisi'de fiziksel olarak sağlam cihazlar, owonda hatalı ölçüm yapmadım ama daha önce fluke direnç konumunda gerilime dokunmuştu bana bağırıp kapattı kendini hiçbir hasar almadı

Bu değerli cevaplar için teşekkürler

Ben amatörum ölçü aletimi sürekli kullanmiyorum kendimi geliştirmek adına bir şeylerle uğraşıyorum

Anengde olabilir ama ben iyi bir fiyata bulduğumdan unit de kullanmak istediğim bir marka olduğundan bir denemek istiyorum acikcasi

Bu değerli cevaplar için teşekkürler

Ben amatörum ölçü aletimi sürekli kullanmiyorum kendimi geliştirmek adına bir şeylerle uğraşıyorum

Anengde olabilir ama ben iyi bir fiyata bulduğumdan unit de kullanmak istediğim bir marka olduğundan bir denemek istiyorum acikcasi
üzmez.
pişman etmez.

Yeni öğrenen birisi için Aneng Q1 gibi değişik bir kullanım arayüzüne sahip (butonlu vs) multimetre bence uygun değil. Bu arayüz muhtemelen sadece bu multimetrede var. Buna alışan bir öğrenci, başka STANDART komütatöre sahip multimetreyi eline alınca biraz bocalayacaktır. Mesela bluetooth'lu, cep telefonu ile çalışan multimetreler de var, onlar da ölçüm yapıyor. Ama standartları öğrenmek ve bağlı kalmak her zaman daha iyidir bence. UT139C nin arayüzü stili başka binlerce multimetrenin arayüzüne çok benziyor. UT139C kullanan birisi piyasadaki multimetrelerin neredeyse tamamında yabancılık çekmez.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back